Přirovnání: Fialova cesta a Petr Holec, premiér si nevystaví

16.03.2022 13:24 | Rozhovor

KONTEXT PETRA HOLCE „Nedávno novináři udělali prezidentem šéfa Senátu Miloše Vystrčila po jeho cestě na Tchaj-wan. Možná proto s blížící se volbou prezidenta uvidíme spoustu zahraničních cest,“ naznačil k cestě Petra Fialy do Kyjeva komentátor Petr Holec. Význam kyjevské mise? Jen menší, symbolický, dle Financial Times. Větší pro Polsko a Slovinsko, které mělo nedávno problémy v EU, doplnil ParlamentnímListům.cz Holec. A zmínil papouškující české novináře, kteří Fialovi a spol. fandili ve volbách.

Přirovnání: Fialova cesta a Petr Holec, premiér si nevystaví
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komentátor Petr Holec

Petr Fiala se pro konzervativce i kavárnu stává národním hrdinou, protože jel do Kyjeva. Konečně prý můžeme být hrdí na svého premiéra. Jste hrdý?

Anketa

Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?

4%
95%
hlasovalo: 69688 lidí
Po letech komentování politiky jsem dávno cynický realista. A cyničtí realisté mají radši střízlivost než hrdost, protože hrdost nebezpečně opíjí. Ostatně proto mívají často pravdu. Britský deník Financial Times zasadil cestu tří středoevropských premiérů do Kyjeva do kontextu rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem, protože jen ty za asistence velmocí nakonec válku ukončí. Přiřkl jí proto jen menší symbolický význam. Současně ale zmínil rezervovanost EU, jejíž zástupci upozorňovali, že tři premiéři v Kyjevě oficiálně nezastupují EU, jak se objevilo v některých našich médiích nebo na sociálních sítích. V kontrastu k nim a taky se svou typickou ironií slovenská diplomatka a herečka Magda Vášáryová napsala, že mapu mohli tři premiéři studovat i doma. Hledejme proto význam i důležitost cesty někde mezi.

Z Bruselu zněla k cestě tří premiérů zdrženlivost. Byla cesta nátlakem východu EU na Německo a Francii, aby se neměly chuť domluvit s Putinem?

Může to tak být, po původním zaváhání Němců po napadení Ukrajiny je totiž právě polský premiér vytrhl z jejich tradiční opatrnosti a vstřícnosti k Rusku, s nímž Německo dlouho a se svou pověstnou pečlivostí budovalo těsné obchodní a ekonomické vztahy. Ostatně i nyní někteří ze zástupců německého byznysu říkají, že by je neměla zničit ani válka. Pravda ale taky je, že Polsko i Slovinsko mají v Bruselu poslední dobou problémy ohledně politického nátlaku na justici a média. A jak víme, správný politik kvůli svým vlastním zájmům nikdy nepromarní žádnou správnou krizi. Včetně války, která z politiků dělá hrdiny jako nic.

Podle četby tisku to vypadá, že Fiala je nejúspěšnějším premiérem všech dob. Čekal jste tak příkrou otočku české mediální scény v hodnocení Fialovy vlády oproti té Babišově? Pomáhá tomu někdo, nebo si to novináři opravdu myslí?

Mnozí si to určitě upřímně myslí, nakonec někteří spíš než hlavou radši píší svým „srdíčkem“, jak by řekli naši fotbalisti. Jinak ale místo příkré otočky médií vidím spíš jen pokračování předvolebního a volebního mediálního dění, kdy mnozí novináři bezprecedentně nadšeně oslavili vítězství své antibabišovské fronty. A teď prostě konečně mají svou vládu a svého premiéra. Pravda, někteří popustili uzdu své radosti až moc, když vlastně jen papouškují twitter svých oblíbenců. Skutečný Fialův premiérský účet ale podtrhneme a sečteme až na konci jeho premiérování.

Ivan Langer po „kyjevské cestě" naznačil, že Fiala má šanci být prezidentem. Uvažují o tom některé konkrétní kruhy? Kdo je vlastně zatím favoritem hlavních finančních skupin?

Už se z toho stává hezká česká tradice, že z vás jedna symbolická zahraniční cesta udělá prezidenta. Nedávno novináři udělali prezidentem šéfa Senátu Miloše Vystrčila po jeho cestě na Tchaj-wan. Možná proto s blížící se volbou prezidenta uvidíme spoustu zahraničních cest. Jsem upřímně zvědavý na výběr destinací. A prezidentský favorit hlavních finančních skupin? Myslím, že ten teprve vzejde z geopolitických a ekonomických důsledků války na Ukrajině. Nebo radši doufejme poválečného geopolitického a ekonomického uspořádání a nového vztahu mezi Západem a Ruskem s Čínou. Prezidentští kandidáti teď sice řinčí zbraněmi, kromě zbrojařů ale nikdo nesnáší řinčení zbraněmi tak jako byznys.

Pojďme se přenést do doby za půl roku, kdy snad už válka na Ukrajině pomine a bude možné analyzovat její příčiny, průběh a důsledky. Co dle vás uslyšíme?

Jako vždy víc pravdy, protože ta bývá první obětí každé války.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trestat. A rychle. Zdeněk Zbořil a poučení z atentátu na Fica

13:21 Trestat. A rychle. Zdeněk Zbořil a poučení z atentátu na Fica

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jak se má chovat stát poté, co na sousedním Slovensku atentátník na Roberta F…