Bělobrádek pro PL: Číňané českým občanům zatím nic nepřinášejí. Nastal čas pro zvýšení platů

4. 4. 2016 4:49

ROZHOVOR Zatím nám spolupráce s Čínou toho moc nepřinesla, protože čínští podnikatelé kupovali u nás jen fungující firmy, aby si usnadnili svůj přístup na trh Evropské unie, myslí si předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Také se domnívá, že už nastal čas na další zvýšení mezd pro české zaměstnance. Považuje to totiž za jeden ze způsobů, jak omezit vysoké vyvádění zisků z naší ekonomiky do ciziny. A kauzu Čapí hnízdo hodnotí především jako etický problém svědomí Andreje Babiše.

Bělobrádek pro PL: Číňané českým občanům zatím nic nepřinášejí. Nastal čas pro zvýšení platů
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Co říkáte nyní na výsledek návštěvy čínského prezidenta? Jste s konečnou podobou vzájemné dohody spokojen? Někteří lidé ji kvitují s tím, že se konečně otevře snazší cesta i pro české investory, když to zatím fungovalo spíše naopak. Tedy že náš trh byl zaplavený čínským zbožím a asijští podnikatelé měli zájem jen o ty prosperující firmy. Souhlasíte s tímto názorem?

Zatím uzavřené dohody a obchody české ekonomice a českým občanům v podstatě nic nepřinášejí. Číňané si prostě kupují fungující české firmy, aby si usnadnili přístup na trh Evropské unie. Uvidíme, třeba v budoucnu čínští investoři postaví u nás nové továrny a zajistí nová pracovní místa.

Nicméně Čína v posledních letech v řadě ohledů stagnuje, její problémy se přelévají do celého světa. Jak hodnotit budoucnost ambiciózní nastávající velmoci? Považujete za zajímavé její projekty, kterými se snaží prosadit v zahraničí, například projekt nové Hedvábné stezky a některé další investice?

Problém s Čínou je, že nejde o tržní ekonomiku, ale o totalitní režim, kde o licencích k podnikání rozhoduje komunistická strana. Zahraniční investice jsou často přímo řízeny zpravodajskými službami ČLR a mohou plnit daleko spíše politické než tržní cíle. Musíme se proto mít velmi na pozoru a dbát na to, aby z čínských investic měli něco naši občané a nejen elita čínského totalitního režimu a pár vybraných českých podnikatelů.

Jak vůbec pohlížet na čínskou politiku, co se například týká svobody vyznání? Je poměrně známým faktem, že komunistická vláda velmi bedlivě kontroluje na svém území všechny církve a u těch rozšířenějších (např. buddhismus, islám) dokonce dosazuje do jejich vedení své loajální lidi. Tibetu přinesla čínská nadvláda možná o něco větší prosperitu, únik ze středověkých životních podmínek, ale na druhé straně to pro část obyvatelstva znamenalo i méně svobody. Co k tomu říci?   

Čína tvrdě potlačuje křesťanskou menšinu a zde se plně stavím za kardinála Duku, který se zcela jasně postavil za práva čínských křesťanů. Nesouhlasím ani s tezí, že čínský komunistický režim přinesl nějakou zvláštní prosperitu. Jak Hongkong, tak Tchajwan jsou nejen daleko svobodnější, ale také ekonomicky daleko úspěšnější než pevninská komunistická Čína.

A teď k české politice. Jak hodnotíte návrh zákona o „střetu zájmů“, který nyní podpořil i ústavněprávní výbor, aby členové vlády nesměli být osobami ovládajícími firmy a aby také ministři či premiér nesměli vlastnit ani některé z médií? Souhlasíte s ním, anebo se přikláníte k názoru, že by mohl být i diskriminační?   

Už nyní platí, že členové vlády nesmějí podnikat jako živnostníci. Nevidím žádný důvod, proč by ministr nesměl mít malou živnost, ale naopak směl vlastnit velkou firmu. Nejenže omezení podnikání pro členy kabinetu obsahuje i již dnes platný zákon o střetu zájmů, ale výslovně s ním počítá i článek 70 Ústavy České republiky. O diskriminaci tedy nemůže být řeč.

Vaše strana a hnutí ANO chce prosadit zákonem daňovou úlevu na děti pro živnostníky. Překvapivě ji ale nechtějí podpořit sociální demokraté s tím, že by v rozpočtu chyběla víc než miliarda. Domníváte se, že své koaliční partnery nakonec přemluvíte? A jak si tento odpor vlastně vysvětlujete, když návrhy ohledně zlepšení sociální politiky ČSSD jinak spíše podporuje?

Je to původně náš návrh. Už jsme ho komunikovali na loňském sjezdu. Se sociální demokracií se shodujeme na potřebě podpořit rodinnou politiku a výchovu dětí. Mám za to, že v tomto případě jde pouze o zaseknutí se vůči živnostníkům. ČSSD chce podpořit pouze fiskálně (rozpočtově) neutrální řešení, v tom případě my fiskálně neutrální řešení můžeme navrhovat u priorit ČSSD.

Po projednávání kauzy Čapí hnízdo ve sněmovně ji premiér a také většina vládní koalice uzavřela s tím, že počká na výsledky vyšetřování policie i kontrolních orgánů OLAF. Jste s tímto verdiktem spokojený po všech okolnostech, které vyšly při zmíněném parlamentním jednání najevo?   

Samozřejmě s tímto závěrem souhlasím. Jako konzervativec zastávám názor, že nemá politika nahradit policejní vyšetřování. Kauza Čapí hnízdo je bez ohledu na výsledek šetření OLAF a české policie etický problém. Nejdříve pan Babiš o ničem nevěděl, komu to patřilo, pak přiznal, že v době žádosti a udělení dotace vlastnili anonymní dotace jeho nejbližší příbuzní. Že by na to zapomněl, obzvláště když jeho dcery a bratr jeho družky vlastnili akcie této firmy, která zkrachovala? To bych si já jako táta opravdu pamatoval. Navíc se Čapím hnízdem chlubil i v době, kdy Agrofertu nepatřilo. Ta účelovost, kdy byla firma vyvedena z vlastnictví Agrofertu, aby patřila Babišově rodině a pak se opět vrátila do Agrofertu, je okatá a je zřejmá i politická odpovědnost Andreje Babiše za tuto operaci. Nicméně je to věc jeho svědomí a vkusu jeho voličů.

Nebude to signál pro ostatní podnikatele, příjemce dotací, ve smyslu, když mohou používat různé triky vysocí politici, kteří jsou za bezproblémové čerpání podpory odpovědní, proč nemohu já? 

Nevím. Záleží na orgánech činných v trestním řízení. Pokud by tuto operaci označily za dotační podvod, nepochybně by si to další podnikatelé rozmysleli.

Zatímco české hospodářství roste, mnozí ekonomové kritizují fakt, že běžní lidé u nás vyšší životní úroveň zrovna nepociťují. Tedy že reálné mzdy nerostou tak, jak by měly. Ekonomická expertka Ilona Švihlíková například uvádí, že z 28 zemí Evropy jsme v úrovni mezd obsadili až 22. místo. Existuje vůbec u nás cesta ke zlepšení?

Stejně jako ČNB, premiér a odborové svazy podporuji myšlenku, že nyní už nastal čas na další zvýšení mezd v české ekonomice. Mimo jiné je to jeden ze způsobů, jak poněkud omezit nadstandardně vysoké vyvádění zisků z české ekonomiky do ciziny. Česká republika je ovšem svobodnou tržní ekonomikou, a tak výsledek bude záviset na vyjednávání mezi zaměstnavateli a odboráři.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlastimil Vondruška: Palestinský národ neexistuje. Židé raději zemřou, než by se vzdali své odvěké vlasti. Je jen jediné řešení starého sporu

20:52 Vlastimil Vondruška: Palestinský národ neexistuje. Židé raději zemřou, než by se vzdali své odvěké vlasti. Je jen jediné řešení starého sporu

ROZHOVOR Ve dvou na sebe navazujících rozhovorech hovoří o tomto víkendu spisovatel a historik Vlast…