V jaké atmosféře a v jakém stavu naše země spěje k letošnímu 28. říjnu a 17. listopadu? Dějí se v poslední době věci, jež ji mohou ohrozit, nebo které naopak slibují posun směrem k lepšímu? V jakém stavu naše politika spěje do roku nejdůležitějších voleb?
V takovém, kam jsme ji přivedli. Země a nálada v ní jsou odrazem společnosti. Určitě také vnímáte, že celá společnost se po dobu posledních několika let nesmyslně polarizuje. Lidé místo toho, aby hledali to, co je sbližuje, a na tom pracovali, stále častěji vyhledávají spor a konflikt. Není to však problém většiny národa a prostých lidí, ale problém takzvaných elit. Pod jejich vedením vznikají dva a více nesmiřitelných táborů, kdy jejich lídři již předem říkají, jak toho druhého nesnášejí. V takové atmosféře nevraživosti až nenávisti pak žijeme, lépe řečeno přežíváme. Odtud vznikl ten pojem „blbá nálada“. Ano, ta nálada bude blbá, dokud zde budou blbí lídři, a ti zde budou do té doby, než se to přestane líbit té dosud rozumně smýšlející většině obyvatelstva. Může však nastat paradox, že pak přijde k moci ten, který bude nejtvrdší a své politické konkurenty prostě zlikviduje.
Jak vnímáte spor o ocenění pro Jiřího Bradyho, kdy jeho synovec Daniel Herman tvrdí, že Řád TGM strýci nebude udělen kvůli postoji synovce k dalajlámovi, přičemž prezident Zeman to odmítá?
Tento spor by mě nechával zcela chladným, kdyby to nebyl ten typický případ úmyslného vyhrocování situace. Položme si otázku. Kdo je pan Jiří Brady? Kdo o něm kdy před touto aférou slyšel? Myslím, že téměř nikdo nebo určitě ne 99 procent národa. O.K., dnes o něm víme, že si prošel Terezínem a Osvětimí a jeho hodný synovec, shodou okolností ministr kultury Daniel Herman, ano, ten Daniel Herman, který se bratříčkuje se sudetskými Němci a leze jim do, no víte kam, tak ten Daniel Herman ho chce vyznamenat jedním z nejvyšších státních vyznamenání. Ale takových lidí s takovým osudem máme v ČR desítky a možná ještě stovky. Proč tedy zrovna pan Brady, který zde v ČR více než 60 let ani nežije? Ví pan Brady o aktivitách svého synovce a co on na ně říká, on, který přežil útrapy Terezína a Osvětimi?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík