Podle politologa je Zeman pro lidi nový Masaryk. Konečně dělá pořádek

27.07.2013 6:54 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Amatérismus vedení ČSSD ve vztahu k prezidentu Zemanovi, poněkud odlišný postoj členské základny, i manévry kolem Rusnokovy vlády. To vše podle politologa Pavla Kopeckého potvrzuje, že prezident Miloš Zeman se pro značnou část veřejnosti stal novým Masarykem, který dokázal izolovat Nečasovu pravicovou vládu. Pro mnoho lidí totiž prý "návrat nečasovské pravice" začíná být mnohem horším strašidlem než "návrat komunistů".

Podle politologa je Zeman pro lidi nový Masaryk. Konečně dělá pořádek
Foto: Petr Kupka
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Osvětimanech

Máme už tři roky po vyostřeném sjezdu ČSSD, kdy se střetli "haškovci" a "sobotkovci" a staré rány se podle některých pozorovatelů znovu otevírají. Skutečně "zemanovci" v ČSSD začínají převládat?

Každý snad na první pohled vidí, že v ČSSD panuje diplomaticky řečeno nepohoda. Právem se varuje před štěpením, které báječně zapadá do plánů Miloše Zemana, muže moci a msty, jenž kdysi budoval sociální demokracii „vyzobáváním“ straníků odjinud…

Zeman v pozici prezidenta se pak stoprocentně nezastaví, dokud politicky neodrovná své odpůrce, kteří mu zhatili první zteč Hradu. Navíc ještě s takovým amatérismem, až prezidentství získal Zemanův přítel Klaus.

Ostatně i letošní volební vítězství Miloše Zemana má (kromě jeho osobních kvalit) co dělat s neschopností vyvodit „poučení z krizového vývoje“ dvou předchozích voleb hlavy státu… Což se teď vrací i v podobě prozemanovských tendencí v sociální demokracii, jež jsou především projevem boje o nejvyšší posty v nejsilnější partaji.

Jak hodnotit způsob, jakým Bohuslav Sobotka hraje partii s prezidentem Zemanem? Nechtěl první pokus o vládu, kritizoval Rusnokův tým, nyní chce druhý pokus...

Přístup Bohuslava Sobotky je poměrně komplikovaný, chce se říct až nestrategický a hraje proti němu čas. Stávající vedení sociální demokracie by si mělo uvědomit, že lavírováním vůči Hradu či signály nejednoty ztrácí ČSSD podporu u nemála obyvatel. Občanů České republiky natolik znechucených pravicovou vládní exkoalicí, že když nevidí na obzoru předčasné volby (jinak, myslím, nejlepší řešení pro tento stát), vítají alespoň „druhé nejlepší řešení“. A tím shledávají jakousi „hygienickou“ izolaci nečasovců bez Nečase.

Kdybychom sedli do auta a objeli deset až dvacet náhodně vybraných místních organizací ČSSD mimo Prahu, co bychom slyšeli? Chválí členská základna Zemana? Chce, aby ČSSD podpořila Rusnokovu vládu?

Pokud vím, v regionech mohutní hlasy, aby se vyšlo vstříc Zemanovi. Odráží to především nálady ve společnosti, kde se hlava státu těší nemalé přízni. Uznání, v nadsázce řečeno, „novému prezidentu Masarykovi“. Jeho domnělá varianta 2013 dělá z pohledu lidu konečně pořádek, zatímco stranické sekretariáty válčí o privátní, často velice ordinérní zájmy.

Vedoucím Úřadu vlády byl jmenován místopředseda SPOZ, několik ministrů (Pecina, Benešová, Kohout) je skloňováno coby budoucí osobnosti kandidátek SPOZ. Mění se něco na Vaší někdejší úvaze, že stranu zemanovců nemáme brát z hlediska volebního výsledku příliš vážně?

Strana přátel občanů - zemanovci dosud žádné velké výsledky opravdu nepředvedla, ale přesto měla dost silné výsledky na to, aby při posledních sněmovních volbách vážně poškodila zájmy Paroubkovy ČSSD. O což Zemanovi, jenž si nově zřízeným SPOZem dělal hlavně průzkum vlastní oblíbenosti, také nemálo běželo.

Teď, po zabydlení se v nejvyšším úřadu naplňuje to, co veřejně řekl již někdy v březnu – jen vítězství v boji o Hrad sněmovní úspěch SPOZu nezajistí. Jím jmenovaný kabinet se tudíž stal dalším velkorysým projektem, jak prosazovat zájmy prezidenta nebo jeho věrných, kteří potřebují viditelnou předvolební kampaň…  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…