„Babiš za nás lobboval? Co to říkáte za nesmysly?“ Testy pro školáky jen tak nebudou… Usaďte se a čtěte

20. 2. 2021 21:16

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz druhým dnem informují o zakázce na dodávku několika milionů antigenních testů určených pro testování žáků v našich školách. Vítěznou se v tomto souboji stala prakticky neznámá společnost TARDIGRAD INTERNATIONAL CONSULTING s.r.o. Proti té se opakovaně vyjádřila firma CHIRONAX – DIZ. A aby toho nebylo málo, tak ta byla pro změnu nařčena z toho, že ji protlačuje premiér Babiš a že je spojena se stíhaným lobbistou Horáčkem. Zeptali jsme se proto Ekaterini Slukové (CHIRONAX – DIZ), jak se věci mají.

„Babiš za nás lobboval? Co to říkáte za nesmysly?“ Testy pro školáky jen tak nebudou… Usaďte se a čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní laboratoř – nový krok v systému testování na onemocnění COVID-19
reklama

V médiích proběhlo, že vaše firma byla napojena na stíhaného lobbistu Horáčka; můžete se k tomu vyjádřit?

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23095 lidí
Tento v pořadí další argument pan Hamáček používá k tomu, aby odpoutal pozornost od skutečnosti, že hodlá utratit o více než 40 milionů korun za stejné testy, dodané v rozporu se zadáním a od neznámé společnosti.

Poté, co Seznam.cz a ParlamentníListy.cz upozornily na podivnosti kolem vítězné firmy, vyšla rovněž informace, že za vaši společnost CHIRONAX – DIZ lobboval sám premiér Babiš, že vás prosazuje. Je toto pravda?

Toto je absolutní a absurdní lež. Ministr Hamáček mlží a odvádí pozornost jinam, aby zakryl své jednání. Je si vědom svého selhání a toho, že se mu nedaří hladce protlačit výrazně dražšího dodavatele. Máme k dispozici řadu jeho dalších argumentů, které postupně nahrazuje novými a novými.

Dobře. Můžete nyní svým pohledem popsat vývoj celé zakázky – vypsání, oslovení, podání vaší nabídky?

V tisku jsme se dozvěděli, že se tato zakázka chystá. Následně jsme telefonicky hovořili se zástupci MV ČR A MZd ČR, kterým jsme rovněž poslali e-mail s žádostí o možnost podání nabídky (redakce e-maily viděla). Tuto komunikaci dáváme k dispozici. Po několika urgencích zařadili Chironax na seznam společností k poptání. Takto se domáhalo několik dalších firem. Bez toho by nemohly podat nabídku.

Podali jsme tu nejlepší nabídku, vše doložili i nad rámec požadavků (například zaplacení kapacity u výrobce atd.), ráno, v den vyhlášení výběru, jsme od čínského výrobce obdrželi dotaz, kdo je firma TARDIGRAD, že prý ona bude objednávat pro Českou republiku. V odpoledních hodinách do datové schránky naší společnosti přišla informace o výhře firmy TARDIGRAD, a to za vyšší cenu, menší množství a delší termín dodání…

Tato firma neměla u výrobce v té době ani objednávku.

Ten nás také informoval, že byl dotázán na autenticitu našich předložených dokumentů ze strany Česko-čínské komory a potvrdil, že naše oprávnění a rezervace kvóty jsou pravdivé.

Je to poměrně složité téma. Jelikož se danou problematikou roky zabýváte, v jaké fázi se vlastně nyní nacházíme? Dá se očekávat, že TARDIGRAD INTERNATIONAL CONSULTING s.r.o. dodá slíbené množství více než tří milionů testů?

V žádném případě nesplní požadovaný termín první dodávky, tedy 25. 2. 2021.

Je tato firma vaší přímou konkurencí, případně konkurencí v oblasti zdravotnických služeb a materiálu?

Nikdy jsme o této firmě neslyšeli, nechápeme, kdo je vůbec oslovil a na základě jakého parametru.

Jedna z výtek vůči vám se vázala na dopravu z Číny do ČR. Co byste mohli uvést k tomu?

Doprava byla zajištěna stranou čínského výrobce, nyní jsme však zvolili mezinárodního přepravce. Nad rámec požadavků jsme naopak uvedli, že dopravu zajištěnou již máme, což je vidět v naší nabídce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice? Pšouk. U Koněva byli útočníci Češi. Z Moskvy mluví ,,agent" Soloduchin

13:52 Vrbětice? Pšouk. U Koněva byli útočníci Češi. Z Moskvy mluví ,,agent" Soloduchin

ROZHOVOR Série špionských skandálů skončila neslavně. V odstranění památníku maršála Koněva i opakov…