V posledních dnech se hlavním tématem předvolebních debat nečekaně stalo lithium. Podle mnohých surovina budoucnosti, která je bohatě zastoupena v České republice. Jak by podle vás měla Česká republika s touto surovinou nakládat? Je lepší spíše svěřit těžbu nějaké nadnárodní společnosti, která ji ovládá, a od ní získávat „drobné“, anebo se do ní pustit sám a nést rizika?
Podle otevřených zdrojů ředitel společnosti Geomet, vlastněné australskými těžaři European Metals, Richard Pavlík uvedl, že v dubnu společnost dostala od ministerstva životního prostředí předběžný souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru. Nikdo jiný o něj podle jeho vyjádření nemůže požádat až do roku 2025. Podle mých informací při podpisu předběžného souhlasu ministr hospodářství Mládek souhlasil se snížením poplatku za vytěžené lithium o další 2 %. Je to velmi výmluvný signál pro voliče, kteří se záhy chystají vhodit lístek do volební urny, a podílet se tak na zodpovědnosti za budoucnost naší vlasti možná i na čtyři roky.
Jestliže existovalo spiknutí na výdělek Bakaly v řádu miliard dolarů prodejem OKD i s obyvateli bytů, jestliže podle publikovaných listin dnešní předseda vlády Sobotka, jeho poradce Špidla a dnes už zesnulý Gross dobře věděli, že se odhad stíhaného odhadce týká pouze malé části majetku OKD, a přesto bez nároku na zaplacení darovali Bakalovi cca 40 tisíc bytů, rekreační objekty, hotely a další nemovitosti, současnost prokazuje, že s jídlem roste chuť. Prodat těžbu lithia, které je jednou ze základních komponent baterií na nové formy automobilového pohonu místo benzínu, znamená připravit opět občany o miliardy, které by mohly v budoucnosti sanovat sociální fondy, zdravotnictví, školství. Politici (slovo, které se stalo spíše synonymem bezcharakternosti) postrádají sebemenší stopy empatie. A momentálně jsou to politici strany, která má v názvu „sociálně demokratická“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo