Londýnský vrah se narodil v Británii. Musíme se zaměřit i na muslimské komunity v Evropě, udeřil Pospíšil

28. 3. 2017 20:30

ROZHOVOR „Hlavně se nesmíme nechat Tureckem vydírat, dnes už není situace jako před rokem či dvěma,“ uvádí někdejší ministr spravedlnosti a současný europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Svá slova pak ještě dále rozvádí: „Na Balkáně se podařilo hranice daleko lépe zabezpečit, a Turecko proto už tuto kartu nemůže hrát tak silně. Turecká vláda navíc potřebuje peníze, které na základě migrační dohody dostává. Jakákoli další eskalace, či dokonce konflikt by byl pro Turecko ekonomicky sebevražedný, protože jeho obchod s Evropou nemá čím nahradit. V západoevropských zemích se silnou tureckou komunitou se také aktuálně, na základě Erdoganovy politiky, ozývá silné volání po zrušení možnosti dvojího občanství. To navrhuje třeba řada politických stran v Nizozemsku.“

Londýnský vrah se narodil v Británii. Musíme se zaměřit i na muslimské komunity v Evropě, udeřil Pospíšil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Dva teroristické útoky, které zosnovali islámští fanatikové, se staly v minulém týdnu ve Velké Británii a v Belgii. Domníváte se, že tyto tragické události už konečně pohnou s evropskými politiky natolik, aby razantněji přistupovali k ochraně evropských hranic, a také, aby tvrději vystupovali proti islámskému radikalismu v Evropě? Například, aby zakázali štvavá kázání některých imámů? Bude to znamenat konec naivní, všeobjímající filosofie bezbřehého multikulturalismu?

Evropské hranice je třeba chránit co možná nejdůsledněji. To je jednoznačné. Na druhou stranu platí, že třeba londýnský vrah se již v Británii narodil. To poukazuje na nutnost zaměřit se i na muslimské komunity v Evropě. Doufám, že i evropská levice si už uvědomuje, že je třeba jednoznačně bojovat s islámským radikalismem uvnitř evropských států. Některé západní státy již běžně kazatele, kteří šíří nenávist, vyhošťují. Dobrým příkladem je také například Rakousko, které loni prosadilo zákon zakazující financování mešit a náboženských organizací ze zahraničí.   

Vynořuje se před námi přízrak dalších bezpečnostních problémů v Evropě, nyní kvůli tureckému prezidentu Erdoganovi? Ten dal najevo, že umí pohnout svými krajany v západní Evropě a přinutit je  brojit proti většinové populaci. Dává též najevo chuť vypustit uprchlíky z Turecka na nás. A má v zásadě největší armádu v Evropě, s dotykem na bolavý Blízký východ. Mohlo by se stát, že Erdogan proti Západu poštve Turky žijící na Západě, zaplaví EU uprchlíky a, nedej bože, využije svoji armádu proti některým svým evropským sousedům, například proti Řecku?

Anketa

Postoupí prof. Jiří Drahoš do 2. kola volby prezidenta?

13%
hlasovalo: 13105 lidí

Hlavně se nesmíme nechat Tureckem vydírat. Dnes už není situace jako před rokem či dvěma. Na Balkáně se podařilo hranice daleko lépe zabezpečit, a Turecko proto už tuto kartu nemůže hrát tak silně. Turecká vláda navíc potřebuje peníze, které na základě migrační dohody dostává. Jakákoli další eskalace či dokonce konflikt by byl pro Turecko ekonomicky sebevražedný, protože jeho obchod s Evropou nemá čím nahradit.

V západoevropských zemích se silnou tureckou komunitou se aktuálně, na základě Erdoganovy politiky, ozývá silné volání po zrušení možnosti dvojího občanství. To navrhuje třeba řada politických stran v Nizozemsku. Je to logický vývoj.    

Verbálním terčem Erdogana je kancléřka Angela Merkelová, kterou nazývá „nacistkou“. Merkelovou „profackoval“ i Donald J. Trump nepodáním ruky a řečmi o dluzích Německa vůči EU. Materiály unikající do médií ukazují, že kancléřka během migrační krize činila rozhodnutí, která mohou leckoho popudit. Je Merkelová politicky mrtvá? Schytává to zleva zprava – od zemí  Visegrádu za uprchlickou politiku, od Martina Schulze z levicových pozic, od Erdogana, od Trumpa... Může si za to sama, nebo je to shoda hloupých náhod?

Nesouhlasím s tím, jak Merkelová reagovala na počátku uprchlické krize, ani s některými jejími dalšími kroky v této oblasti. Na druhou stranu si nemyslím, že by byla politicky mrtvá. Její strana stále vede ve většině průzkumů před podzimními německými volbami. Nemusíme být všichni fanoušky A. Merkelové, ale kritika ze strany tureckého prezidenta je opravdu falešná, když o nacistických praktikách mluví někdo, kdo doma zavírá novináře a dělá široké politické čistky.

Martin Schulz podle komentátorů mobilizuje v Němcích úspěšně populistické tendence na základě levicových ekonomických myšlenek a na základě vymezování  se proti Trumpovi – apeluje v zásadě na německou hrdost a sílu německých zájmů proti prezidentu USA. Čím to, že najednou Němci jdou za ním a ani nechtějí „antiuprchlický  program“? Nebudou nakonec Češi držet palce v německých volbách do Bundestagu Merkelové?

Kdo by chtěl fandit Schulzovi, bude v případě jeho hypotetického vítězství ještě vzpomínat na Angelu Merkelovou a její postoj k migrantům. Schulz je totiž v této oblasti mnohem dále než Merkelová. Opakovaně chtěl země, jako je ČR, trestat za to, že nechtějí brát další uprchlíky. Schulz je nejenom levicový populista, ale také velký zastánce kvót na přerozdělování migrantů z Německa do dalších členských států EU.

Na Ukrajině varoval prezident Porošenko před vlivem pravicových radikálů, kteří prý eskalují situaci blokádami Donbasu. Není vidět posun v minských dohodách, ekonomická situace zůstává složitá. Kam se v nejbližších měsících přelije ukrajinský problém? Donald Trump o vztazích s Ruskem a Ukrajinou v projevech zásadně a zarytě nemluví, co to znamená? Nezajímá ho to, nebo prostě rezignoval a přijal názor lidí, jako je John McCain? Budou čeští aktivisté-obdivovatelé Putina, kteří si od Trumpa tolik slibovali, zklamaní z jeho praktické politiky vůči Rusku?

Vždy jsem si myslel, že ti, kteří před volbami doufali, že Trump bude velkým přítelem Vladimira Putina, oslabí NATO a podpoří Rusko, budou zklamáni. Zatím se má představa naštěstí pro nás naplňuje a Trump americkou politiku nijak směrem k Rusku neposunul.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byl poslancem TOP 09, teď je u Klause ml. ,,Diktát EU, zneužití Grety...” Těžké čtení pro Kalouska

4:43 Byl poslancem TOP 09, teď je u Klause ml. ,,Diktát EU, zneužití Grety...” Těžké čtení pro Kalouska

„Evropa se posunula v mnoha ohledech jinam, a to především díky diktátu síly, který nás mnohdy nutí …