Bělobrádek pro PL: Číňané českým občanům zatím nic nepřinášejí. Nastal čas pro zvýšení platů

04.04.2016 4:49 | Zprávy

ROZHOVOR Zatím nám spolupráce s Čínou toho moc nepřinesla, protože čínští podnikatelé kupovali u nás jen fungující firmy, aby si usnadnili svůj přístup na trh Evropské unie, myslí si předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Také se domnívá, že už nastal čas na další zvýšení mezd pro české zaměstnance. Považuje to totiž za jeden ze způsobů, jak omezit vysoké vyvádění zisků z naší ekonomiky do ciziny. A kauzu Čapí hnízdo hodnotí především jako etický problém svědomí Andreje Babiše.

Bělobrádek pro PL: Číňané českým občanům zatím nic nepřinášejí. Nastal čas pro zvýšení platů
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

Co říkáte nyní na výsledek návštěvy čínského prezidenta? Jste s konečnou podobou vzájemné dohody spokojen? Někteří lidé ji kvitují s tím, že se konečně otevře snazší cesta i pro české investory, když to zatím fungovalo spíše naopak. Tedy že náš trh byl zaplavený čínským zbožím a asijští podnikatelé měli zájem jen o ty prosperující firmy. Souhlasíte s tímto názorem?

Zatím uzavřené dohody a obchody české ekonomice a českým občanům v podstatě nic nepřinášejí. Číňané si prostě kupují fungující české firmy, aby si usnadnili přístup na trh Evropské unie. Uvidíme, třeba v budoucnu čínští investoři postaví u nás nové továrny a zajistí nová pracovní místa.

Nicméně Čína v posledních letech v řadě ohledů stagnuje, její problémy se přelévají do celého světa. Jak hodnotit budoucnost ambiciózní nastávající velmoci? Považujete za zajímavé její projekty, kterými se snaží prosadit v zahraničí, například projekt nové Hedvábné stezky a některé další investice?

Problém s Čínou je, že nejde o tržní ekonomiku, ale o totalitní režim, kde o licencích k podnikání rozhoduje komunistická strana. Zahraniční investice jsou často přímo řízeny zpravodajskými službami ČLR a mohou plnit daleko spíše politické než tržní cíle. Musíme se proto mít velmi na pozoru a dbát na to, aby z čínských investic měli něco naši občané a nejen elita čínského totalitního režimu a pár vybraných českých podnikatelů.

Jak vůbec pohlížet na čínskou politiku, co se například týká svobody vyznání? Je poměrně známým faktem, že komunistická vláda velmi bedlivě kontroluje na svém území všechny církve a u těch rozšířenějších (např. buddhismus, islám) dokonce dosazuje do jejich vedení své loajální lidi. Tibetu přinesla čínská nadvláda možná o něco větší prosperitu, únik ze středověkých životních podmínek, ale na druhé straně to pro část obyvatelstva znamenalo i méně svobody. Co k tomu říci?   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

20:21 Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

„V poslední době stačí, když si sednete někde do hospody. Lidé svoji nespokojenost vyjadřují všude a…