Teď vystartuje Babiš s kampaní, že jeho kandidáti jsou poctiví a nekradou. Obviněný hejtman Rozbořil ale byl pracovitý a vedl kraj dobře, domnívají se politologové

15.10.2015 16:42

POLITOLOGOVÉ Jak kauza „Olomouc“ (vzešlá z policejní akce Vidkun) a obvinění místního hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) ovlivní nadcházející politické dění s ohledem na krajské volby, se ParlamentniListy.cz ptaly politologů Lukáše Jelínka a Pavla Šaradína. „Teď vystartuje Babiš s kampaní, že jeho kandidáti jsou poctiví a nekradou,“ myslí si Jelínek. „Hejtman Rozbořil byl pracovitý a vedl kraj dobře,“ povšiml si Šaradín.

Teď vystartuje Babiš s kampaní, že jeho kandidáti jsou poctiví a nekradou. Obviněný hejtman Rozbořil ale byl pracovitý a vedl kraj dobře, domnívají se politologové
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem

Anketa

Vadí vám, že v Česku vystupují Alexandrovci?

6%
94%
hlasovalo: 12729 lidí

„Sociálně demokratičtí voliči bývají dost tolerantní. ČSSD už několik takovýchto kauz ustála. Nejznámější byla ta Davida Ratha. Na druhou stranu, když se tyto kauzy sčítají, tak to určitý dopad na výsledky voleb mít může,“ upozornil politolog Lukáš Jelínek. Zvlášť když to podle něj není na Olomoucku první kauza spojená s ČSSD během několika měsíců. „Nejdříve začaly být vyšetřovány IT zakázky, které se tedy netýkají jen Olomoucka, ale i Zlínska, východních Čech a dalších. Potom na Olomoucku rezignoval náměstek hejtmana kvůli sponzorování své osobní předvolební kampaně. Tohle je třetí kauza v krátké době. Takže to voliči zaregistrovat mohou,“ domnívá se. 

Babiš využije příležitost

Hodně bude záležet, jak na tuto záležitost budou reagovat konkurenti ČSSD, zvláště hnutí ANO. „Předpokládám, že Andrej Babiš bude chtít využít tuto příležitost a zúročit to, že v těch řídících strukturách krajů ještě není a nenese odpovědnost a do ničeho se tudíž jeho politici na krajské úrovni nenamočili. Bylo by celkem logické, kdyby teď vystartoval s kampaní hodně podobnou před minulými volbami. Že jeho kandidáti se budou chovat poctivě a nebudou krást,“ upozornil Jelínek.

Pokud se podíváme na poslední výsledky voleb v Olomouckém kraji, zjistíme, že jde o hodně levicový kraj. Při minulých krajských volbách vyhráli sociální demokraté s 27 procenty, druzí komunisté měli procent 22. Tehdy sice ještě neexistovalo hnutí ANO, ale i při parlamentních volbách v roce 2013 zde získalo nejvíce hlasů ČSSD, ANO sice bylo druhé s 19 procenty, ale těsně za nimi KSČM se 17. Dá se předpokládat, že ztráta Olomouckého kraje by pro ČSSD byla bolestná, neboť hodně počítali s tím, že bude jejich. „Ano, celá střední Morava tradičně bývala baštou sociální demokracie. To znamená, že ztratit ji, by mohlo být předzvěstí mnoha dalších a hlubších problémů strany. Bude záležet na tom, jak moc tyto kauzy dokáží přebít nějaká programová témata spojovaná se sociální demokracií. Zdá se ale, že sociální demokraté nemají momentálně žádné tak silné téma, kterým by dokázali tyto problémy zastínit,“ vysvětlil. 

Krajské volby může ovlivnit i migrační vlna a překrýt všechny kauzy

Na krajské volby podle něj může mít ale výrazný vliv i migrační vlna a její dopady na naši politickou scénu. „Teoreticky se může stát, že voliči budou výrazně hodnotit reakce lídrů politických stran v této věci. A to může přinést hlasy vládě i opozici či nějakým pravicovým radikálům na okraji. Těžko se to dá odhadovat. To může být téma, které nakonec může překrýt všechny kauzy,“ objasnil. 

„Přesto když budu hodnotit jednotlivé vstupy do politického dění a kampaně, která se začíná pomalu rozjíždět, tak nic tak výrazného, jako je to zatýkání na Olomoucku, jsme tady dlouho neměli. Před tím žádný divák či čtenář neuteče. Divil bych se proto, kdyby to žádný dopad na sociálně demokratický výsledek nemělo,“ konstatoval. 

Takový klid v ČSSD už dlouho nebyl. Haškovo křídlo už neexistuje

Hejtman Roztočil údajně dříve stál na straně Michala Haška, ale v poslední době na něj hodně spoléhal premiér Sobotka. „Tohle nedokážu úplně přesně odhadnout či popsat. Ale přijde mi to celkem logické. A není to jen z důvodů navázání užší spolupráce mezi Bohuslavem Sobotkou a Milanem Chovancem, který mu zajistil přízeň regionálních politiků, když on sám byl plzeňským hejtmanem a měl na ně dobré vazby. To může být výsledek tohoto snažení,“ ozřejmil politolog. A kromě toho fakt, že je Sobotka premiérem a ustál pozici v ČSSD, mu podle Jelínka přihrává partnery. „Hejtmani nemají důvod s ním válčit, zvláště když od vlády často něco potřebují,“ uvedl Lukáš Jelínek. „Zvláště když Haškovo křídlo prakticky žádnou opoziční práci neodvádí. Vlastně si myslím, že už žádné Haškovo křídlo neexistuje. Je tu několik politiků, kteří se můžou vrátit, když bude vhodná příležitost. Jako je Jeroným Tejc nebo Jiří Zimola. V tuto chvíli ale neexistuje nějaký zásadní problém v ČSSD, kvůli kterému by jednotliví členové museli válčit. Takže všichni možní potenciální Sobotkovi kritici či vyzyvatelé si dobře rozmysleli, že teď nemá smysl čeřit vodu, když by z toho stejně nic moc nezískali. Takový klid, jaký je v ČSSD dnes, hodně dlouho nepamatuji. Skoro se mi až chce říci, že je to klid před bouří. Ale uvidíme, kdy to přijde. Jestli po krajských, nebo sněmovních volbách,“ uzavřel politolog Lukáš Jelínek. 

Teď by to ČSSD poškodilo. Ale do voleb je ještě rok

„Tlak z pražské centrály na to, aby obvinění lidé přestali působit v politice, je obrovský. Tímto způsobem bude hodnocena i olomoucká kauza. Pokud by se teď konaly volby, tak by se na nich zřejmě projevila. Ale do voleb je to ještě rok. Za tu dobu se může stát, že z obvinění nebude nic, ukáže se jako liché. Nebo naopak dojde k odsouzení. V současné době by to ČSSD poškodilo, ale mají rok na to, aby zapracovali. Takže nakonec může ten výsledek pro ně být opět dobrý,“ vysvětlil politolog Pavel Šaradín, který působí na univerzitě v Olomouci. 

„Olomoucký kraj je hodně levicový, zvláště v některých oblastech jsou tradiční sociálně demokratičtí voliči, jako je například Šumpersko, ale i Olomouc venkov, Přerov i Prostějov. Je to kraj, kde převažují levicoví voliči. Je ale otázkou, zda zůstanou věrní ČSSD, nebo budou hledat nějakou alternativu,“ upozornil.

Hejtman si vedl dobře. Pokud se obvinění potvrdí, bude to velká ztráta pro ČSSD

Obviněný hejtman Jiří Rozbořil měl doposud dobrou pověst, což potvrdil i Šaradín. „Ano, to je pravda. Vedl kampaň ČSSD v komunálních volbách v roce 2010. Sociální demokracie v nich zvítězila, ale ostatní subjekty ji opustily a skončila v opozici. Začal se tedy připravovat na krajské volby, které s přehledem vyhrál. Jako hejtman byl pracovitý a vedl kraj dobře v rámci mantinelů, které má krajská samospráva k dispozici. Pokud by on byl lídrem, byl by to každopádně silný hráč,“ popsal Šaradin místní situaci. „Pokud se obvinění potvrdí, bude to velká ztráta pro sociální demokracii. Přijdou o schopného politika a bude to šrám, který na té straně ulpí,“ domníval se.

Nicméně Olomoucký kraj není podle Šaradína pro ČSSD ještě ztracený, a to nejen proto, že u hlavního konkurenta ANO nevidí nějaké výrazné osobnosti. „Určitě pro ně kraj ještě ztracený není. To, co říkal Lukáš Jelínek o toleranci voličů ČSSD k těmto kauzám, může platit. Viz po obvinění Davida Ratha si vedla ČSSD dobře v komunálních volbách. Anebo na druhou stranu se můžeme podívat na Přerov. To byla velmi dlouho dominantní bašta sociální demokracie. Aféry a průšvihy ale tu volební podporu zminimalizovaly. Takže ano, určitá loajalita tam je. Ale platí to jen do určité míry,“ konstatoval. Záleží dle jeho názoru i na tom, jak se sociální demokracie bude bránit, jak se ke kauze postaví. „Sociálně demokratičtí voliči chodí více k těm volbám, které rozhodují o tom, co jim zůstane v peněžence. Což jsou volby do Poslanecké sněmovny. U krajských voleb ta jejich loajalita je menší než u voličů KDU-ČSL nebo KSČM,“ povšiml si politolog Pavel Šaradín.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kameny na nohou Petra Fialy. To prostě nejde. Smutná slova po projevu

12:24 Kameny na nohou Petra Fialy. To prostě nejde. Smutná slova po projevu

„Petr Fiala má na nohou přivázané kameny: TOP 09 a KDU-ČSL,“ hodnotí včerejší proslov šéfa ODS rekla…