Lidovecký mládežník Heller: Totalitářka Samková si pravidelně dělá ostudu, o islámu zjevně neví nic. A komunistický redaktor Ovčáček...

05.06.2016 17:25

O volbě budoucího prezidenta i o iniciativě kolem Michala Kocába promluvil pro ParlamentníListy.cz mladý lidovec Šimon Heller. Řekl svůj názor například i ohledně možné kandidatury Jana Švejnara a k prohlášení Miloše Zemana na toto téma. „Je pravdou, že zásadní nevýhodou Jana Švejnara je fakt, že v Česku v podstatě nežije. Osobně se také domnívám, že budoucí prezident by měl mít nejen české občanství, ale měl by tu i dlouhodobě žít,“ říká Heller. Vyjádřil se i ke „kauze“ kolem televize Prima a jejího informování o uprchlické krizi.

Lidovecký mládežník Heller: Totalitářka Samková si pravidelně dělá ostudu, o islámu zjevně neví nic. A komunistický redaktor Ovčáček...
Foto: red
Popisek: Stovka delegátů na sjezdu KDU-ČSL

Anketa

Která televize vytváří nejdůvěryhodnější zpravodajství?

1%
96%
hlasovalo: 15426 lidí

Co říkáte na protikandidáty Miloše Zemana? Je některý, například Horáček, nebo Švejnar, také vaším kandidátem na budoucího prezidenta? Nebo je to případně někdo jiný?

Každé demokratické volbě sluší vícero kvalitních kandidátů. I proto jsem rád, že již rok a půl před prezidentskou volbou se začíná debatovat o možném nástupci Miloše Zemana. Osobně se domnívám, že by to měl být člověk, který bude naši zemi důstojně reprezentovat, nebude naši společnost rozdělovat a v neposlední řadě bude pokračovat v nastoleném směru za posledních 25 let, tedy prozápadním. Jmen, která splňují tato kritéria, je nepochybně celá řada, včetně osoby pana Horáčka.

A co si myslíte o iniciativě kolem hudebníka Kocába, která vybírá Zemanovi protivníka?

Občanská iniciativa Peloton, respektive Kroměřížská výzva, je dílem mnoha lidí, kterých si nesmírně vážím. Nikoli pouze Michaela Kocába. Osobně vnímám tuto iniciativu jako projev občanské angažovanosti, která do fungující občanské společnosti patří. Snaží se o širší společenskou debatu nad zásadním tématem. Většina občanů naší země si přála přímou volbu prezidenta a je načase, abychom k ní přistoupili co nejodpovědněji.

Souhlasíte ve všech bodech s Kroměřížskou výzvou?

Pokud jsem dobře s výzvou seznámen, tak její snahou je hledání kandidáta na prezidenta a vytvoření prostoru pro diskusi. Samotný prezident by pak měl být prozápadní, morální autoritou a spojovatelem. S tím samozřejmě nelze nesouhlasit.

Šimon Heller

Mluvčí Ovčáček se vyjádřil v tom smyslu, že pro toho, koho iniciativa Peloton vybere, to bude vlastně „polibek smrti“. Má podle vás pravdu?

Jestli tomu tak bude, ukáže až volba samotná. Nicméně bývalý komunistický redaktor Jiří Ovčáček se mýlí téměř s přesnou pravidelností a většina lidí jeho úvahám a predikcím nepřikládá velkou váhu. A to by se snad mohlo změnit jedině po nalezení neexistujícího Peroutkova článku.

Miloš Zeman řekl, že textaře Horáčka vlastně nezná. Co si o tom myslíte?

Je to zjevně snaha ukázat, že Horáček není soupeř. Nicméně neočekávám, že by prezident měl tak malý rozhled. Sám Zeman moc dobře ví, že pokud bude Horáček kandidovat, silným soupeřem pravděpodobně bude.

O Janu Švejnarovi se naopak vyjádřil, že ho zná řadu let a že si myslí, že je to docela sympatický americký ekonom. Řekl ale také, že na druhou stranu, libovolný kandidát na českého prezidenta musí mít odvahu žít v této zemi, vyjadřovat se pravidelně k problémům této země, k vnitřní a zahraniční politice – a ne se vynořit jednou za pět let a oznámit, že chce kandidovat na prezidenta, to že je trochu málo. Jaký na to máte názor?

Je pravdou, že zásadní nevýhodou Jana Švejnara je fakt, že v Česku v podstatě nežije. Osobně se také domnívám, že budoucí prezident by měl mít nejen české občanství, ale měl by tu i dlouhodobě žít.

Vedení televize Prima mělo podle některých informací vydat pokyn, jakým způsobem mají redaktoři informovat o uprchlické krizi. Informovat měli údajně spíše negativně ve smyslu, že běženci jsou hrozba. Co si o celém tomto případu, včetně vynesení informace z televize Prima, myslíte?

To je samozřejmě závažné obvinění. Pokud se novinařina stane pouhým plněním politického zadání, je to špatně. Nyní je na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby celou věc prošetřila a pokud se obvinění potvrdí, tedy prokáže se, že byl porušen zákon, aby z toho vyvodila důsledky.

Všiml vy jste si někdy, že by Prima o věcech ohledně uprchlické krize informovala jinak než ostatní média? Máte nějaký příklad?

Ač sleduji řadu médií, primárně pak tisk, televizi Prima nesleduji. Proto nemohu osobně situaci posoudit. Zatím jediná zpráva popisující situaci, kterou jsem viděl, byla zpracována serverem hlidacipes.org. Ta poukazovala na jednoznačné porušení zákona. Na druhou stranu neznám metodiku, a proto si rád počkám na verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ondřej Neff se Primy zastal, navíc řekl, že je znechucen tím, že si někdo tajně nahrál poradu, místo aby vstal a něco řekl…. Souhlasíte s ním?

Bez toho, abychom znali ucelená fakta, je těžké se k situaci vyjadřovat. Informace, které byly zveřejněny v médiích, mě vedou k obezřetnosti a osobně bych se Primy nyní nezastával. Možná má ale Neff detailnější informace.

Jak vůbec hodnotíte média v tom smyslu, jak informují o migrační krizi a například i o útocích, které se na silvestra staly v Německu?

Bohužel žijeme v době, kdy média informující o dění ve společnosti jsou rozparcelována mezi nejbohatší hrstku jedinců. To samozřejmě může vést k tomu, že daná média začnou pracovat pouze na politické zadání a nikoli ve snaze informovat objektivně o aktuálním dění. Proto je více než kdy jindy důležité práci médií bedlivě sledovat.

Vlnu emocí vyvolalo i prohlášení advokátky Kláry Samkové, která islám přirovnala k nacismu, fašismu a komunismu. Co na její vyjádření říkáte?

Klára Samková sama sebe znemožňuje pravidelně a ani nyní opět nezaváhala. Nemá smysl zde rozebírat její zjevnou neznalost islámu. Možná by jí prospěla zahraniční cesta do nějaké muslimské země. Dle mého názoru má blíže k totalitním ideologiím spíše její jednání, než náboženské vyznání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Musí ze Strakovky!“ ANO, SPD a ulice do obří akce proti Fialovi? Je zde výzva

18:51 „Musí ze Strakovky!“ ANO, SPD a ulice do obří akce proti Fialovi? Je zde výzva

„Je to absolutní nesmysl a neuvěřitelné plýtvání s našimi prostředky,“ elitní advokát a předseda str…