Jiří Svoboda o srpnu 1968 a jeho dnešním připomínání: Divoká zášť vůči Rusům připomíná uvažování nacistických špiček o Židech

27.08.2017 20:39 | Zprávy

POLITIKA Z NADHLEDU JIŘÍHO SVOBODY Záběr Jiřího Svobody se v tomto týdnu zaměřil do minulosti. Připomněli jsme si čtyřicáté deváté výročí událostí roku 1968, o kterých se ve svém okénku již v minulosti zmiňoval. Dnes nabízí unikátní pohled na tehdejší politiku i její představitele, například i na to, jak fungoval bájný Alexander Dubček, když měl po roce 1989 řídit parlament.

Jiří Svoboda o srpnu 1968 a jeho dnešním připomínání: Divoká zášť vůči Rusům připomíná uvažování nacistických špiček o Židech
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Režisér Jiří Svoboda

V tomto týdnu jsme si připomněli čtyřicáté deváté výročí 21. srpna 1968. Jak na období roku 1968 a speciálně na 21. srpen vzpomínáte vy?

Díky poměrně značnému uvolnění poměrů na konci 60. let se mi podařilo obejít zákaz studia na všech vysokých školách a úspěšně jsem absolvoval přijímací zkoušky na obor režie na FAMU. Uvolnění bylo znatelné již před rokem 1968 – uskutečnila se tzv. Liblická konference o vizionářství F. Kafky; v létě 1967 se konal sjezd Svazu spisovatelů, na kterém vystoupili ostře kriticky M. Kundera, L. Vaculík, Alexandr Kliment, Ivan Klíma, Pavel Kohout, A. J. Liehm (někteří byli potrestáni vyloučením z KSČ); v rámci pravidelných pátečních projekcí rektora AMU A. M. Brousila jsme viděli film O slavnosti a hostech, jehož politické filiace byly zcela zřejmé. V podzimním zkouškovém období docházelo na strahovských vysokoškolských kolejích k opakovaným výpadkům elektrického proudu a tepla a studenti začali demonstrovat.

V lednu 1968 byl ve funkci prvního tajemníka A. Novotný nahrazen A. Dubčekem. Toto rozhodnutí bylo koincidencí různých důvodů. Je naivní se domnívat, že se tak stalo díky moudrosti tehdejšího ústředního výboru bez „konzultací“ hlavních aktérů s Moskvou. Brežněv Novotného nepodpořil ze dvou důvodů – Novotný svého času odmítl tlak Sovětů na rozmístění jejich raket na území Československa; zároveň v dobách souboje o primariát dával přednost nejprve Chruščovovi, posléze Kosyginovi, což mu Brežněv nezapomněl.

O VZTAHU NOVOTNÝ- BREŽNĚV NAPŘÍKLAD ZDE

Dubček žil s rodiči, přesvědčenými komunisty, od čtyř do sedmnácti let v SSSR. To se zdálo být zárukou loajality. Měl chlapecky milý úsměv, kterým vzbuzoval sympatie (na rozdíl od zachmuřených aparátčíků), ale také pod povrchem labilitu, nepevnost.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

21:45 „Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

Jan Cemper, který spoluzaložil a vede spolek Manipulátoři.cz, čelí žalobě ze strany Matouše Bulíře, …