„Koronavirus? Nemocní umírají v naprostém osamění. Nikdy jsme se s ničím takovým nesetkali…“ Profesor medicíny a jeden z největších odborníků IKEMu odpovídal pro PL

22.03.2020 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Julius Špičák je právem řazen mezi nejrespektovanější lékaře. Je přednostou Kliniky hepatogastroenterologie a vedoucím Oddělení gastroenterologických metod v pražském IKEMu. Pro ParlamentníListy.cz v sobotu večer odpovídal na témata týkající se koronavirové pandemie.

„Koronavirus? Nemocní umírají v naprostém osamění. Nikdy jsme se s ničím takovým nesetkali…“ Profesor medicíny a jeden z největších odborníků IKEMu odpovídal pro PL
Foto: archiv profesora Špičáka
Popisek: prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.

Pane profesore, jak jste se v IKEMu připravovali na koronavirus? Co se změnilo oproti měsíci lednu, operace probíhají dále? Museli jste nějaké například rušit?

IKEM je ve velmi specifické situaci, neboť podstatná část nemocných je v nějaké fázi transplantačního programu a velká část po transplantaci jater, a tedy pod trvalým vlivem léků potlačujících imunitu, u kterých se logicky předpokládá větší vnímavost na jakoukoliv virovou infekci. Případná intrainstitucionální nákaza by tedy mohla mít devastující účinek na velmi úspěšné transplantační programy, které zatím probíhají rutinně, nicméně za přísných hygienických a organizačních opatření. Myslím, že Institut zareagoval na hrozbu infekce precizně a systematicky. Pochopitelně se provoz v ostatních oblastech musel přizpůsobit danému riziku a organizačním změnám. 

Z vašeho odborného pohledu a z našeho laického pohledu: lze na pacientovi poznat, že tímto typem virového onemocnění trpí?

Symptomy jsou dnes známy. Je to zvýšená teplota – suchý kašel – úzdrava, či rozvoj komplikací, to jest multiorgánové selhání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šichtařová: Příští blackout tak mírný být nemusí. Zvykejme si na nový normál

17:12 Šichtařová: Příští blackout tak mírný být nemusí. Zvykejme si na nový normál

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Blackouty jsou nový normál, říká ekonomka Markéta Šichtařová po páteční…