Zamezilo by se tím nejenom úniku sociálních dávek za nesmyslně předražené nájmy na ubytovnách, ale především by se vyřešilo důstojné bydlení pro sociálně potřebné rodiny. Příslušný návrh zákona předložil Ústecký kraj v rámci Ústeckého balíčku legislativních změn Poslanecké sněmovně, která přesto, že o něm začala jednat již v prosinci minulého roku, dosud nepřistoupila k hlasování.
„Je načase, aby za oblast tzv. sociálního bydlení převzal odpovědnost i stát a přestal to očekávat jen od obcí, které jsou již nyní povinny pečovat o rozvoj podmínek bydlení pro své občany. Český stát se k tomu zavázal i na mezinárodní úrovni. Není správné stále přenášet svou odpovědnost jen na obce a věřit, že tržní mechanismy v oblasti bydlení vyřeší vše. Není tomu tak a všichni jsme toho svědky,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje. Jak dále doplnila, má vážné obavy, že připravované změny v sociálních dávkách na bydlení postihnou zejména ty, kteří se na jejich zneužívání nepodíleli.
Motivací pro pronajímatele v režimu sociálního bydlení musí být jistota pravidelných plateb nájemného, které sice musí být omezeno ve své výši, ale prostřednictvím přímého zasílání dávky účelově určené na bydlení pronajímateli je eliminováno nebezpečí vzniku dluhů na straně nájemce. Vymáhání dlužného nájemného je záležitostí časově značně náročnou, proto by motivace pro pronajímatele v režimu sociálního bydlení v podobě stoprocentně pravidelných, i když nikoli závratných částek na nájemném, byla značná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kr-ustecky.cz