Ostrovy negativní deviace... Odborník detailně rozklíčoval Zemanova slova

09.03.2013 13:30 | Zprávy

Sociální sítě nyní plní názory na inaugurační projev Miloše Zemana. Proč kritizoval média? Vrátí mu to? Proč nezmínil zahraniční politiku a proč zahrnul neonacisty mezi pro něj klíčové negativní deviace? ParlamentníListy.cz proto požádaly známého politologa, docenta Vladimíra Proroka z Vysoké školy ekonomické o zhodnocení projevu českého prezidenta Miloše Zemana.

Ostrovy negativní deviace... Odborník detailně rozklíčoval Zemanova slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

Projev Miloše Zemana se mi líbil, i když jsem ho jen četl a samozřejmě vizuální projev dojem ještě zvyšuje. Miloš Zeman navíc bývá velmi dobrým rétorem a dokáže zapůsobit. Důstojný projev, důstojný pán.

„Co se týká obsahu, zaujalo mě, že chce být Miloš Zeman zprostředkovatelem, a nikoliv arbitrem, stejně jako jeho vyjádření k médiím, jako k negativní deviaci,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog. Podle něj to znamená, že chce být Zeman nezaujatým komentátorem a dávat prostor různým silám. Předpokládá, že prezident, jako autorita, už z titulu své funkce a jako racionálně uvažující člověk, tyto různé názory bude vyhodnocovat a svou racionalitu ventilovat navenek. „Nebude tedy arbitrem, ale bude se snažit toto prostředí zde výrazně ovlivňovat. To vlastně říká už hned v prvním bodu projevu o tom, že chce vytvářet pohodu, že chce toto prostředí racionalizovat,“ říká politolog.

  • Celý projev prezidenta republiky Miloše Zemana ZDE

Zeman nechce, aby média jeho názory komentovala a zkreslovala

V tomto kontextu je podle Proroka srozumitelná i Zemanova kritika médií, která manipulují. „Takže on se bude starat o to, aby jeho názory byly nezkreslované, a chce vlastně snížit roli médií na to, aby předávaly názory v nezkreslené podobě. Tedy ne, aby je komentovala, protože zde je největší riziko zkreslení, nebo aby je přímo zkreslovala,“ konstatuje politolog.

Vladimír Prorok je proto přesvědčen, že výhrady Miloše Zemana vůči médiím jsou oprávněné. „Je otázka, do jaké míry ta média, jako sedmá velmoc, skutečně slouží coby onen zmiňovaný „hlídací pes demokracie“, nebo si plní svou vlastní úlohu, při níž realitu deformují,“ zvažuje odborník. Miloš Zeman vnímá podle něho média jako deformující faktor a v malých českých poměrech má jeho kritika médií své opodstatnění. „Nakonec, to přece ukázaly i prezidentské volby,“ dodává docent Prorok.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…