Podle sociologa Jana Herzmanna se případ nejvíc podepsal na ODS. „Podpora strany po pádu Nečasova kabinetu klesala, její voliči byli zklamáni, že ani ten, kdo byl považován za pana Čistého, nebyl čistý, minimálně se dopustil nerozvážnosti, ne-li dokonce trestného činu,“ vysvětlil sociolog, proč celá kauza poškodila nejvíce ODS. Ale poukazuje na to, že to dopadlo na politické strany obecně.
„Poprvé se objevilo riziko, že orgány činné v trestním řízení mohou dosáhnout až do těch nejvyšších pater a že si před nimi nejsou jisti ani členové vlády, členové Parlamentu, a dokonce ani premiér,“ připomněl ParlamentnímListům.cz, jak nejistí byli politici všech stran krátce po razii policie v jejich řadách. Podle Herzmanna je to pro politické strany minimálně varování, které se už projevilo v tom, že jsou partaje opatrnější než dříve ve shánění sponzorských darů na financování nákladných volebních kampaní.
Také politolog Ladislav Mrklas je přesvědčen, že bezprecedentní zásah před rokem v první řadě naprosto destruoval stávající strukturu stranického systému. „Je to samozřejmě nejvíc vidět na ODS, která z pozice strany, jež mohla ještě před rokem uvažovat o roli lídra na pravici, je teď stranou, která bojuje o holé přežití,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Druhou „obětí“ je sociální demokracie, která podle politologa ve sněmovních volbách dopadla tak špatně, že dnes bojuje s tím, aby nespadla do stejného problému jako ODS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová