„Jistě, zadlužený občan má blízko k ovčanovi.“ Ekonomka Švihlíková důrazně o „tikající sociální bombě“ v české ekonomice

05.02.2020 16:53 | Zprávy

ROZHOVOR „Zadlužení na většinu života, které je jedním z výsledků bytové politiky státu, je pro řadu subjektů velmi žádoucí – zadlužený občan má často blízko spíše k ovčanovi. Hypotéka na celý život je vlastně takové moderní otroctví,“ varuje ekonomka Ilona Švihlíková. Prohlásila, že bydlení nejsou rohlíky a je nutný zásah státu a obcí. Vinu za současnou situaci s bydlením dává Ministerstvu pro místní rozvoj, které si nechalo napsat klíčový zákon od Hospodářské komory: „Nejen podojit stát na nějakých předražených IT zakázkách. Napsat si zákon pro sebe na míru, to je už takříkajíc vyšší level,“ upozorňuje mimo jiné v rozhovoru.

„Jistě, zadlužený občan má blízko k ovčanovi.“ Ekonomka Švihlíková důrazně o „tikající sociální bombě“ v české ekonomice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Minule jste mi sdělila, jak se hovoří o tom, že by se „Německo mělo zbavit své obsese vyrovnaného rozpočtu a místo toho investovat do své budoucnosti“. Je to ten problém, na který nyní tamní ekonomika doplácí „ochlazováním“?

V první řadě je potřeba říct, že dokonce i autor oné dluhové brzdy uznává, že Německo zanedbalo investice. Německá průmyslová strategie z minulého roku, kterou předložil německý ministr průmyslu Altmaier, přímo hovoří o zaostávání za hlavními ekonomickými a technologickými rivaly – Spojenými státy, Čínou a Japonskem. A Financial Times informovaly již na konci minulého roku o poněkud neobvyklém spojenectví mezi německými odbory a představiteli byznysu. Obě dvě skupiny tvrdí, že Německo má rapidně zhoršující se infrastrukturu a potřebuje investovat bez ohledu na vyrovnaný rozpočet. Vyčíslily nutnost investic na 450 miliard eur. Merkelová ovšem trvá na své obsesi „černou nulou“ a na tom, že se nic měnit nebude.

Jen připomenu, že žádný z těch rivalů, které Německo ve svém vlastním oficiálním dokumentu definuje, nemá za hospodářskou prioritu vyrovnaný rozpočet.

Problémy německé ekonomiky souvisejí s tím, že dlouhodobě podceňuje důležitost domácí poptávky a vrhá všechny síly do exportu. A ještě si myslí, že je to skvělý přístup i pro jiné. Zapomíná ovšem na to, že se tím vystavuje velkému riziku, když se zahraniční ekonomické prostředí stává stále nestabilnějším.

Německý průmysl je tedy už rok v problémech, ani předpovědi na rok letošní nejsou příznivé. Co podle vás čeká průmysl český, který s tím německým souvisí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Asie , Babiš , Čína , Středula , Švihlíková , ekonomka

autor: Zuzana Koulová

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A tehdy zavládla výborná nálada.“ Vidlákovy detaily z jednání se SOCDEM

4:40 „A tehdy zavládla výborná nálada.“ Vidlákovy detaily z jednání se SOCDEM

VIDLÁKŮV TÝDEN Předseda hnutí STAČILO! Daniel Sterzik alias Vidlák v rozhovoru pro ParlamentníListy.…