Sitarová (Republika): Je rakovina nežádoucím účinkem moderní civilizace?

04.02.2014 11:16

Nejčastější příčinou úmrtí na světě je rakovina. V posledních letech její četnost alarmujícím způsobem vzrostla. Ve svém okolí jste se zcela jistě s tímto onemocněním setkali. Čím to je, že počet případů tak děsivým způsobem každoročně nárůstá?

Sitarová (Republika): Je rakovina nežádoucím účinkem moderní civilizace?
Foto: Republika
Popisek: Radka Sitarová

Za vznikem, nebo lépe řečeno rozvojem rakovinného bujení, stojí mnoho příčin. Většinou jde o kombinaci více faktorů, které působí na lidský organismus chronicky, tedy dlouhodobě. Proto bylo toto onemocnění spojováno především se staršími lidmi. Bohužel, dnes už tomu tak není a rakovina znepokojivě postihuje čím dál mladší jedince. Proč a co s tím?

Jídlo plné chemie

Vymoženosti novodobé civilizace nejsou zadarmo. Ikdyž si to mnohdy neuvědomujeme, každý špás něco stojí. Za dob našich dědečků byl automobil něco výjimečného, dědečkové běhali za budoucími babičkami po svých. V zimě se ládovali chlebem se sádlem nebo medem a zapíjeli domácím mlékem nebo velkým bančákem melty. V létě doplnili vitamíny poctivou domácí zeleninou bez chemie, do toho domácí vajíčka, brambory, na podzim jablíčka z vlastní zahrádky. A pili vodu, po ránu štamprli slivovice a krevní oběh jim kromě budoucích  babiček rozproudila sklenka červeného vína. Když už si vyrazili z kopýtka dál od domova, tak koňmo, šetřili vodou a každým drobkem od večeře. Venku to na jaře vonělo šeříky a na podzim tlejícím listím. Žádné laky na vlasy, antiperspiranty s hliníkem, ovocné šťávy s tunou „éček“ a konzervantů, antikoncepce, fast foody, masivní průmysl, dvě auta u domu a permanentní stres.

Co nám garantuje stát?

Výdobytky moderní doby s sebou nesou kromě mnoha výhod a zvýšeného životního komfortu také řadu nežádoucích „vedlejších produktů“. Ať už je to nedostatek pohybu, neustálý stres a napětí, potraviny sice širokého, ale mnohdy nekvalitního výběru, přejídání, hltání, přemíra zkonzumovaných cukrů, „éček“ a konzervačních látek, zhoršená kvalita ovzduší a životního prostředí vůbec. Všechny tyto aspekty vedou ke stále častěji se objevující teorii o příčině rakoviny, kterou je, na první pohled  banální - překyselení organizmu a porušení acidobazické rovnováhy.

Nechci se vracet o sto let zpět, ale určitá míra střídmosti by nám i prostředí kolem nás vůbec neuškodila. Rakovina je věc budící pochopitelné obavy, ale rozhodně existují způsoby, jak minimalizovat rizika. Každý může zapracovat na svém životním stylu. Kvalitu potravin může však zcela jistě, alespoň do určité míry, garantovat stát -  podporou kvalitních českých zemědělských produktů a potravinářských výrobků z nich a přísným dodržováním a zafixováním parametrů jakosti pitných vod. Bude mít k tomuto odvahu i současná vláda?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radka Sitarová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…