Advokátka Hamplová: Nedospělý Macron. Ti, kteří mají radost z požáru Notre-Dame, musí pryč z Evropy. Jasní nepřátelé. Vyznamenání pro generála Pavla? Velké ano

19.04.2019 13:33 | Zprávy

ROZHOVOR „Když se podobná věc stane, ať by to bylo v kterékoli zemi, lidé se zastaví a cítí sounáležitost. Pak je tu ale už velká skupina lidí, ve kterých podobné tragédie vyvolávají radost,“ říká v souvislosti s požárem slavné katedrály Notre-Dame advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Vystupování francouzského prezidenta hodnotí jako politický kalkul. „Doufám, že požár Notre-Dame jako symbol spojí Evropany proti lidem právě typu Macrona,“ podotýká Hamplová s tím, že Evropa se musí bránit hlavně Evropské unii.

Advokátka Hamplová: Nedospělý Macron. Ti, kteří mají radost z požáru Notre-Dame, musí pryč z Evropy. Jasní nepřátelé. Vyznamenání pro generála Pavla? Velké ano
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

Požár slavné katedrály Notre-Dame vyburcoval veřejnost. O čem jste přemýšlela vy, když jste sledovala záběry hořícího chrámu?

Bylo mi to hlavně líto, protože jsou to nenahraditelné ztráty. Záběry s plameny v té architektonické kráse vyvolávaly mrazení, smutek, pocit bezmoci.  

Úřad pařížského prokurátora rychle vyloučil žhářství, hovoří se výhradně o nehodě. Zároveň se ale v této souvislosti připomíná i zvýšený počet útoků na francouzské kostely v minulých letech a načasování před největšími křesťanskými svátky. Na sociálních sítích si lidé všímají posměšných reakcí. V médiích už se objevilo varování před lživými zprávami, které se šíří. S jakým dojmem sledujete reakce, co požár vyvolal?

Je smutné, že situace v Evropě je taková, že nás hned tyto spekulace napadnou. Svědčí to o tom, že si všichni uvědomujeme, že tu mezi námi žijí jasní nepřátelé, kteří se radují nad našimi neštěstími a svým nepřátelstvím vůči nám a našim hodnotám se ani netají. Ptáme se, jak to evropští lídři mohli připustit, ptáme se, jak je možné, že se s tím nic nedělá. Protože ti lidé musí z Evropy odejít. Buď sami, protože tu nenajdou to, co hledali, nebo je musíme vykázat. A ne je podporovat, jak se nám to snaží přikazovat EU. Neuvěřitelné, z mého pohledu.  

Spisovatel a publicista Alexander Tomský uvedl v rozhovoru pro PL: „Nepochybně, je to zlé znamení – omen – postupující sekularizace.“ Má podle vás požár chrámu Notre-Dame nějaký symbolický přesah?

Na symboly příliš nevěřím, tedy s tímto postojem se neztotožňuji. Spíše bych připomenula to, co jsem říkala výše. Když se podobná věc stane, ať by to bylo v kterékoli zemi, lidé se zastaví a cítí sounáležitost. Pak je tu ale už velká skupina lidí, ve kterých podobné tragédie vyvolávají radost. Měli bychom se zamyslet nad tím, proč tu podobné lidi trpíme a z Evropy je nevykážeme. Jednou provždy. Evropa je náš domov, ne jejich. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

12:00 „Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

VIDLÁKŮV TÝDEN – Předseda hnutí STAČILO! se pro ParlamentníListy.cz svěřil, jakou by chtěl funkci. Z…