Přiznám se, že při běžných každodenních povinnostech mne nikdy nenapadlo zaobírat se detailně českou kinematografií. Na druhou stranu je ale pravda, že jsem si ve volných chvilkách u televize mnohokrát posteskla: ,,V té televizi nedávají vůbec nic nového, proč se už netočí nové filmy třeba o české historii nebo pohádky?"
Proto když se naskytla možnost barrandovské ateliery navštívit, neváhala jsem. Nejenom, že jsem se dozvěděla mnoho kolem barrandovského studia, ale mohla jsem prohlédnout některé ateliery, sáhnout si na kulisy, ve kterých se natáčel například seriál Borgia, za doprovodu vedení studia, herce Marka Vašuta a režiséra Jana Svěráka. Také mě v tu chvíli napadlo, že by mohl být velmi zajímavý podobný seriál o Přemyslovcích.
Když jsem viděla a slyšela to nadšení všech těchto lidí, kteří nás provázeli a o ,, svém " studiu vyprávěli, když jsem viděla mistrovskou práci všech těch, pro nás diváky ,,neviditelných " lidí, jako krejčích a mnoha různých řemeslníků, uvědomila jsem si, jak významnou součástí české kultury je kinematografie.
První filmové představení se konalo na českém území v roce 1896. Tradice skvělých českých filmařů započatá před první světovou válkou se dále rozvíjela i za první republiky, během okupace i po druhé světové válce a až do roku 1989.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz