Jak se z ruské ropy udělá dražší „neruská“? Je to trik. Odhaleno znalcem. Plaťte, čeští řidiči

19.06.2022 0:01 | Komentář

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Ropa ze Saúdské Arábie se smíchá s ruskou v poměru 51:49 a společnosti už ji nemusí vykazovat jako ruskou,“ říká ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda k tomu, jak firmy využívají situace a zvyšují si zisky. Vládě doporučil především systémové kroky včetně dlouhodobých kontraktů s Ruskem, dočasné vyvázání se ze systému emisních povolenek a zrušení prodeje energií přes burzu. Pro ParlamentníListy.cz také popsal, jak majitelé benzinových stanic využívají daňové změny ke svému prospěchu.

Jak se z ruské ropy udělá dražší „neruská“? Je to trik. Odhaleno znalcem. Plaťte, čeští řidiči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Už minule Kovanda pro ParlamentníListy.cz předeslal, že by Češi sami měli začít dělat kroky, aby se s rostoucí inflací utkali. Ještě jsme prý nedošli k tomu nejhoršímu. Po dvou měsících konstatoval, že se situace zhoršila ještě více. „Je třeba aktivnější zapojení vlády, ale ona čeká, že tu situaci vysedí a neangažuje se. Lidé jsou den ode dne naštvanější i proto, že vláda není schopna dobře komunikovat příčinu problémů a vlastně není schopna činit systémové kroky. Tady je celá řada podivností, které občany oprávněně štvou. Nelze o celé situaci říci, že je válka a za všechno může Putin,“ řekl ekonom s tím, že válka je jednou z příčin, ale už před ní byly zřetelné inflační tlaky.

„Dokonce i Evropská centrální banka varovala před takzvanou greenflation, neboli zelenou inflací. Když budeme přecházet na zelené zdroje energie, které jsou méně stabilní než zdroje fosilní, tak co je méně stabilní, je i dražší. Zdraží to vše, co se vyrábí a inflace se zvedá. To je inflační tlak,“ vysvětlil Kovanda. Upozornil však, že jsou tu i další věci, které jsou velmi podivné: „Vezměme si například, že Česká republika kupuje prakticky veškerý plyn na německé burze – tedy na její pobočce v Praze. Nakupuje tam plyn ruský a kupuje ho i s německou přirážkou – proč tomu tak je? Dokud byly ceny přiměřené, tak to nebyl problémy, ale nyní je třeba to zásadně změnit a pracovat na tom už nyní. A říkat občanům, co v tomto směru děláme,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Lukáš Kovanda.

Kovanda: Zvažme dlouhodobé a levné kontrakty s Ruskem

Vládě by proto doporučil ke zvážení dlouhodobé kontrakty přímo s Ruskem, jakkoliv to může být zvláštní. „Pokud jsme chtěli jednat morálně, měli jsme dost času, abychom se mohli odpojit. Navíc stejně ruský plyn využíváme, takže využívat ho s německou přirážkou a hrát si, že je z Německa, když je to stejně plyn ruský… to ho můžeme kupovat přímo a bez přirážky,“ vysvětlil analytik a stejně to vidí i s elektrickou energií. Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny, ale prodává ji na německé burze a zpátky ji pro své občany kupuje násobně dráž.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

4:44 Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

Petr Kramný, odsouzený na 28 let za vraždu své manželky a dcery, ParlamentnímListům.cz poskytl rozho…