Dá se Pavel brát vůbec vážně? Erik Best a dvě možnosti

09.03.2023 15:58 | Analýza

Nový prezident republiky Petr Pavel má prý jedinečnou příležitost, jak ukázat, že nebyl vládním kandidátem a bude skutečnou politickou autoritou. ParlamentnímListům.cz to v den Pavlovy inaugurace řekl politický analytik Erik Best. Podle něho jde v první moment hlavně o valorizaci důchodů a případné veto. Do budoucna ale bude potřeba i něco jiného. Stále prý neznáme žádné prezidentovy názory a jeho vyjádření si podle Besta mnohdy protiřečí. „Jestliže si to uvědomí a začne projevovat pevné názory, může si vybudovat silnou a významnou pozici,“ konstatuje analytik.

Dá se Pavel brát vůbec vážně? Erik Best a dvě možnosti
Foto: FCB
Popisek: Petr Pavel

Petr Pavel nastupuje do prezidentského úřadu a mnozí novináři, známé osobnosti a politici neskrývají nadšení. Výrazná část z nich neměla v lásce Václava Klause a po dvojím zvolení Miloše Zemana dávali svou nechuť najevo ještě výrazněji. 

Vydrží nadšení z prezidenta Pavla po celou dobu, anebo přijde vystřízlivění? Podle Erika Besta se to může stát. „Nevím, jak bude na všechno Pavel reagovat, ale zjistíme to poměrně brzy. Jak všichni víme, musí rozhodnout, co bude s novelou zákona o valorizaci penzí, tam se mnohé ukáže. Dosud není jasné, jak se zachová. Bude-li to akceptovat a zákon podepíše, popularita na sociálních sítích mu zůstane a přijde další vlna nadšení, ale naprosto ztratí důchodce a ty, kteří si mysleli, že taková změna a způsob, jakým byla prosazena, není ústavně v pořádku. 

„Podpis tohoto zákona znamená, že ztratí obrovskou možnost hned na začátku ukázat, že je vyšší autorita, která se nerozhoduje podle politické situace, ale vnímá, že jde o spornou normu, že senioři měli legitimní očekávání, a nechce být tohoto součástí. Pak by mohl zareagovat vetem, ale zároveň to udělat brzy, aby dal vládě čas ho přehlasovat. Můžeme ovšem pouze spekulovat, bůhví, jak to bude. Nicméně Fiala už řekl, že jde o nezodpovědné chování, což je na prezidenta dost velký tlak,“ popisuje Erik Best.

Prezident Pavel by nicméně podle jeho slov odmítnutím seškrtání důchodů mohl dát jednoduše najevo, že nebyl vládním kandidátem na prezidenta a bude suverénním politickým hráčem. „Pakliže se takto zachová, dokázal by všem, že chce České republice do jisté míry vládnout a chce být stálou figurou bez ohledu na to, kdo sedí ve Strakově akademii. Svým způsobem by tím otevřel možnost, aby došlo na vládní úrovni ke změně. Zatím je na politické scéně relativně klid, takže nemusí Pavel být tím, kdo do toho hodí vidle,“ zamýšlí se analytik.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Názory :)) , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejendatir , 09.03.2023 20:17:39
u tohoto ohebného člověka by řekl, že záleží na tom, jaké přijdou noty ne? Tyto rozumy mi vyvolávají úsměv na rtech...

|  10 |  0

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…