V září jste nám říkal, že podnikání v Německu je „horor“, drtí ho daně a regulace a že se Německo rozpadá pod rukama. V Německu budou volby. Věříte, že po nich dojde k obratu, díky němuž se „horor“ nebude přelévat dále k nám?
Nevěřím. Stejně jako ve Francii i v Německu opakovaně dochází k izolaci vítěze voleb, pokud jeho výsledek není drtivý. Ostatní strany, často ideologicky velmi rozdílné, se spojí v nesoudržné kočkopsí koalici a výsledná vláda podle toho vypadá jak v Německu, tak ve Francii. AfD proto postupně sílí, ale ještě ne dost na to, aby vládla sama. To by muselo dojít k malé revoluci uvnitř CDU/CSU, a to se v dohledné době nestane, určitě ne po příštích volbách.
K nám se německá ekonomická a energetická nestabilita přece už přelévají v dodavatelských řetězcích i přes spotové ceny lipské burzy. Na tom se nic nezmění, naopak, tenhle negativní trend bude zesilovat. Česká montovna tak rychle není schopna změnit směr. To bychom museli jako stát mít nějakou dlouhodobou koncepci ve vzdělávání, vědě a výzkumu i v ekonomice jako takové.
Ono s tou ekonomikou... Ekonomické cykly velí, že po ekonomických problémech nutně nastane růst. U nás však slyšíme, že k růstu v ČR není žádný důvod: nemáme už ani levné energie, ani levnou pracovní sílu. Dá se s tím příští rok něco dělat?
Vaše otázka obsahuje odpověď. Levné energie jsou minulost kvůli legislativě EU, navázané na tzv. Green Deal. To je příčinou ekonomické sebevraždy Evropy, zejména jejích průmyslových zemí, mezi něž se zatím ještě můžeme počítat. Energetická politika je při tvorbě a implementaci otázkou dekád. Zato zbořit funkční model zvládnou zelené mozky a bruselští byrokraté za zlomek té doby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský