„Ukázat lidem faktury – to mají zakázáno.“ Pravda o drahém másle přímo z branže

01.11.2024 4:44 | Rozhovor

Nová německá komise jde po krku nejen zahraničním dodavatelům mléka, tedy i našim producentům, ale je i proti vlastním zemědělcům v rámci zeleného údělu. Evropa může mít levné mléko a máslo, jenže vlastníci supermarketů požadují větší a větší zisky. Proč u nás neukážou faktury, za kolik nakupují od prvovýrobců? Agrárník z Rokycanska apeluje na české kontrolní orgány a instituce – proč nekonáte?

„Ukázat lidem faktury – to mají zakázáno.“ Pravda o drahém másle přímo z branže
Foto: Repro Facebook
Popisek: Máslo v akci za 29,90

„Už řadu let vyvážíme mléko do Německa. Vždy to bylo víc o pár desetihaléřů než u nás a ty se samozřejmě v tom objemu hodily,“ konstatuje Jaroslav Šíma, předseda představenstva Osecké zemědělské a.s. Je to stejné jako u dalších zemědělců na západě Čech. Než se z českými zpracovateli handrkovat, využili nabídky bavorských a saských mlékáren.

Mléko (ne)potřebujeme?

Němci mají nasmlouvanou českou firmu, která jim mléko vozí. Samozřejmě v německých cisternách, protože české nápisy by naši západní sousedi „neskousli“. S příchodem Green Dealu začalo v SRN zelené šílenství, které nemá v Evropě obdoby. Státní instituce a úředníci jdou po svých zemědělcích jako po nepřátelích. Říká se, že jsme papežštější než papež, jenže tentokrát „vedou“ Němci.

„Cena byla po řadě let většinou lepší než výkupní cena v Česku. V poslední době ale z Německa zaznívají podle mne nesmyslné požadavky od jedné nejmenované státní organizace, kde jsou sdruženy mlékárny a zástupci státu, marketů,“ konstatuje Šíma. „Ti všichni si diktují, co všechno ta zvířata, tedy krávy, musejí mít. Je to nad rámec Unie a naštěstí tohle není ani u nás. Nám to samozřejmě zvyšuje náklady. Kompenzace v lepší ceně je pak tedy výsledně téměř nulová. Jestli mám tam o třicet nebo padesát haléřů na litr mléka více, tak se to zase promění na přidané náklady, které do toho musíme dát.“ Chcete příklad? „Tak třeba požadují, aby se stáje otevřely více, aby byly lépe odvětratelné, což má sice logiku, ale nemusí to všude tak být. Nesmysl je to v případě třeba vysokých kontrukcí stájí. A pak chtějí počet ustájovaných míst a počet dobytka. České normy jsou zhruba více než jedna kráva na místo, protože všechny krávy pořád přece neleží. Oni požadují jedna ku jedné, což povede ke snižování stavů, když to takhle půjde dál,“ kroutí nechápavě hlavou zkušený zemědělec, který, jak sám říká, netuší a ani tušit nechce, kam to všechno může vést.

Když kralují Zelení

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

faktury neukazovat !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseasspan , 01.11.2024 8:35:17
Podvody a lži nesmí na veřejnost !

|  9 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

4:44 Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

Bývalý prezident Miloš Zeman hodlá upozorňovat na nebezpečí zásahu do českých voleb pod záminkou zás…