Oni snad chtějí, aby se lidé kvůli viru hádali a neviděli... Expert znalý politiky tuší

07.12.2021 15:40

„Je to to pověstné setí a sklízení větru, protože dobře se tu ukazuje, že když situaci politici vyostřovali a využívali pro svou politickou kampaň, jak teď nezamýšleně sklízí tuto nenávist. Bohužel to nejvíc schytávají hejtmani a komunální politici, kteří k tomuto příliš nepřispívali. Vrcholová politická sestava, která si z toho dělala politiku, tomu nečelí v takové intenzitě jako lidé z integrovaného záchranného systému, regionální politici, protože oni to musí v terénu řešit. Je šílené, aby se báli saniťáci, lékaři, zdravotní sestry, že někomu poskytují první pomoc, zachraňují ho a ještě čelí nenávisti. To mi přijde naprosto nepřípustné,“ zdůraznil politolog Jan Kubáček.

Oni snad chtějí, aby se lidé kvůli viru hádali a neviděli... Expert znalý politiky tuší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod svobody. Odpůrci očkování proti covidu se setkali pod sochou sv. Václava pak prošli Prahou

Budoucí ministr vnitra Vít Rakušan tvrdí, že tresty za porušování proticovidových opatření by měly být přísnější, policie podle něj rozdává málo pokut a kontroly by měly být důslednější. V podobném duchu se vyslovil i budoucí ministr dopravy Martin Kupka. Tvrdí, že tím hájí právní stát. Zní to logicky. Na druhou stranu se dá předpokládat, že voliči Starostů a ODS jsou často podnikatelé, uvítají toto? Nebo je čas, kdy politici musí říkat i nepopulární věci? „Pravda je někde uprostřed. Velkou logiku by mělo pravidla vymáhat, ale stát by musel postupovat mnohem logičtěji. To znamená, že pravidla by měla být mnohem jednodušší, racionální, ospravedlnitelná a ideálně neměnná. A měli bychom vidět, že podle nich fungují i ti mocní. Tedy že tato pravidla fungují v běžném režimu Poslanecké sněmovny, že je dodržují politici, což se v minulosti často nedělo a nevšiml jsem si, že by padaly exemplární pokuty hříšníkům, kteří opakovaně opatření porušili z řad těch mocných a nejmocnějších. Zároveň by bylo potřeba, aby stát představoval i svou vlídnou tvář. To znamená, aby umožňoval maximální servis,“ konstatoval Jan Kubáček.

Jak konkrétně? „Ve dvou polohách. První, aby těm, které omezuje, tato omezení částečně saturoval například podle režimu EET, protože proč podnikatelé platili v režimu EET všechny povinnosti, které jsou spojené s podnikatelským životem? A teď se na to vpodstatě nehledí. To je velmi demotivační situace, protože pokud byl někdo černý pasažér, tak je odměňován nebo neodměňován úplně stejně jako ti, co dodržovali pravidla, platili oficiálně, nefungovali v šedé ekonomice,“ vypozoroval.

„Druhá věc, kterou bych ocenil a podnikatelům by velmi pomohla, je úplně jiný přístup byrokracie. Aby se pravidla neustále neměnila a byla nedohledatelná, ale naopak. Aby stát klíčové momenty podnikatelům sděloval, přistupoval k jejich právním ekonomickým potížím s mnohem větší velkorysostí a byl schopen fungovat splátkově, překlenovacím způsobem,“ řekl politolog. Třetí nesmírně důležitou věcí podle něj je, aby stát, pokud logicky chce většinu společnosti motivovat k tomu, aby se očkovala, aby očkovací sérum byl schopen dodat co nejblíže těm, co mají být očkováni. „Ať jsou to očkovací autobusy, očkovací týmy, ale nechť se dostanou do obcí přímo k lidem. Ať to usnadňují co nejvíc praktikům, ne že je fakticky demotivují. Není možné stále kázat taktiku biče a nijak nevyjít lidem vstříc. A usnadnit jim tu situaci. Aby lidé viděli, že když se po nich něco chce, tak se jim zároveň i spravedlivě dává. Ať se měří všem stejně,“ sdělil Jan Kubáček.

Společnost je unavená, frustrovaná

Anketa

Chcete Víta Rakušana za prezidenta republiky?

1%
98%
hlasovalo: 28875 lidí
Mnozí politici, třeba hejtmani – Vondrák, Netolický, Kuba – si stěžují, že dostávají výhrůžky od lidí, že jsou zločinci apod. Ostatně i na premiéra Babiše se někdo chystal s arzenálem zbraní, na Ministerstvo zdravotnictví přišel nějaký pán s tyčí, k čemu nám to směřuje? Je to jen úzká vrstva naštvaných jedinců, nebo už je to masovější? Navíc se blíží Vánoce, lidi budou kupovat dárky a někteří zjistí, že na ně nemají dost peněz. Nezhorší to ještě více náladu ve společnosti v takzvanou blbou náladu, která může vyústit v to, že někomu rupnou nervy? „Společnost je unavená, frustrovaná. Bohužel vyostřenost té debaty a vyostřenost vzájemně politická vede k tomu, že se násobí i v té společnosti. Nepodporuje se kompromis a nějaký neutrální postoj, hledání styčných bodů a schopnost dohodnout se. Naopak se tu vzývá čím dál víc kult vyostřenosti, konfliktu až zastrašování na obou stranách. Rozjíždí se tu zase černobílé scénáře. Situace je přitom mnohem komplikovanější a delikátnější,“ je si vědom Kubáček.

„Nejvíc mě štve, že zastrašování se děje nejen vůči vrcholovým politikům, ale i vůči lékařům. Přijde mi úplně absurdní, aby tu byli zastrašováni lékaři, sestřičky, zdravotní personál za to, že pomáhají, fungují v mimořádném režimu. Za to, že napomáhají léčení, očkování. Potřebujeme, aby se v tomto do toho stát zásadněji opřel. Pokud takováto situace nastane, aby se opravdu řešila a trestala. Je velký rozdíl něco odmítat a velký rozdíl někoho zastrašovat, používat násilí, manipulovat, děsit lidi, v tomhle ohledu to vnímám velmi kriticky, když je to na obou stranách. Obecně je potřeba, aby se do toho jednak opřely vyšetřující orgány, k tomu je ostatně máme a legislativa na to pamatuje,“ připomněl.

„Zároveň je třeba, aby mediální svět zklidnil vášně a nepopisoval to schéma ryze černo-bíle. Aby se prostor radikálům umenšil. Teď mám pocit, že radikálové když vidí, že čím jsou vyostřenější, nenávistnější, nelítostnější – jedno na jakém názorovém pólu jsou, jestli jsou to fanatičtí odmítači, nebo naopak fanatičtí povelisté, alarmisté, kteří přicházejí s tím, že vše hned všem a povinně – tím mají více prostoru. Je potřeba použít trestní řád, který na tyto věci pamatuje, a pokud dochází k zastrašování veřejnosti, tak vůči tomu zakročit. Zvlášť bych volil exemplární tresty, když někdo zastrašuje zdravotníky, integrovaný záchranný systém. Toto ve společnosti nemá mít místo a je potřeba přestat to tolerovat,“ konstatoval.

„Je to to pověstné setí a sklízení větru, protože dobře se tu ukazuje, že když situaci politici vyostřovali a využívali pro svou politickou kampaň, jak teď nezamýšleně sklízí tuto nenávist. Bohužel to nejvíc schytávají hejtmani a komunální politici, kteří k tomuto příliš nepřispívali. Vrcholová politická sestava – Poslanecká sněmovna – která si z toho dělala politiku, tomu nečelí v takové intenzitě jako lidé z integrovaného záchranného systému, regionální politici, protože oni to musí v terénu řešit. Je šílené, aby se báli saniťáci, lékaři, zdravotní sestry, že někomu poskytují první pomoc, zachraňují ho a ještě čelí nenávisti. To mi přijde naprosto nepřípustné,“ zdůraznil Jan Kubáček.

Když nemocnice padaly, Sněmovna se hádala, jako by koronavirus měl stranické tričko

Andrej Babiš, ale i jeho příznivci poukazují nyní na to, že nová vláda vlastně chce co se týče covidu dělat to, co dělali oni, přitom je tak za to kritizovali. „Jsem překvapen, že nastávající vláda nepřichází se scénáři, jak bude postupovat, v čem bude pokračovat, co bude měnit a vyčkává jako by se jich pandemie příliš netýkala. Pro mě je obrovským varováním to, když se řešil nouzový stav loňskou zimu, kdy nemocnice padaly, hejtmani řešili, jak to překlenou a zvládnou a Poslanecká sněmovna se hádala, jako by koronavirus měl stranické tričko a čekalo se, až se páni politici dohodnou, rozhodnou a odhlasují. To mi přijde naprosto děsivé. Měl bych pocit, že budeme pandemii vnímat jako nadstranický celospolečenský problém a bude se k tomu tak přistupovat,“ upozornil.

„Nečekám žádné zázračné kroky a postupy. Ostatně i odborné orgány se z velké části budou přebírat a velká část z těch odborníků bude pokračovat dál. Pochybuji tedy, že tu náhle budou padat úplně opačné postupy. Velmi bych ocenil, kdyby se co nejvíce pokračovalo v tom, co jsme tu zaznamenali. Kdy si vedle sebe stoupli končící a nastupující premiér a podpořili očkování,“ uvedl politolog. „Rád bych ale slyšel, že když politici nějaký termín použijí – třeba povinné očkování, že na to mají kapacity. Mám dojem, že politici chtějí, aby se lidé hádali o těchto tématech, o kterých nevíme, jestli se touto cestou půjde a jestli máme vůbec dost očkovacích vakcín, a jsou tak trochu spokojení, že lidé neřeší zdražování, otázky rozpočtové politiky státu, daní, perspektiv fungování státu,“ povšiml si. „Ve výsledku to zase lidi naštve, zaseje to mezi nimi nesváry. A nakonec třeba dojdeme k tomu, že toto nemůžeme uskutečnit, protože na to nemáme infrastrukturu a kapacity. Jak personální, tak očkovací,“ doplnil.

Anketa

Necháte/nechali byste očkovat své malé dítě proti covidu-19?

12%
84%
hlasovalo: 42844 lidí
Co s dezinformacemi o očkování? Profesor Šebo tvrdí, že by dezinformace o očkování tvrdě pokutoval. Je tu skupina lidí, kteří věří vyloženě na pověry o vakcíně, třeba že je v ní mikročip. Jak široký segment společnosti to je a vyplatí se proti němu jít tak tvrdě? A není spíše větší skupina lidí, která si naštvaně všímá, že i oficiální informace jsou také často velice nepřesné – například Tečka, která se dala chápat tak, že po jedné várce očkování bude od covidu pokoj, nebo když bylo tvrzeno, že když budeme mít 70 procent očkovaných, že budeme mít kolektivní imunitu? Že tedy vlastně i oficiální informace se po čase ukázaly býti vlastně dezinformacemi... „Mám dojem, že tu platí klasické méně je více. Nechat komunikaci pokud možno co nejvíce odborníkům, co nejméně ji politizovat. Přijde mi absurdní, jako kdybych chtěl na boji proti rakovině, chřipce, tuberkulóze dělat politickou kampaň. Je to naprosto nevhodné a bláznivé. Pomohlo by vrátit se zpátky na zem. Je to nová situace, nová nemoc, informace a výzkum se neustále zpřesňují. Je to biologický nepřítel, se kterým bojujeme. Mělo by se k tomu tak přistupovat. Čím politicky neutrálnější, tím za mě lépe. Společnosti by to prospělo,“ domníval se.

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15051 lidí
„V momentě, kdy to má prvky děsení a matení a cílenou destabilizaci společnosti, tak by se to fakt mělo trestat, protože je to stejné, jako kdyby někdo přišel s informace, které mají lidi strašit a manipulovat. Vždyť my na to už dneska paragrafy máme. Když se tu objevují opravdu šílenosti, kdy jsou vymyšlené naprosté lži s cílem společnost zastrašovat a znejisťovat, na to stávající trestní řád pamatuje. Měla by proti tomu justice a orgány činné v trestním řízení vystoupit. Na to nepotřebují politiky. To mě nejvíc štve, že adekvátní síly, které k tomu máme, jsou z mého pohledu hluší, slepí,“ vysvětlil.

„Když někdo vzývá vyhlazování lidí, nebo snahu likvidovat určité skupiny pro názor, přesvědčení, náboženství, sociální zázemí, tak jestli toto podobně uplatní do opravdu totální dezinterpretace, manipulace a zastrašování lidí, tak by orgány činné v trestním řízení měly postupovat úplně stejně. Přijde mi opravdu šílené, aby lidé, kteří se v tom dnes a denně pohybují a riskují vlastní zdraví, aby chránili ostatní, aby tito se stávali vyvrheli společnosti a my jsme ignorací vlastně podporovali skupiny, které je zastrašují a kriminalizují, tohle aby se netrestalo, tak kde to jsme?“ otázal se.

Politici by se podle něj měli pokud možno dohodnout na nějakém rozhodnutí, aby ho prezentovali na co nejširším formátu a následně ho nezpochybňovali. „Teď se to děje ohledně debaty kolem povinného očkování a rovnou se říká, že se to bude rušit. Vůbec nechápu, proč s tím politici nastupují. Toto je v lepším případě hloupost, v horším emoční týrání lidí. Jen se tím napíná struna společenské trpělivosti,“ podivil se na závěr Jan Kubáček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zapadlo. Ben Kuras: Změna ve Francii, kterou novináři nečekali

9:28 To zapadlo. Ben Kuras: Změna ve Francii, kterou novináři nečekali

OBZOR BENJAMINA KURASE Obrana Francie na jejím území, smíření s Ruskem, jaderná energie, nezasahován…