Vážené dámy a pánové,
dovolte mi, abych vás srdečně uvítal zde na půdě českého Senátu na 7. ročníku udělování Výroční ceny Michala Tošovského, která je věnována význačným osobnostem s pozitivními a funkčními postoji k odstraňování byrokracie.
Všichni dobře víme, že boj s byrokracií je věčný a že jeho účastníci jsou většinu času v Sisyfově roli. To nás však nesmí odradit, protože jedinou konstantní zásadou boje s byrokracií je úkol v tomto boji nikdy neustat. Mohli jsme se o tom přesvědčit po pádu komunistické totality u nás, která byla právem spojována s přebujelou a zkostnatělou byrokracií. Jen naivní lidé mohli uvěřit, že když KSČ ztratí svou moc, problém byrokracie se u nás stane marginální záležitostí na úrovni několika úředníčků kdesi na malém městě.
Situace je dnes spíše horší, protože problém byrokracie není jen problémem našich zákonů a české veřejné správy, ale je to stále více problém celoevropský, protože především západoevropští socialisté příliš nereagují na negativní historické zkušenosti nových zemí Evropské unie s centralismem a byrokracií. Naopak, někteří z nich chtějí alespoň trochu ochutnat falešného kouzla „pětiletek“ a státních plánovacích komisí, což přináší negativní dopady na celý proces evropské integrace.
Naším úkolem je proto zabránit pokusům o vznik jakési nové „RVHP s lidskou tváří“, kdy by bylo vše regulováno a řízeno od psacího stolu daleko od problému lidmi, kteří o daném problému nic neví, ale na vše mají tabulky a směrnice. Nesmíme umožnit milovníkům centralismu a byrokratické mentality využít retardující procesy degenerace evropské integrace k vzniku v jednoho nemohoucího a konkurence neschopného superstátu jenom proto, že v něm naleznou k nesmírné škodě Evropy jako takové dočasný ráj.
K tomu je potřeba spojovat v Evropě lidi se zdravým rozumem. Jsem proto velice rád, že laureáty Ceny Michala Tošovského se v minulosti stali nejen Češi, ale také občané Irské republiky za odmítnutí Lisabonské smlouvy (2008), nizozemský novinář, úředník a současný politik za Belgii Derk-Jan Eppink. Eppink za knihy Život evropského mandarína a Ohňostroj evropské byrokracie (2010) a loni společná evropská normalizační instituce CEN/CENELEC za trvalý a principiální postoj při prosazování takzvané měkké regulace, která stojí v protikladu vůči úřednické regulaci.
Věřím, že myšlenka efektivního státu dokáže získat na svou stranu v Evropě i České republice mnoho lidí a jsem rád i za Michala Tošovského, že dnes se někteří z nich sešli k jednání a výměně zkušeností opět zde na půdě českého Senátu.
Děkuji vám za pozornost.
MUDr. Přemysl Sobotka
předseda regionálního sdružení
člen gremia s hlasem poradním
1. místopředseda Senátu PČR

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , ODS , P. Sobotka
autor: ODS
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 7:17 Peštová (ANO): Tajuplný golfový parťák ministra Válka
- 6:23 Rozvoral (SPD): ČR nesmí být jen poslušnou provincií Bruselu
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný
- 23:08 Svárovská (Zelení): Genocida se neměří počtem obětí
- 21:03 Ministr Výborný: Zemědělství by mělo mít v EU samostatný rozpočet