„Naturel Bělobrádka víc odpovídá charakteru strany než třeba jeho předchůdce ve vedení lidovců Jiřího Čunka,“ je přesvědčen politolog Petr Sokol.
A je i velká zásluha lídra, že nejmenší vládní strana si dokázala svoje priority vyvzdorovat i na svých silnějších partnerech v kabinetu – ČSSD a ANO. „Myslím, že lidovci si dokázali prosadit víc, než odpovídá jejich síle, například zablokovali otevření církevních restitucí, i když je otázka, jestli byla politická vůle to otvírat,“ připomněla politoložka, profesorka Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková ParlamentnímListům.cz postoj lidovců k této pro ně zásadní otázce při jednání o koaliční smlouvě.
Nezapojují se do přestřelek mezi ANO a ČSSD
Vládní angažmá lidovců hodnotí odborníci vesměs vcelku pozitivně, především jejich odstup od vzájemných hádek mezi koaličními partnery ČSSD a hnutím ANO. „Role ve vládě samozřejmě odpovídá tomu, že jsou nejmenším partnerem, což jim nedává takovou sílu, ale navenek mohou působit jako stabilní síla v kabinetu, protože se příliš nezapojují do přestřelek mezi dvěma velkými stranami – ČSSD a Babišovci,“ řekl ParlamentnímListům.cz Petr Sokol. Připouští, že do vládního programu trochu pravicovější pohled. „Bylo několik příkladů, kdy lidovci ukázali, že jsou ve vládě minimálně pravicovější než ČSSD,“ dodal politolog. Poměrně pevní jsou podle něj například v některých vyjádřeních k lustračnímu zákonu nebo k Ukrajině. A nebojí se to dát razantně najevo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová