Havlův trik, žaloba na Zemana, konec ČSSD. Odborníci vyhlížejí blízké dění

26.07.2013 14:11 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Požadavek prezidenta na předložení sto jedna notářsky ověřených podpisů poslanců je podle politologů jen provokace a forma nátlaku na sociální demokracii, aby podpořila vládu Jiřího Rusnoka.

Havlův trik, žaloba na Zemana, konec ČSSD. Odborníci vyhlížejí blízké dění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeho projev bude trvat skoro hodinu

I podle politologa a historika Stanislava Balíka by měl být pezidentův ponižující požadavek varováním všem parlamentním stranám. „Komu prezident nevěří, že žádá notáře? Komu nebude věřit příště? Takto má vypadat vztah dvou ústavních institucí?“ ptá se v médiích. A vyzývá: „Zastavte Zemana s jeho notářsky ověřenými podpisy – všichni společně – dokud je ještě čas.“

Je to ponižující požadavek, říkají politologové

Jiří Pehe prohlásil, že Miloš Zeman jako prognostik přesně ví, co bude následovat. Že se nad jeho ponižujícím požadavkem strany bývalé vládní koalice rozzuří, že chtít něco takového nemá žádné právo. „Budou se rozčilovat, co si to dovoluje, a nebudou chtít na jeho žádost přistoupit. A on si umeje ruce, řekne, že když mu nebyli schopni dokázat, že mají stojedničkovou většinu ve sněmovně, jmenovat je nebude,“ je přesvědčen Pehe. Shoduje se s názorem novináře Jana Macháčka, že i kdyby Miroslava Němcová přinesla prezidentovi podpisy poslanců, kteří její vládu podporují, na tácu a úředně ověřené, tak prezident řekne, že jsou několik dnů staré a že mají přinést nový seznam.

Ze strany Hradu jde o nátlak na parlamentní strany a nezařazené poslance

Také další politologové se shodují, že jde ze strany Hradu o nátlak. „Je to forma tlaku na jednotlivé parlamentní subjekty a parlamentní jednotlivce s cílem dosáhnout podpory pro kabinet Jiřího Rusnoka. Prezident tím jednak stupňuje tlak a svoji vyjednávací pozici a zároveň i symbolicky zdůrazňuje, jak je Parlament a sněmovní půda roztříštěna, znesvářená a s velmi vysokou mírou vzájemné nedůvěry, takže je nutné je stvrdit formální, úřední cestou,“ sdělil ParlamentnímListům.cz politolog Jan Kubáček. „Je to jedna z taktik, aby nedošlo k situaci, že pár jednotlivců při hlasování o důvěře odejde ze sálu, a tím dá zelenou podpoře. Je to podobné, jako když prezident posílal skrz předáka parlamentního klubu komunistů vzkaz především sociální demokracii, aby tímto způsobem nevyjádřila podporu kabinetu Miroslavy Němcové nebo někomu jinému, kdo by nastoupil za starý kabinet Petra Nečase,“ míní Kubáček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…