Vandas: Pan Giňa - zářný příklad vzorného cikána?

23.03.2011 13:20

UVNITŘ TRESTNÍ OZNÁMENÍ Vyjádření Tomáše Vandase k trestnímu oznámení, které na něho podal Ondřej Giňa ml.

Vandas: Pan Giňa - zářný příklad vzorného cikána?

Ta zpráva mě spíše rozesmála. Ondřej Giňa ml. podal na trestní oznámení na bydžovského starostu Loudu a neopomněl také přidat mojí maličkost. Prý jsem ve svém projevu na shromáždění v Novém Bydžově hlásal rasismus, nenávist a nesnášenlivost k cikánskému etniku.

Proč jsem se tak pobavil? Stačí se podrobněji podívat, kdo pan Giňa vlastně je. Usvědčený podvodník, který před více než deseti lety vědomě okrádal stát o sociální dávky. Trestnímu stíhání se vyhnul jen díky tomu, že se nakonec pod tíhou zveřejnění přiznal a peníze vrátil. To však nezabránilo jeho stažení z televizní obrazovky, kde byl v roli moderátora České televize velmi protěžován a oslavován jako zářný příklad vzorného cikána. Realita byla ale poněkud jiná.

Nyní se pan Giňa objevil z jakéhosi stínu zapomnění a snaží na mé osobě zviditelnit. Jen si neuvědomuje, že v jeho podání znějí plačtivá slova o rasismu a nesnášenlivosti opravdu směšně.

Tomáš Vandas

Kam dál:


Ondřej Giňa jr.: Bydžovský starosta Louda nese odpovědnost za eskalaci rasové nenávisti

Věc:
Trestní oznámení na starostu Nového Bydžova Ing. Pavla Loudu, Danielu Luskovou, pracovnici Městského úřadu v Novém Bydžově a Tomáše Vandase, předsedu Dělnické strany sociální spravedlnosti, pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele podle § 158, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení podle §198, podněcování k nenávisti vůči skupině osob, nebo k omezování jejich práv a svobod podle §198a, šíření poplašné zprávy podle § 357.

Odůvodnění:
Starosta Městského úřadu v Novém Bydžově Pavel Louda (ODS) a další představitelé místní samosprávy dlouhodobě šíří rasovou nenávist a rasovou nesnášenlivost vůči příslušníkům romské národnostní menšiny. Pavel Louda (ODS) jako starosta města a veřejný činitel místní samosprávy naprosto cíleně a vědomě ve svých protiromských výzvách a prohlášeních vyvolal a vyvolává mezi obyvateli města Nový Bydžov rasové napětí. Anticikanismus a rasová nesnášenlivost obyvatel města Nový Bydžov vzrůstá a sílí díky názorům starosty a dalších úředníků místní samosprávy.

Městský úřad v čele s p. starostou Pavlem Loudou (ODS) explicitně vůči příslušníkům romské národnostní menšiny navrhuje řešení, která jsou v rozporu s Ústavou České republiky - Listinou základních práv a svobod a mezinárodními dokumenty o ochraně národnostních menšin, kterými je Česká republika vázána! Starosta Pavel Louda (ODS) rozdělil obyvatele města na dvě skupiny Romy a Čechy. Proti Romům vědomě a cíleně navrhuje represivní a rasistická řešení. Výsledkem je dokument, který přijal Městský úřad v Novém Bydžově na svém mimořádném jednání. Podle něj chce Romy např. zbavovat trvalého pobytu. Rasistické postoje a rasistická řešení Městského úřadu považuji za nebezpečné a ohrožující nejen moji rodinu, ale všechny příslušníky romské národnosti žijící v České republice. Místní samospráva v Novém Bydžově se totiž stala inspirací pro ostatní Městské úřady v zemi. Desítky starostů místních samospráv, již rasisticky zaměřený „novodyžovský dokument" podepsalo a vyjádřilo souhlas s navrhovanými protiromskými opatřeními.

Dlouhodobé a cílené podněcování k rasové nesnášenlivosti a nenávisti vůči příslušníkům romské národnostní menšiny, ze strany Městského úřadu v Novém Bydžově v čele se starostou Pavlem Loudou (ODS) vyvrcholilo 12 března 2011. Do města se sjelo několik krajně pravicových uskupení. Hlavním organizátorem protiromské demonstrace byla Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) pod vedením Tomáše Vandase. Tato extrémistická strana programově hlásí otevřenou rasovou nenávist vůči Romům v České republice. Tomáš Vandas při sobotním shromáždění vedl stejně nenávistný a rasisticky projev, zaměřený vůči Romům, kterým zcela jednoznačně podpořil starostu města Pavla Loudu (ODS) a Městský úřad v Novém Bydžově.

12.03.2011 došlo po pochodu extremistů městem k brutálnímu útoku několika desítek českých rasistů, neonacistů na tři Romy. Jeden z Romů skončil v bezvědomí v místní nemocnici. Odpovědnost za eskalaci rasové nenávisti, rasového násilí a podněcování k rasové nesnášenlivosti, nese místní samospráva, v čele se starostou města Nového Bydžova p. Pavlem Loudou (ODS). Svými rasistickými postoji a dlouhodobým šířením a podněcováním obyvatel zejména Čechů k rasové nesnášenlivosti vůči Romům, zcela jednoznačně ohrozil životy romských obyvatel v Novém Bydžově tím, že se do města sjelo na 500 aktivních členů neonacistických organizací.

Nový Bydžov se pro Romy v České republice stal symbolem rasové nenávisti, rasového násilí a nerovnosti Romů před zákony této země. Nový Bydžov se 22 let po sametové revoluci stal městem, kde se proti Romům spojila místní samospráva v čele se starostou Pavel Loudou (ODS) se členy krajně pravicových a extrémistických hnutí pod vedením Tomáše Vandase DSSS. Tímto dávám podnět Státnímu zastupitelství, aby celou věc důkladně prošetřilo, protože se domnívám, že zde došlo k porušení zákona.

(převzato z Romea.cz)

ParlamentníListy.cz o Novém Bydžově:

SLEDUJEME téma Romové v Bydžově


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otevřeme Česko: Tímto výrokem se budoucí ministři dopustili vlastizrady

5:37 Otevřeme Česko: Tímto výrokem se budoucí ministři dopustili vlastizrady

Žádáme prezidenta České republiky Miloše Zemana, aby v žádném případě nejmenoval Martina Kupku z ODS…