Při pohledu na to, jak klopotně vyjednává ČSSD s hnutím ANO a KDU-ČSL o sestavení vlády, nebyla pro stranu jednodušší situace v roce 1998, kdy na základě opoziční smlouvy vytvořila sociální demokracie menšinovou vládu?
Byla to sice jednobarevná vláda, ale protože byla menšinová, tak se musela vzdát fakticky veškerých nadějí na prosazení věcí, které nemohly mít v převážně pravicové sněmovně šanci na prosazení. A takových byla většina. Sice nemusela v žádné koaliční smlouvě deklarovat, že se něčeho vzdává, ale de facto neměla naději prosadit celou řadu věcí. To, co jednoznačně mohla, byla exekutivní rozhodnutí, která přímo vyplývají z pravomoci členů vlády. Ale zase musela v těchto věcech často čelit demagogické mediální kampani. A musela v rámci dohody s ODS plnit některé povinnosti. Čili ani tehdy to nebylo nijak jednoduché a bezkonfliktní.
Jak tedy vnímáte nynější vyjednávání o koaliční vládě, z něhož je patrné, že ČSSD se bude muset vzdát takových programových priorit jako je progresivní zdanění, zvýšení korporátní daně, revize církevních restitucí nebo zrušení zdravotnických poplatků?
Jsem přesvědčen, že vedení sociální demokracie, ať už je v něm kdokoli, má povinnost se pokusit sestavit vládu. Ale nemá povinnost pokusit se sestavit vládu za každou cenu, tedy za cenu naprosto zásadních programových ústupků. A přitom bych chtěl ještě zdůraznit, že program současné sociální demokracie je postaven velmi měkce a řada věcí je deklarována jenom mlhavě, takže se nedá výslovně prokázat, jestli sliby byly, nebo nebyly naplněny.
Vyjednávání probíhat musí, ale vzdávání se zásadních programových bodů probíhat nesmí. Jestliže k tomu dojde – a vše nasvědčuje tomu, že ano – tak se sociální demokracie vystavuje naprosto zásadní kritice do budoucnosti a poklesu preferencí. Neplnění programových slibů, i když se bude konstatovat, že to vyplývá z volebního výsledku, je věc, se kterou se budou voliči smiřovat jen těžko. Pokud budou možní koaliční partneři trvat na zásadních ústupcích, pak má být sociální demokracie raději v opozici.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
B. Sobotka , Babiš , David , Gajdůšková , Okamura , M. Zeman
autor: Jiří Hroník
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu