Jiří Dolejš pro PL: Od nehumánního komunismu a bestiálních projevů stalinismu se distancujeme. A Horáková? Není to symbol antikomunismu

05.07.2020 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Poslanci KSČM Jiřímu Dolejšovi chybí jasná distance současných komunistů od justičních vražd politických procesů padesátých let, kterou jasně deklarovali už před třiceti lety. Spojování tehdejší KSČ a současné KSČM považuje za nesmysl. „Vztah k minulosti jsme vyřešili na začátku našeho vzniku v devadesátých letech, ale nejsme schopni dostatečně pevně zastávat, co jsme řekli před třiceti lety,“ řekl mimo jiné v rozhovoru, kde komentoval také osobnost Milady Horákové, jejíž smrt oběšením si Česká republika v těchto dnech připomíná.

Jiří Dolejš pro PL: Od nehumánního komunismu a bestiálních projevů stalinismu se distancujeme. A Horáková? Není to symbol antikomunismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Připomenuli jsme si 70 let od trestu smrti Milady Horákové. Její smrt jste označil za vraždu, pojem justiční vražda je v této souvislosti užíván často...

Pojem justiční vražda se používá delší dobu, a byť pochopitelně nejde o právnicky přesný termín, tak vystihuje podstatu. Myslím, že nejen já, ale i celá řada jiných lidí ve straně to delší dobu říká. Co jsem si vědom, tak minimálně v posledních pěti letech se mě na to novináři ptali a já takto reagoval opakovaně.

Kvůli Miladě Horákové došlo k názorovému střetu vaší osoby s pražskou zastupitelkou Martou Semelovou, která popírá, že by poprava Horákové byla založena na vynuceném přiznání. Podle ní navíc proces probíhal standardně. Jak vnímáte tuto diskuzi?

Především pozice KSČM je vcelku sjednocená už od našeho vzniku v roce 1990. Když jsme vznikli, tak jsme převzali nejen historickou omluvu někdejší KSČ, ale zároveň jsme opakovali v různých dokumentech, o kterých jsme hlasovali, že se distancujeme od mocenské zvůle, od zneužití moci minulým režimem a aplikovali jsme to opakovaně zejména – nikoliv nejen - na padesátá léta a na politické procesy. V tomto si myslím, že máme jasno a pokud jsou ve straně jednotlivci, kterým tato distance aktivně nejde přes rty, nejde jim z pusy, vnímám je jako lidi, kteří vybočují z přijatých usnesení, což je otázka vnitrostranické politické diskuze, s jakou mírou tolerance se s těmito odlišnými názory vypořádáváme.

Diskuze posledních dní se týká i samotné viny Milady Horákové, zda skutečně byla úplně nevinná. Je pro vás hrdinkou, která zemřela za svůj postoj? Jak vy vnímáte její osobnost?

Pokud to někdo neví, tak je dobré připomenout, že politické procesy byly procesy zinscenované. Zinscenované na základě importovaných receptů s pomocí politických poradců. V podstatě to byla receptura tehdejší NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí, sovětský státní orgán, pozn. red.), která měla za úkol v podstatě dosáhnout předem daného cíle. To znamená zlikvidovat lidi s opozičním, odlišným názorem. Pokud v té době docházelo k politickým procesům, tak se dá i nepochybně historicky i na základě faktů doložit, že chybělo právo na spravedlivý proces, což je základní atribut právního státu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bude horko.“ Další vývoj v Evropě? Markéta Šichtařová má špatné zprávy

18:10 „Bude horko.“ Další vývoj v Evropě? Markéta Šichtařová má špatné zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ V příštím týdnu, v čase dovolených a bez pozornosti veřejnosti, má Fial…