Sobotka: Každý další krok vládních neumětelů jen zvyšuje náklady příštího úklidu

18.10.2012 11:35 | Zprávy

Seriózní pokus ekonomů popsat přínosy chystané penzijní reformy ukazuje, že vstup do druhého pilíře nelze ženám doporučit prakticky vůbec, a z mužů pak jen těm, kteří se nejspíš lépe zajistí jinak. Ti ostatní to zaplatí nižší státní penzí, prodlužováním odchodu do důchodu a vyšší DPH. Tohle přece nemůže v žádné demokratické zemi projít!

Sobotka: Každý další krok vládních neumětelů jen zvyšuje náklady příštího úklidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Prohrává vládní pravicová koalice volby jen proto, že nedokáže své „nezbytné reformy“ voličům vysvětlit? Pravý opak bude pravděpodobnější. Potvrzuje to studie s výmluvným názvem Pro koho je výhodný přechod do druhého pilíře? připravená ekonomy z občanského projektu IDEA působícího v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR pod vedením profesora Jana Švejnara.

Pokud se někdo z třicátníků s nadprůměrným příjmem do druhého pilíře upíše, pak mu celoživotní spoření 3 procent průměrné hrubé mzdy nabídne doživotní důchod ve výši 6 procent mzdy, asi 1500 korun měsíčně v dnešních penězích. To je jeden z výsledků, ke kterému se autoři dopracovali tím, že vzali rozsáhlá data ministerstva práce a sociálních věcí a Českého statistického úřadu a prohnali je svými modely.

Zdá se vám to málo? Pozorný čtenář, který si nalistuje předpoklady, o které se tento výpočet opírá, nutně dojde k závěru, že to může být i mnohem méně. Těžko totiž očekávat, že reálné mzdy porostou příštích 40 let stále o 3 procenta ročně (nyní např. klesají), inflace bude nulová (nyní je nad 3 procenty) a investované fondy nabídnou reálný výnos 3 procent ročně (nyní byly penzijní fondy na nule a podílové dokonce rovnou ve ztrátě).

Smyslem studie však nebylo toto jednoduché průměrné číslo. Autoři se pokoušeli prokousat rozložením příjmů v české společnosti, aby zjistili, která skupina na tom může na penzijní reformě vydělat a která naopak prodělá.

Zkusili zpřesnit to, co každý dávno tuší, že to bude výhodné jenom pro osoby s nadprůměrnými příjmy a samozřejmě také pro soukromé penzijní fondy. Už proto, že ke vstupu do druhého pilíře nestačí vyvést tři procenta hrubé mzdy z nynějšího průběžného systému (opt-out), ale bude nutné přidat i další dvě procenta ze svých vlastních zdrojů (opt-in).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

22:01 Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

Evropský parlament schválil svou pozici k nové legislativě o tzv. screeningu zahraničních investic. …