VIDLÁKŮV TÝDEN Daniel Sterzik už tuší, na koho se Petr Fiala pokusí svést svou podzimní volební porážku. Premiérova vyjádření dávají v tomto směru celkem zřejmé náznaky. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se také rozhodl na ministerském předsedovi vyložit definici šílenství.
Foto:
Jan Rychetský
Popisek: Daniel Sterzik alias Vidlák
reklama
Tak píšete, že začíná „prafašismus“. To znamená, že lidé, kteří své emoce a pocity životního štěstí vložili do vítězství Ukrajiny a lásky k EU, budou vzteklí, že prohrávají. Odkazujete se i na příběh z Nového Jičína, kde svědkové tvrdí, že na přednášce Otakara Foltýna byl napaden jeho odpůrce. Není to trochu přehnané? To, že někdo uvěřil pohádkám a třeba si na tom i postavil živnost a teď se to všechno hroutí, se nezvrátí tím, že začne být vzteklý.
Prafašismus začíná tam, kde obviňujete své oponenty z vlastních selhání. Ukrajina nevítězí, protože dezoláti si udělali demonstraci. Vláda je neoblíbená, protože dezoláti ji na sítích pomlouvají. Přitom nikdo z nás nebyl nikdy v žádné rozhodovací funkci. Nikdo u nás nezastavil jediný transport zbraní, nikdo neudělal jedinou sabotáž v továrně na granáty a nikdo nepřehlasoval ani jeden zákon. Přesto to v mainstreamu vypadá, že za všechno může Kateřina Konečná nebo Petr Drulák, protože uspořádal konferenci o změně režimu.
Tohle je poměrně dost nebezpečné. Za to, že vláda vsadila na špatné koně, může vláda. Petr Fiala je neoblíbený, protože lže jako když tiskne, a ne proto, že o něm lžou lidé na sítích. Pokud ovšem za vládní neúspěchy mohou lidé bez vlivu a moci, tak jsme kousek od toho, že za prohru Německa v první světové válce mohli Židé.
Není vám těch lidí tak trochu i líto? Oni se opravdu na válku na Ukrajině dívali jako moje nebožka prateta na telenovelu Esmeralda. Prožívali to. A mnozí si opravdu myslí, že jejich životní úroveň závisí na tom, jak moc budou „spolehliví evropští partneři“ nebo jak moc budou uctívat Václava Havla. Vědci, učitelé, úředníci, živnostníci. Vždyť je hezké v něco věřit?
Jo, před sto lety také lidé věřili ve velké silné Německo. Také lidé věřili, že kolektivní vlastnictví výrobních prostředků přinese ráj na zemi. Teď také miliony lidí v Evropě věří, že právo šaríja je naše budoucnost. Je moc krásné něčemu věřit. Ale není špatné, když se u toho i začne myslet, a pokud realita neodpovídá očekáváním, tak je třeba ta dogmata poněkud upravit nebo se jich zbavit. Definice šílenství je dělat stejné věci a očekávat jiné výsledky.
Když si třeba představím, že Evropa už zavádí snad nějaké osmnácté kolo protiruských sankcí, tak to nic jiného než šílenství už není.
O víře se moc nemluvilo na konferenci spolku Svatopluk z.s., kde jsme se setkali. Tam byly tématem změny ústavy a posílení role prezidenta. Vy jste se tématu trochu vyhnul a jel jste svoje „talking points“. Třeba to, že „občanská společnost“ v podobě, jakou známe, není pro lidi. To by Havel asi nezajásal. Co s tím?
Postavit novou občanskou společnost, co jiného? My jsme to třicet let prostě nedělali. My jsme věřili Pánkům a Rozumkům, že to pro nás vybudují. Ale oni ji ve skutečnosti budovali pro progresivisty a liberály. Až teď, v posledních letech, jsme si uvědomili, že musíme začít znovu a chvála bohu, daří se nám to. Ta původní havlovská občanská společnost nám mezitím degeneruje na společnost, kterou neplatí ani nechtějí občané, ale chtějí ji a platí ji různé globální elity.
Ona ta „občanská společnost“ má své meze. Tak stále tu máme evropskou regulaci „jůtuberů“ a podobných „živlů“. Jak se díváte na poslední kroky v této věci?
Už to zase zkoušejí. Naposled, když s tím přišla Rada pro rozhlasové a televizní vysírání, tak se jůtubeři ozvali a mysleli jsme si, že to padlo pod stůl. Ale ono to jen zapadlo do šuplíku a teď to znovu vytahují, protože to navazuje na další evropské šmírovací směrnice. Ale víte, co mě na té iniciativě těší? Že konečně někdo přiznal, že jedinec na sociální síti má stejný vliv jako velké médium. Tak teď uvidíme, jestli si tato nová média nechají nasadit chomout.
Nějak se nám upozaďuje téma Ukrajiny. Trump sice ve světle útoku Rusů v Kryvym Rihu tvrdí, že ruské bombardování je „šílené“, ale zároveň celý svět řeší jeho celní tarify. A Trumpovi je celkem jedno, co si o tom kdo myslí. Co vám z toho celého vysvítá a také – co říkáte na měnící se postoje Andreje Babiše k věci?
Ukrajina, Ukrajina... á ano, ještě pořád se tam válčí a ještě pořád není příměří. Ale ve světě už zuří obchodní válka, která stojí mnohem víc peněz než to střílení na Donbasu... takže zpravodajství z fronty je jaksi upozaděno za zpravodajstvím z akciového trhu. Z války „svobodného světa založeného na pravidlech“ proti „tmářským mongoloidním hordám“ se stala obyčejná proxy válka, která od začátku neměla být naše a neměli jsme se v ní angažovat.
Ale takhle to bylo s americkými válkami za posledních padesát let vždycky... V jednu chvíli je přestaly zajímat a nechali místní, ať si to nadělení vyžerou sami.
A co říkám k tomu, co říká Andrej Babiš? Nic. Předpokládám, že zítra bude říkat zase něco jiného.
Americký ministr financí Scott Bessent tvrdí, že Wall Street, tedy akciové trhy, si nějak poradí. Ale že vítězem těch celních tarifů bude „Main Street“, čili reálná americká ekonomika a reální Američané. I v reakci na to Trumpovi odpůrci šíří legrační videa, jak Trumpovi voliči sedí v továrně a šijí boty jako Číňané. Tak tedy, záleží vlastně na výrobě fyzického zboží? Někomu to asi přijde legrační.
Jo, když vás doteď platila nějaká sorosovská neziskovka za to, že jste důležitě žvanili, tak je to samozřejmě sešup. Ale sedět v továrně a šít boty nebo montovat převodovky, to byla kdysi dobrá práce za dobrou mzdu i pro relativně nekvalifikovaného člověka. Trump, zdá se, chce, aby ti, co dneska bydlí ve stanech pod americkými mosty, raději šili v americké továrně americké boty pro amerického zákazníka. Třeba by se díky tomu mohli ze stanu přestěhovat do bytu. A někteří pak i do domu.
Pro žvanila z neziskovky je práce u pásu sešup. Pro polobezdomovce z Detroitu je to vzestup. Obrovský vzestup. Naši předci tak dokázali dostat miliony lidí z chudoby. Postavili je k výrobní lince v továrně. Byl to lepší způsob získávání bohatství, než tisknout dolary.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
Zajímavý že politici bez akademického titulu mluví mnohem rozuměj než, Vlastík1
, 09.04.2025 8:11:49
prof mgr et mgr Fiala Zdechovkej tetuše Danuše Jůdr Benda a další. To skoro vypadá, že po absolvování VŠ v liberálně demokratickém zřízení ti akademici zákonitě zblbnou...