To vláda musí vysvětlit. Zbořil viděl TV, kam pronikla pravda o elektřině

01.08.2022 10:07 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Zdá se, že ‚Putin‘, nebo alespoň Gazprom, vyslyšeli přání českých a evropských grýndýlů a všech, kteří ‚jsou ve válce‘ s Ruskou federací.“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje dění těchto dnů. „Nejsem si jistý, zda nepopadl tropický amok zpravodajské agentury,“ podotýká. Popisuje další bolestný ústup ze slávy ODS a pokus „vytunelovat“ poslední zbytky ideologie, kterou tato strana považovala za pravicovou. Zbořil říká, kdo se zapíše do dějin, a připomíná, že potenciál hesel Pusťte nás na ně! a Všichni společně proti Babišovi! není vyčerpán.

To vláda musí vysvětlit. Zbořil viděl TV, kam pronikla pravda o elektřině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Tentokrát se musím přiznat, že si nejsem jistý, zda nehoří jen v Českosaském Švýcarsku, ale zda také nepopadl tropický amok zpravodajské agentury v nejrůznějších koutech světa,“ předesílá na začátek Rozjezdu při analýze těchto dnů politolog Zdeněk Zbořil.

„U nás jsme se dozvěděli, že Donald Trump pohřbil Ivanku na golfovém hřišti, aby se vyhnul placení daní za zřejmě luxusní pozemek, že nějaký saúdský princ ‚uvalil osobní sankce‘ na amerického prezidenta Joea Bidena, který mezitím chytil druhý nezničitelný covid a musí úřadovat z domova (nevíme ovšem ze kterého, má jich dnes přece několik, včetně velkoletadla Air Force One),“ dodává. A přidává další postřeh: „Mezitím prý Nancy Pelosi v tichosti upustila od své návštěvy Tchaj-wanu (ale nikdo zatím nedokáže citovat, odkud se ta informace vzala, stejně jako ta, že její letadlo, pravděpodobně jen dočasně, zmizelo z evidence radarů). Na Ukrajině buď Ukrajinci, nebo Rusové trefili budovu, která byla zajateckým táborem pro členy AZOV z Azovstalu, kterých se jedna nebo druhá strana prý chtěla zbavit nebo je umlčet. V Bulharsku se zřejmě objevili z Vrbětic nám dobře známí Čuk a Gek a stejnému bulharskému skladníkovi vyhodili něco do povětří.“

Zbořil se pozastavuje nad tím, že Česká republika, alespoň podle ministryně obrany Jany Černochové, nakoupí arzenál F-35 ve Spojených státech. Jenže budou letadla, až byznys klapne, ještě nutná? Přitom k potřebám českých hasičů se staví resort rezervovaně. „Českým hasičům se nekoupí ani jedno hasicí letadlo a budeme si je ještě několik let půjčovat ze Švédska nebo z Itálie (za předpokladu, že tam budou volná, tamější personál bude mít dost času a zaletí ze severu nebo jihu Evropy do jejího středu),“ podotýká.

Při hodnocení současné společenské atmosféry se vrací k energetické krizi: „Zdá se, že ‚Putin‘, nebo alespoň Gazprom, vyslyšeli přání českých a evropských grýndýlů a všech, kteří ‚jsou ve válce‘ s Ruskou federací a chtějí se od jejich energo-nosičů ‚odstřihnout‘ – a právě se odstřihli. K tomu si přidejme hanbaté historky o ‚znásilňovacích drogách‘ na mejdanu německé SPD, útoky na ‚pederasty‘ v okolí britského padlého premiéra, připomínající dobu viktoriánskou. Na Ukrajině se dál střílí, na srbsko-kosovské linii dotyku se prý v neděli odpoledne také začalo střílet...“ shrnul.

Divit se tomu, že svět se zbláznil, přesto není podle Zbořila na místě. „Kdybychom nevěděli, už od doby Jaroslava Haška, jak se psaly články do Světa zvířat, mohli bychom se divit, proč vláda České republiky odchází v těchto tekoucích dnech na čtrnáctidenní dovolenou a někteří čeští politici, a jejich dvorní mediální kamarila, nám denně oznamují, s kým vším si vyrovnají účty a komu všemu ukážou ‚zač je toho loket‘,“ říká politolog.

Drahá elektřina? Vláda bude muset dlouho vysvětlovat

Stále se přitom opakuje otázka, proč stát nechává akcionáře ČEZ bez povšimnutí vydělávat na krizi. V Partii na Primě zazněl názor poslance ANO Patrika Nachera. Zopakoval znovu, že už měsíce je Česko v přepočtu na obyvatele velkým vývozcem elektřiny a z burzy v Lipsku o mnoho dráž zpět nakupuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…