Zatímco Kalousek nabízel 4 procenta (výnos klesl až v aukci), německá vláda si půjčuje více než o procento levněji a na dvojnásobně dlouhé období, tedy na deset let. Předtím testovala dluhopisy s výnosem pod dvě procenta, ale to už se trh ošíval. Výnos lehce nad dvě procenta však pro úspěch německých střednědobých dluhopisů stačí. Naše státní dluhopisy tedy musí nabízet podstatně víc, přestože není tak dávno, kdy byly rozdíly mezi českým a německým výnosem nepatrné. Ostatně i česká inflace byla nižší než německá, a to byl český hospodářský růst násobně vyšší než u sousedů.
Na mezibankovním úvěrovém trhu najdeme ještě dnes na krátkém konci výnosové křivky, u půjčky na jeden týden, v Praze stejné sazby jako v Londýně. Jsou pod jedním procentem, zhruba na stejné úrovni jako je základní sazba ČNB. Avšak u delších sazeb už to neplatí, tam je hladina výrazně výše. A nejde jen o hladinu, jde také o tempo změn. Požadovaný výnos českých státních dluhopisů rychle roste. Ještě v srpnu se prodávaly s výnosem 2,9 procenta, skoro o čtvrtinu výhodněji.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz