Firma Huawei hrozí žalobou na Českou republiku o 40 miliard, pokud Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nestáhne, či nezmění svou zprávu, která varuje před technologiemi firmy. Má NÚKIB změnit svůj postoj?
Naprosto narovinu. Já nejsem odborník na tyto informační technologie, ale vím, jak se s nimi dá kouzlit. Vím také velice dobře, že se technologie dají otestovat, zda jsou, nebo nejsou nebezpečné. Skutečně se to dá otestovat a zjistit. Osobně si nemyslím, že by technologie Huawei byly více nebezpečné než technologie iPhonů nebo jiných zařízení, která jsou vyráběna ať ve Spojených státech, či jinde. Z toho důvodu, že každá společnost si nechává otevřená okénka a políčka. A americká vláda musí mít do přístrojů přístup – i když se tvrdí, že nikoliv – samozřejmě předpokládám, že má přístup do kódů, které umožňují otevírat dvířka do příslušných informačních technologií, do softwaru a podobně. Umožňuje odposlechy, umožňuje vytahovat informace z cloudu a podobně.
Proč by to tedy kontrolní úřad psal pouze a právě o Huawei – a ne tedy o ostatních firmách?
Technický dotaz, proč napsal totéž o izraelských radarech, když já osobně vím – a dokonce jsem sám zjišťoval informace přímo od svých bývalých kolegů v Bruselu – že je to nesmysl. Proč to psali u radaru? Mohu se pouze domnívat, že, ať úmyslně, nebo neúmyslně, se dezinformace a podobné praktiky staly určitým nástrojem konkurenčního boje mezi konkrétními firmami i mimo Severoatlantickou alianci. Ať už se jedná o firmy čínské jako v případě Huawei, nebo izraelské jako v případě oněch radarů. Je to moje domněnka a netvrdím to bezpečně, ale z různých indicií se mohu domnívat, že tomu tak skutečně je.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová