Historik Skála z KSČM: Uprchlická krize je debaklem „happyendu dějin“. Evropa se chaosu na export, který ji chce držet pod krkem, už musí konečně postavit

31.08.2015 19:59 | Zprávy

ROZHOVOR Historik a zahraničněpolitický expert KSČM Josef Skála se pro ParlamentníListy.cz zamýšlí nad příčinami a možnými následky uprchlické krize. Ti, kteří současnou tragickou situaci zavinili, podle něho chtějí vytvořeným chaosem držet pod krkem celou Evropu. Skála vyzývá, abychom se nenechali urážet, že jsme rasisté.

Historik Skála z KSČM: Uprchlická krize je debaklem „happyendu dějin“. Evropa se chaosu na export, který ji chce držet pod krkem, už musí konečně postavit
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Němci očekávají, že počty žadatelů o azyl během letošního roku dosáhnou rekordního čísla 800 tisíc. Historicky patří Německo vedle Švédska k zemím, které přijaly nejvíce imigrantů. Žádají proto nyní jejich přerozdělování a koordinované řešení. Neměli bychom dát za pravdu těm, kteří označují českou společnost za rasistickou, a začít jednat v rámci unijní jednoty a ochotně imigranty přijímat a poskytnout jim základní zaopatření? Jaké kroky by teď EU měla dělat?

Nás dějiny tvarovaly jako národ plebejský, a ne velkopanský. Skutečného rasismu, toho nadutého a krutého – a ne jenom hospodských vtípků, které nikomu nezkřiví ani vlásek – je tu nesrovnatelně méně než u většiny sousedů. Nenechme se trapnými nálepkami urážet od těch, kdo uprchlickou krizi zavinili anebo jejich chamtivé idiocii bezhlavě fandili. Na tom, zda z čiré hlouposti nebo přízemního kariérismu, už dnes nezáleží.  

EU se samozřejmě musí nějak postavit i k následkům. Přesněji, následkům následků. Zatím si neví vůbec rady ani s nimi. Těch pár papalášů, kteří si o příčinách troufnou aspoň špitnout, se ovšem ke skutečným prazdrojům nedopracovalo ani na „Přihořívá!“. Uprchlická krize – stejně jako protektorát nad Řeckem a válka na Ukrajině – jsou z debaklů „happy endu dějin“, jehož fanfáry tu roky opruzovaly. Z pravých „vítězů studené války“ – a  dementních mrákot, na něž vábila lidi.   

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann řekl, že pokud se na řešení přistěhovalecké vlny nebudou podílet všechny země EU, bude nutné přistoupit k obnově hraničních kontrol. Kromě toho nedávno zaznělo, že pokud zavede hraniční kontroly Německo, Česká republika se přidá. Blíží se konec Schengenu? A šlo by o správný krok?

Když se „pravdoláska“ prodrala ke korytům, vyrazila „stříhat dráty“. Chlapy, kteří ty hranice hlídali, vláčí dodnes jako zločince. Schengen zůstane tím, co si píše na čelo, jedině zázrakem trumfujícím evangelia. Než z něj zbude jen rachitické torzo, bude nám „ředitelna Evropy“ rozepisovat kvóty, z jejichž nadílky se nestačíme divit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

9:10 Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenach…