Média zásadně ovlivňují výsledky voleb – tolik stará nudná pravda. Teoreticky platí, že volební systém je definován volebním zákonem. Prakticky je vše jinak. S trochou nadsázky by stálo za to přijmout nový víceúrovňový volební zákon o dvou paragrafech: „Za prvé: Volby v ČR se konají dle zásady poměrného zastoupení, s výjimkou senátních a prezidentských, které se konají dle většinového systému. 2. Podrobnosti určí Česká televize.“
Narážím na čerstvou zprávu oznamující, že do krajských diskusních předvolebních studií bude ČT automaticky zvát prvních šest lídrů bez ohledu na to, zda dotyčná strana ve výzkumu v příslušném kraji překonala 5 %.
Ukazuje to, že veřejnoprávní televize má výjimečný talent dělat věci přesně a neomylně naopak, než jak se sluší a patří a jak káže logika věci. Oč mi jde? Uzavírací pětiprocentní klauzule funguje jinak ve sněmovních volbách a jinak v krajských. Ve sněmovních platí celostátně, v krajských pro každé volené zastupitelstvo (kraj). Princip je vlastně stejný, vždyť v krajských volbách se v podstatě volí 13 různých „parlamentů“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Koubek