A proč to samé psali o izraelských radarech? Vojenský analytik vnáší pozoruhodné srovnání s kauzou Huawei

14.02.2019 18:30 | Zprávy

ROZHOVOR „Pro Českou republiku není optimální cestou kývnout na všechno, co se vymyslí v rámci Spojených států a Evropské unie. Měli bychom si udržovat vlastní názor na hospodářskou politiku a vlastní názor na politiku zahraniční obecně,“ upozorňuje vojenský analytik Jaroslav Štefec. Podle něj je důležité znovu získat určitou míru samostatnosti v této oblasti. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz současně zdůraznil, že zrušení smlouvy o likvidaci střel středního a krátkého doletu mezi Ruskem a Spojenými státy bylo logické, protože ostatní země je mezitím dále vyvíjely. Od obou mocností však očekává zdrženlivost a vyjednávání o dohodě jiné.

A proč to samé psali o izraelských radarech? Vojenský analytik vnáší pozoruhodné srovnání s kauzou Huawei
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Firma Huawei hrozí žalobou na Českou republiku o 40 miliard, pokud Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nestáhne, či nezmění svou zprávu, která varuje před technologiemi firmy. Má NÚKIB změnit svůj postoj?

Naprosto narovinu. Já nejsem odborník na tyto informační technologie, ale vím, jak se s nimi dá kouzlit. Vím také velice dobře, že se technologie dají otestovat, zda jsou, nebo nejsou nebezpečné. Skutečně se to dá otestovat a zjistit. Osobně si nemyslím, že by technologie Huawei byly více nebezpečné než technologie iPhonů nebo jiných zařízení, která jsou vyráběna ať ve Spojených státech, či jinde. Z toho důvodu, že každá společnost si nechává otevřená okénka a políčka. A americká vláda musí mít do přístrojů přístup – i když se tvrdí, že nikoliv – samozřejmě předpokládám, že má přístup do kódů, které umožňují otevírat dvířka do příslušných informačních technologií, do softwaru a podobně. Umožňuje odposlechy, umožňuje vytahovat informace z cloudu a podobně.

Proč by to tedy kontrolní úřad psal pouze a právě o Huawei – a ne tedy o ostatních firmách?

Technický dotaz, proč napsal totéž o izraelských radarech, když já osobně vím – a dokonce jsem sám zjišťoval informace přímo od svých bývalých kolegů v Bruselu – že je to nesmysl. Proč to psali u radaru? Mohu se pouze domnívat, že, ať úmyslně, nebo neúmyslně, se dezinformace a podobné praktiky staly určitým nástrojem konkurenčního boje mezi konkrétními firmami i mimo Severoatlantickou alianci. Ať už se jedná o firmy čínské jako v případě Huawei, nebo izraelské jako v případě oněch radarů. Je to moje domněnka a netvrdím to bezpečně, ale z různých indicií se mohu domnívat, že tomu tak skutečně je.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…