Docent Ševčík: EU je někdy totalitnější než Čína. Co chce NATO? Nesouhlasím. Na Havlova slova naše firmy doplatily

20.03.2019 4:39 | Zprávy

ROZHOVOR „Ať chceme, či nechceme, Čína je trhem s miliardou a téměř 400 miliony spotřebitelů, což představuje téměř pětinu obyvatel celé planety,“ říká ekonom a proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, docent Miroslav Ševčík. Podle něj je v některých aspektech dokonce Evropská unie totalitnějším režimem než Čína. „Na pozoru se musíme mít před každou velmocí,“ varuje Ševčík před selektivním přístupem. Podrobně rozebral také naše členství v NATO, zejména požadavek na výdaje na obranu ve výši 2 % HDP, který považuje za přemrštěný.

Docent Ševčík: EU je někdy totalitnější než Čína. Co chce NATO? Nesouhlasím. Na Havlova slova naše firmy doplatily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus s Miroslavem Ševčíkem

Připomínali jsme si 60. výročí krvavého potlačení povstání v Tibetu. Stovky českých radnic vyvěsily tibetské vlajky. Je to důležitý signál? Měli bychom dávat najevo, že okupace Tibetu Čínou je bezprávím, které stále trvá? Jde obecně o přínosnou aktivitu?

Krvavě potlačených povstání bylo v dějinách lidstva bezpočet, dokonce i na našem území. Možná by tak každý den měly viset v ulicích našich měst vlajky různých států, kde k nějakému krveprolití došlo. Dnes je však zřejmé, že přinejmenším i část Tibeťanů je ráda za spolupráci s Čínou, která jim přináší zvyšování jejich životní úrovně. Možná tak více za jejich samostatnost bojujeme my v Čechách, než oni sami za sebe. Ale nemám nic proti svobodnému vyjádření názoru. Odlišuji se tak od těch, kteří vlajky vyvěšují a povětšinou nejsou tolerantní k názorům jiných.

V posledních dnech v souvislosti s Tibetem padají názory, že snahy Miloše Zemana a dalších ústavních činitelů o dobré vztahy s Čínou podporují ekonomiku totalitního režimu, který utlačuje menší a slabší. Je to pravda? Měli bychom od snahy vyvíjet vztahy s Čínou ustoupit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

20:00 Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

„Napřed krade v prodejně rohlíky, potom se štěstím rozplývá, že může být v blízkosti, a dokonce si m…