Ministerstvo zdravotnictví: Podpora zdraví těhotných žen

18.06.2025 22:03 | Tisková zpráva

Na Ministerstvu zdravotnictví bylo podepsáno Memorandum o podpoře projektu kombinovaného screeningu v prvním trimestru těhotenství.

Ministerstvo zdravotnictví: Podpora zdraví těhotných žen
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Projekt má ambici stát se základem nového národního programu v rámci prenatální péče. Projekt realizuje Národní screeningové centrum a na jeho vzniku spolupracují klíčové odborné společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně – Česká gynekologická a porodnická společnost, Česká společnost klinické biochemie a Společnost lékařské genetiky a genomiky.

„Kombinovaný screening v prvním trimestru těhotenství má potenciál zachraňovat životy. Umožňuje včas odhalit závažné těhotenské/porodnické komplikace, jako jsou preeklampsie, vrozené vady nebo růstová restrikce plodu. Jsem rád, že ministerstvo může tyto aktivity zastřešit a odborná doporučení následně prosadit do praxe i do úhrad z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Zavedení jednotné metodiky provedení kombinovaného screeningu v prvním trimestru těhotenství je dlouhodobým cílem. Tento projekt je důležitým krokem k systémové a kvalitní prenatální péči, která bude dostupná všem těhotným ženám,“ uvedl Marek Ľubušký, odborný garant projektu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Pomoc

Mě se líbí, jaká všechna opatření navrhujete na pomoc lidem kvůli zdražování. Bylo by fajn, kdyby jste je prosadili, ale to je i můj dotaz, proč jste nic z toho, co teď navrhujete neprosadili už v minulé vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Tržby v?kultuře v roce 2024 dosáhly 320 miliard

20:14 ČSÚ: Tržby v?kultuře v roce 2024 dosáhly 320 miliard

Tržby za vlastní výkony v oblasti kultury v roce 2024 meziročně vzrostly o 12 % na 320 miliard korun…