Lithiová lobby, daňové ráje. Dokumentarista Dvořák ukazuje špinavou hru stojící za útoky na Andreje Babiše

26.08.2017 10:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Babiš vyzval, aby těžba lithia zůstala v rukou státu, aby je těžila státní firma. Ale ČSSD dělá pravicovou politiku a podporuje privatizaci těžby. Takže po Babišovi jde docela silná lithiová lobby,“ zamýšlí se režisér Václav Dvořák nad možnou příčinou trestního stíhání Andreje Babiše. Podle něj celá kauza může být jen špinavá politická hra. A nejen to. „Další mocipáni se bojí, že po zavedení EET bude Babiš pokračovat dál a jako případný předseda vlády si došlápne i na oněch 1500 českých firem, které utíkají s daněmi za hranice do tzv. daňových rájů, a na zahraniční firmy – např. obchodní řetězce a bankovní domy, které ročně vyvádějí mimořádné zisky rovněž za hranice,“ říká také Dvořák.

Lithiová lobby, daňové ráje. Dokumentarista Dvořák ukazuje špinavou hru stojící za útoky na Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Dvořák

Co si myslíte o kauze Čapí hnízdo a o tom, že Policie ČR žádá Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání? Padají výzvy k Babišovu odstoupení z voleb; sám Babiš pro média řekl, že se cítí jako v padesátých letech, proti čemuž protestovali političtí vězni. Hnutí ANO začalo zpochybňovat vyšetřujícího policistu a internet se baví tím, že Babiš půjde „do tepláků“. Jak to na vás působí?

Popravdě politiku, kterou předvádí Babiš a jeho parta/hnutí, nemám rád, protože řídit stát podle Babišových představ jako soukromou firmu je téměř déjà vu italského fašismu. Babiš sám ohledně svého programu silně mlží a to mu dovoluje sbírat hlasy zleva i zprava. Ve všech vzbuzuje naděje. Ale jeho ministr Stropnický nás jako loutka NATO a USA žene do války s Ruskem, ministr Pelikán dál trpí marasmus v českém soudnictví a politické aktivisty ve státním zastupitelství, dokonce i mně osobně dlouho sympatická ministryně Karla Šlechtová předložila ve Sněmovně zákon, který velmi hrubě omezuje občanské svobody a vliv občanské společnosti na rozhodování nevolených úředníků ve prospěch stavební lobby. Prostě hnutí ANO není jen Andrej Babiš, ale i jeho ministři a europoslanci včetně komisařky Jourové. Ta například obhajuje promigrantskou politiku „evropské solidarity“ povinných kvót a jako eurokomisařka pro spravedlnost se vymlouvá, že proti tomu nic dělat nemůže. Tedy pravý opak toho, co prohlašuje Babiš, tedy, že tu nechce jediného migranta. Ostatně sám Babiš ohledně migrace od roku 2015 otočil o 180 stupňů. Jak napsaly NovinyCz ve smyslu „z vítače lídrem protiimigrantské agendy“ aneb „napravený vítač“. A to by si měli voliči ANO uvědomit. To všechno dohromady znamená, že pana Babiše a jeho lidi volit nebudu. Je tu ale velké ALE…

Je podle vás Andrej Babiš lotr, či si na něj jen chce došlápnout „Chovancova“ policie a možné stíhání Babiše dva měsíce před volbami je jen účelové?

Pražská a brněnská kavárna vymyslily „nebezpečný tandem“ – Babiš coby premiér a Zeman coby prezident pokračující ve funkci i ve druhém volebním období. Pokrytecky bijí na poplach. Kavárníci prostě musí mít nepřítele za každou cenu. Ale sám Babiš vzbuzuje v mnoha zatím vlivných lidech a v mnoha zahraničních finančních skupinách mrtvičné stavy. Nabourává jejich zájmy. Například si vezměte to podkrušnohorské lithium: ve světě nastupují elektroautomobily, které potřebují k provozu lithiové akumulátory. O lithium má zájem i jejich výrobce, který postoupil ve vývoji elektromobilů asi nejdál – Američan Elon Musk a jeho firma Tesla. Babiš vyzval, aby těžba lithia zůstala v rukou státu, aby je těžila státní firma. Ale ČSSD dělá pravicovou politiku a podporuje privatizaci těžby. Takže po Babišovi jde docela silná „lithiová lobby“. Zájem o české lithium mají Australané, ale i Havlova oblíbenkyně Albrightová. Vždyť jde o ložiska, jejichž odhadovaná hodnota je šest bilionů korun!

Babiš vykládá, jak chce stavět silnice a železnice, zvedat důchody a platy učitelům, vybírat daně, šetřit peníze státu... Co když se lidem už zajídá slyšet o pravici, levici, konzervatismu, socialismu, liberalismu, demokratických disidentech v Rusku a v Číně, o sametové revoluci a pouze chtějí, aby někdo konečně řešil takovéto přízemní“ věci?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …