Štěch (ČSSD): Setkání G20 – naděje na léčbu světové ekonomiky?

05.11.2011 13:27 | Zprávy

Konečně i ministr financí Miroslav Kalousek uznal, že všechno je jinak. Přesněji řečeno naprosto špatně – hlavně ohledně jím sestavovaného českého rozpočtu.

Štěch (ČSSD): Setkání G20 – naděje na léčbu světové ekonomiky?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch

Není asi větší ironie a věrohodnějšího znevěrohodnění úlohy prý nejkvalitnějšího správce státní kasy v regionu. Důvod je nasnadě: když mu skutečně znalí a praxí prověření národohospodáři měsíce, nebo dokonce roky říkali, že oficiální očekávání ohledně našich příjmů jsou po jeho protiústavních opatřeních scestná, neposlouchal. Co víc, na své kritiky neváhal křičet nadávky o zločincích a lhářích. Přitom o tom, že se hospodářská a finanční krize nejen k Evropské unii vrátí a že česká vláda svými takzvanými reformami většinou oslabuje příjmy veřejných rozpočtů, mluvili nezaujatí odborníci mnohokrát. Kalousek byl jednoduše hluchý a slepý. Ještě hůř, ani náznakem neakceptoval, jak nedostatečným byl proces hledání, uznání a odstranění příčin krize. Tak doufám, že si toto obrovské selhání hlavního „šetřiče" a nejsilnější postavy koaličního kabinetu všichni zapamatujeme alespoň pro chvíle, kdy nám zas bude rozesílat falešné předvolební složenky.

Když už tedy také naše vládní garnitura připouští, že se vývoj „dotknul jejích kruhů", konstrukce, která však zdaleka nebyla geniální, mělo by být řečeno i pověstné bé. Obyvatelé České republiky ať si povšimnout nenáhodného faktu, že mezi roky 2009 - 2011, během nichž levice v České republice bezesporu na úrovni kabinetu nerozhodovala, vznikla skoro celá třetina našeho státního dluhu. A že problémy tohoto druhu v naší vlasti bohužel dále porostou též v závislosti na domácí pravicí špatně zvládnuté recidivě ekonomické krize, ještě urychlené některými „deformami".

Problém je nicméně širší. Summity představitelů EU, při nichž jsou nám podávány „uklidňující pilulky" složené z umazání poloviny řeckého dluhu či nejasných dohod o dalších vrcholných dohodách, neznamenají bohužel žádný pokrok. Jde o krabičku poslední záchrany, zoufalý manévr, zkrátka lék z nouze, jehož účinek je nejistý, protože pacient ho odmítá užívat. Vzniká výhradně hodně drahá nálepka na bolístku ledabyle zpracovaného poučení z první vlny úpadku mezi lety 2008 - 2010, jenž byl důsledkem systémového selhání finančního sektoru světového hospodářství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sterzik (Stačilo!): Na slovech záleží…

14:04 Sterzik (Stačilo!): Na slovech záleží…

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na strategickou komunikaci Otakara Foltýna k 80. výročí…