Sobotka (ČSSD): Reformy jde dělat i tak, aby nelikvidovaly základní sociální jistoty

02.09.2011 12:24

Projev na 22. schůzi Poslanecké sněmovny, dne 2. 9. 2011

Sobotka (ČSSD): Reformy jde dělat i tak, aby nelikvidovaly základní sociální jistoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

Děkuji. Já myslím, že je důležité říci k tomu, co řekl pan premiér, vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, k vládní politice existuje alternativa. To přece není tak, že tato vláda chce dělat reformy a všichni ostatní chtějí, aby zůstal stávající stav, aby zůstala ta stávající situace veřejných rozpočtů. Ale přece je možné dělat reformy takovým způsobem, aby nerozdělovaly společnost, aby nelikvidovaly základní sociální jistoty, které lidé potřebují pro to, aby mohli mít rodinu, aby mohli mít děti, aby měli zabezpečení ve stáří, v době, kdy jsou nemocní, kdy nemohou pracovat. Přece existují reformy, které mohou být spravedlivé a reformy, které mohou být sociálně únosné. Čili to není o tom, že jedna strana chce reformy a druhá strana chce stagnaci a nechce dělat vůbec nic. Ten spor, který se mezi námi vede, je jiný. Je o tom, kdo ty reformy zaplatí. A kdo by je měl zaplatit, jakým dílem a jestli by se náhodou také na financování těch reforem neměly více podílet firmy, pokud dosahují zisku, jestli by se na financování těch reforem více neměli podílet ti nejbohatší. Já si myslím, že jestliže ve většině zemí Evropy je progresivní zdanění a rovná daň je jenom na východ od nás, tak přece to je významný signál toho, že prosperující, úspěšné, konkurenceschopné společnosti v zemích jako je Holandsko, Finsko, jako je Německo, tak přece to progresivní zdanění pomáhá tlumit sociální rozpory a vytváří podmínky pro sociální stabilitu a sociální vzestup. To není tak málo.

Když tady pan premiér hovořil o politice zadlužování - podívejme se na to, jak je to s veřejným dluhem. V roce 2006, v té době nastupovala Topolánkova vláda, byl veřejný dluh 0,9 bilionu korun - 0,9 bilionu korun. Až tahle vláda skončí, tak ten veřejný dluh bude dvojnásobný. To znamená za dobu pravicových vlád se zdvojnásobí celkový veřejný dluh České republiky. To nejsou čísla Bohuslava Sobotky, to nejsou čísla sociální demokracie, to je konvergenční program, který předkládá tato Nečasova vláda do Evropské komise. Tam ty prognózy jsou. To znamená zdvojnásobení veřejného dluhu během osmi let vlády pravice v České republice. Já si myslím, že je velmi kouzelné a je to skutečně kouzlo okamžiku, které jsem si vychutnal, jestliže pan premiér zde zmiňuje západoevropské konzervativní a pravicové strany. Já myslím, že je to kouzelné zejména od premiéra, který je v čele strany, která se od těchto západoevropských a konzervativních stran oddělila a založila si v rámci Evropského parlamentu vlastní truc-klub s velmi podivnými extrémisty z některých východních zemí a tedy s britskými konzervatisty. Ale žádná jiná slušná pravicová strana v tom klubu s ODS není. Já se ptám, proč se teď tady pan premiér odvolává na západoevropské slušné pravicové strany a v Evropském parlamentu s nimi ODS nechce sedět v jedné lavici a zakládá si vlastní klub. A teď mi řekněte, jestli francouzská pravice nebo německá pravice někdy prosazovala rovnou daň. Ani ani náhodou. Vy nemůžete porovnávat program této vlády, který je extrémní, který je skutečně experimentální s programem západoevropských pravicových stran, takže se, prosím, na ně neodvolávejte, protože vy jste úplně něco jiného. Vy tady prosazujete rovnou daň, vy odmítáte daňovou progresi, vy odmítáte elementární společenskou solidaritu a toto pravicové strany na západě už dávno nedělají, protože pochopily, že to není cesta k prosperitě stavět se proti těmto principům.

Já myslím, že hlavní problém je v tom, co jsem říkal také ve svém vystoupení. A pan premiér na to vůbec nereagoval. To je chyba. Prostě není možné, aby vláda na jedné straně kázala vodu a na druhé straně pila víno. Vždyť přece lidi rozčiluje, jestliže vaše vláda zřídí místo ombudsmana Českých drah za takovou nehoráznou odměnu, jakou pan Fejk dostával. A kdyby to opozice nekritizovala, tak tam dneska seděl pan Fejk neustále a bral 200 tisíc korun měsíčně, nebo kolik to bral, možná i dokonce 300 nebo 400 tisíc. Co si lidé mají myslet, když si přečtou, že náměstci ve vaší vládě na jednotlivých ministerstvech berou 160, 170, 180 tisíc korun měsíčně. No, to je ta úsporná politika, kterou vy ordinujete všem, všem, ale kromě sebe.

Co mají lidé říkat na vaše reformy, když sami zaměstnanci úřadů práce, což je z jejich strany veliká odvaha, kterou chci ocenit, tak sami zaměstnanci úřadů práce říkají, že vámi navržená privatizace úřadů práce bude pro stát nevýhodná, že to bude stát více peněz, než nás dneska stojí fungování úřadů práce. Mám na mysli tu vaši novinku, že zaměstnání budou zprostředkovávat soukromé agentury. Sami zaměstnanci úřadů práce to kritizují a vyčíslují, jaké to bude mít náklady a jak to prohloubí schodek veřejných rozpočtů.

Pane premiére, já se domnívám, že je chyba, pokud odmítáte vnímat rostoucí sociální napětí ve společnosti a pokud pan premiér odmítá vnímat nespokojenost občanů a neklid, který roste. Prostě je to tak. Lidé nejsou spokojeni s politikou vaší vlády a není to kvůli tomu, že škrtáte. Ano, to je také vážný důvod, ale je to kvůli tomu, že škrtáte nespravedlivě. Je to kvůli tomu, že nenabízíte pozitivní perspektivu, že deklasujete rozsáhlé sociální vrstvy, a to nejsou lidé, kteří nepracovali. To jsou lidé, kteří velmi často celý život poctivě pracovali, a vy je ke konci jejich života dostáváte do neřešitelné sociální situace tím, co děláte v politice zaměstnanosti, tím, jak zdražujete léky, zhoršuje se dostupnost zdravotní péče. To je ten důvod, proč jsou lidé s politikou vaší vlády nespokojeni. A pravice tady vládne pět let. Já vím, že pan premiér má zálibu v historii, že se rád vrací k tomu, co tady bylo v roce 98 nebo v roce 2002 nebo v roce 2006, ale pravice už v této zemi vládne pět let. A já bych chtěl požádat pana premiéra, aby přijal odpovědnost za stav společnosti. To není tak, že ODS byla do včerejška v opozici. To není tak, že současný ministr financí pan Kalousek byl do včerejška v opozici. To je tak, že pravice už má pět let odpovědnost za situaci v naší zemi a ta situace se nelepší. To je také věc, na kterou musím poukázat a kterou je potřebovat konstatovat, protože toto není žádná nová vláda. Řada členů této vlády už seděla ve vládě s Mirkem Topolánkem a Alešem Řebíčkem. Seděla tam od roku 2006 a ovlivňovala to, co se v naší zemi děje, včetně rozpočtové a daňové politiky. Už je to pět let a pravice má za těch pět let odpovědnost, ke které se jednoznačně musí přihlásit. Ale ta dnešní debata není o minulosti, ta je o budoucnosti, o tom, co v naší zemi bude v příštích letech. A o tu budoucnost má sociální demokracie po těchto reformách vážné obavy. (Potlesk z levé strany.)

Více:
Premiér Nečas: Program ČSSD je programem věčného zadlužování

##PROFIL 252##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PSP ČR

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Všichni žáci a studenti se musí vrátit do škol

22:33 Okamura (SPD): Všichni žáci a studenti se musí vrátit do škol

Komentář na facebookovém profilu k opatřením proti covidu-19.