Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušeností

03.08.2020 17:17

ROZHOVOR Česká televize lidem vnucuje své názory a účelově manipuluje, říká pro ParlamentníListy.cz kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Uvádí konkrétní příklad z regionu, jak chtěla ČT zkreslit informace o Zemanově akci. Mynář přináší i další nepěkná zjištění o ČT a jejím financování, které prý naplňuje znaky mafie.

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušeností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář
reklama

Pane kancléři, vám se poslední dobou dost často věnuje Česká televize. Než se dostaneme k těm konkrétním věcem, tak obecněji. Sněmovna nedávno zvolila nové členy Rady ČT, byl kolem toho značný rozruch. Co jste na to říkal?

Anketa

Který moderátor talk show je lepší?

34%
hlasovalo: 8409 lidí

Část politické a mediální scény včetně osazenstva České televize se snažila skrze toto téma opět házet špínu na pana prezidenta. Říkám tomu ideologická protizemanovská nenávist. Jde o dlouhodobý trend a Česká televize je tím kompletně prolezlá včetně generálního ředitele. Jde o osobní nenávist, zášť vůči prezidentu republiky a všem lidem v jeho okolí, což je vidět i na těch nedávných pořadech, které se mě dotýkají. Ať už jde o pořad Reportéři ČT, který dělá ten malý pán s napoleonským komplexem. U nás na vesnici se takovým lidem říká „zapařenec“ (poznámka redakce: jedná se o nářeční výraz označující osobu s určitým osobnostním komplexem kombinovaným se sníženým intelektem). Nebo ta starší paní, co moderuje pořad 168 hodin. Tohle jsou účelové pořady, které se snaží lidem vnucovat názor, že je to tak správně proto, že si to Česká televize přeje.

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14539 lidí

Uvedu jeden příklad. Jsou to asi dva roky, co jsme s panem prezidentem byli někde na Ostravsku, kde na mítink s panem prezidentem přišlo přes tři tisíce lidí, což byl propočet Policie ČR. Přišla tam za mnou regionální redaktorka ČT a poprosila mě, zda by jí pan prezident odpověděl na několik otázek. Řekl jsem, že určitě ano, a že by bylo dobré na úvod reportáže zmínit to oficiální číslo policie, tedy že na náměstí je zhruba tři tisíce lidí. S tím ona souhlasila, měla velkou radost, že bude mít rozhovor. Pak vzala telefon, volala do Prahy, a protože stála celou dobu vedle mě, slyšel jsem, jak komunikuje s tím pražským editorem nebo kdo to byl. Ten jí řekl, aby o žádných třech tisících nemluvila. Měla uvést, že je tam několik stovek lidí. Toto je jeden z mnoha důkazů o tom, jak ČT funguje, a takových zkušeností mám nepočítaně. 

A co vám tak vadí třeba na pořadu 168 hodin? Nechovají se korektně?

Jestli se chovají korektně? Tu otázku myslíte vážně? Do pořadu té starší paní jsem slušně formou SMS napsal, že se pro její pořad k ničemu nebudu vyjadřovat. Ona v reakci na to poslala pionýry ze svého ideologického oddělení k našemu domu, kde viseli u mě na bráně a hulákali nesrozumitelné otázky, které následně vydávali jako moje stanovisko a odpovědi. Ten pořad jen účelově lže a překrucuje a to dlouhodobě, nemám důvod jim vycházet vstříc, když nakonec všechno stejně překroutí jen podle toho, aby vyznění reportáže bylo takové, jak jim vyhovuje. Co to má společného s žurnalistikou? O kodexu ČT ani nemluvě…

Jsem zvědav, jak se zachovají poté, co dehonestovali všechny nově zvolené členy Rady ČT. Jejich vyjádření byla naprosto za hranou. Těším se, jak se ČT v rámci svých vnitřních norem zachová třeba vůči panu Jakubu Železnému, protože si neumím představit, jak bude moderovat senátní volby či debaty, v jejichž rámci kandiduje jeho tatínek. Takže pan Železný by měl poděkovat a k prvnímu srpnu dostat výpověď stejně, jako ji dostala moje manželka. To stejné musí logicky čekat i paní Witovskou, která přiznala svůj vztah s politikem. Těším se na to, jestli Kodex ČT platí pouze pro moji paní, anebo i pro ostatní zaměstnance ČT. Moje manželka musela poté, co se informace o jejím vztahu se mnou dostala ven, skončit v řádu hodin. Pokud jsem správně slyšel, pan generální ředitel o paní Witovské a jejím vztahu prohlásil, že to z hlediska ČT není problém, tak potom už ničemu nerozumím. ČT je veřejnoprávní médium a měla by se chovat podle daných pravidel, a ne je účelově ohýbat podle toho, koho se to zrovna týká a komu se co hodí.

Hlavně by ČT lidem neměla vnucovat názory, že to, co říkají oni v ČT, je jediné správné. Oni se svým chováním pokoušejí nahrazovat soudy a státní orgány. A přitom se ve většině těchto případů po jisté době, kdy proběhne šetření a případně soud, ukáže, že tyto pořady lhaly a uváděly nepravdivé informace, které vedly k dehonestaci těchto osob. Samozřejmě, že pak to již ČT nezajímá, neexistuje omluva, pořady splnily svůj účel tyto lidi veřejně znemožnit. Veřejnoprávní televize by své poslání měla naplňovat tím stylem, že bude objektivně informovat, což se u České televize už léta neděje. 

Kromě 168 hodin se vám poměrně věnuje i pořad Reportéři ČT Marka Wollnera. O co tam šlo?

To je další „zajímavá“ zkušenost. Když ten „zapařenec“ poslal svoje lidi k nám do Osvětiman, asi před měsícem tam z Prahy přijel pětičlenný tým, který obcházel všechny chalupy a domy, a přestože tam byla jasná žádost, aby neobtěžovali jednoho pána, který dřív pracoval na stavebním úřadu a dneska je ve velmi těžkém zdravotním stavu a má amputované obě nohy, přesto se mu ta úderka jak hyeny dobývala do domu, zvonila na něho a chtěla vyjádření. Tady se nedá mluvit nejen o Kodexu ČT, ale i o lidské slušnosti. Výsledkem bylo to, že 99 procent občanů Osvětiman je poslalo, jak se u nás říká, do řiti. Poté, co „zapařenec“ zjistil, že to pro jeho reportáž nestačí, poslal pětičlenný tým znovu. I v jejich týmu se už našli lidé, kteří s praktikami pana Wollnera nesouhlasí, a od nich mám informace z interní porady, kde zazněl jasný úkol: musíte sehnat někoho, kdo bude mluvit tak, aby to šlo aspoň sestříhat do negativního vyznění vůči Mynářovi. Tomuhle říkám správné pojetí veřejnoprávní služby.

Pokud jde o ty nedávné spory kolem volby nových členů Rady ČT, je zajímavé, že kritici těch zvolených radních při vyjadřování o ohrožení nezávislosti ČT mluvili hlavně o těch dvou pořadech, 168 hodin a Reportéři ČT. Dle mnohých to působilo tak, že pokud by skončily právě tyto pořady, končí i ČT…

Nejde pouze o tyto dva pořady, ale třeba i Otázky Václava Moravce. Dlouhodobě je známé, že na téměř sedmimiliardovém rozpočtu ČT parazituje spousta lidí. Nesrovnalostmi v hospodaření se zabývali i poslanci, záznam unikl na veřejnost a každý si jej může přehrát na YouTube. Je také dost překvapující vyjádření pana generálního ředitele, že český občan není připraven na to, aby znal výši platů pana Moravce a dalších. To je naprosto nepochopitelný výrok, který uráží všechny občany ČR. ČT je financována z peněz nás všech. Nadto všichni vědí, že do různých pořadů jsou zváni stále ti stejní lidé, a prostor pro jiné strany či názorové proudy je upozaďován. 

Nepřiměřeně velký prostor dostává třeba TOP 09, ČT je de facto její hlásná trouba. A to jsou pak také ti, kdo nejvíce křičí o svobodě slova, o nezávislosti, když se jen kdokoli zmíní o České televizi a její činnosti. Případ o americké volební noci netřeba snad ani zmiňovat, to si pamatují všichni, jak všichni pozvaní ve studiu fandili paní Clintonové a byli proti Donaldu Trumpovi. Záznam „volební noc“ televize stáhla i ze svého archivu, tak velká to byla ostuda. Žádná vyváženost prostě v ČT neexistuje. Jako občan České republiky nechci platit televizní poplatky organizaci, které lže jako když tiskne, a ani přitom nemrkne. ČT si uzurpuje právo nahrazovat policii, soudy a dělat občanům díru do hlavy. 

Co byste s tím tedy dělal?

Je to jednoduché. Stačilo by dát možnost občanům, aby se rozhodli, kam ten poplatek chtějí směřovat. Třeba i na charitu, dětský domov apod. A ještě jednodušší varianta je, že popíšeme, co je veřejný zájem, stát vypíše soutěž a z těch 7 miliard, které dnes ani ČT nestačí, by jiné soukromé stanici na pokrytí veřejnoprávní služby stačila maximálně polovina. Co mě k tomu vede? Dlouhodobá zkušenost s Českou televizí. Pokud je třeba tady na Pražském hradě nějaká akce, rozhovor nebo reportáž, ze soukromých televizí přijedou maximálně dva tři lidé, kde kameraman je zároveň řidič. A z České televize? To dorazí minimálně dvě velká nákladní auta či dodávky, přenosové vozy a tým lidí, jako by měli natáčet celou olympiádu. Pak to ještě skončí jako před časem 28. října, kdy ČT obsadila půlku Jiřského náměstí, vyhodila náš elektrický jistič do vzduchu a lidé na obrazovkách 10 minut místo přenosu viděli jen černou tmu. Toto není profesionalita, která by si zasloužila sedm miliard.

Počkejte, ale ČT naopak ústy svého šéfa Petra Dvořáka říká, že jí těch současných 7 miliard ani nestačí, a pokud nemají omezovat výrobu či propouštět, budou se muset zvednout poplatky. 

Všude platí, že bez vedení není velení. Pokud má nějaká organizace slabé vedení, což u ČT platí dvojnásob, tak nic nejde. Tak jako v každé státní organizaci se dají najít úspory, jsem si jistý, že je možné je najít i v České televizi. To by se ale muselo chtít a někdo by musel mít odvahu, zanalyzovat platy i technické vybavení nebo i to, kolik ČT stojí, když pětičlenný tým jede dvakrát na celodenní výlet do Osvětiman.

Podle výročních zpráv utratí kvůli různým smlouvám 60 milionů korun jen za dopravu, samozřejmě bez výběrových řízení. Víte třeba to, že moderátoři používají k dopravě do práce taxi, které samozřejmě hradí ČT. Ukažte mi státní instituci, kde zaměstnanci mohou jezdit do práce taxíkem. Netýká se to pochopitelně jen mé osoby. Kdykoli do Lán přijede ČT, má tak předimenzovaný tým, že polovina by určitě stačila. Smlouvy zveřejňované v registru smluv jsou kompletně začerněné, člověk se  z nich nic nedozví, přitom redaktoři ČT tak aktivně volají po transparentnosti. Hospodaření ČT je sice vyrovnané, ale jen díky projídání finančních rezerv, které tam nashromáždila bývalá vedení.

Je veřejné tajemství, že rozpočet ČT je rozebrán každý rok předem různými skupinami, které jsou dlouhodobě přisáty na ČT.  A je téměř nemožné se mezi tuto mafii dostat, byť s dobrým nápadem. To, jaké množství skupin a lidí se na ČT živí nebo parazitují, je vlastně vidět na tom, kolik lidí křičí, kdykoliv se chce v ČT něco změnit, anebo stačí, když se o tom začne mluvit.

Kritizujete generálního ředitele ČT, ale ten dostal i za loňský rok prémii. Ne sice už v plné výši, ale odměna ve výši 1,6 milionu korun malá úplně není. Jak to vidíte?

Kdybych měl možnost brát tak vysoké odměny, asi bych se také přihlásil na post generálního ředitele ČT. Pokud se člověk nechová jako správný šéf, neumí bouchnout do stolu, neumí najít úspory a jen natahuje ruku, pak by odměnu neměl dostat žádnou. Já tu mám pod sebou asi 550 zaměstnanců a rozpočet i s příjmy ze vstupného kolem miliardy. Mám nad sebou kontrolu, pana prezidenta a s ním si každý kvartál sedneme, řekneme, co se povedlo a nepovedlo, a podle toho buď mám nárok na odměnu, nebo nemám nárok na odměnu.

Bohužel nad panem generálním ředitelem ČT sedí Rada ČT, která mu to dosud podepisovala automaticky jako slepeckou holí, bez ohledu na to, jestli má nějaké výsledky či vyrovnané hospodaření. Jsem rád,  že se teď radním ČT povedlo mu to snížit alespoň o třetinu. Mimochodem, pokud započítáme odměnu, tak v roce 2019 činila měsíční mzda ředitele Dvořáka okolo 450 tisíc korun. Porovnejme to s platem ministra vnitra, který zodpovídá za 10 tisíc hasičů a 40 tisíc policistů a rozpočet 77 miliard korun. Jeho plat je přibližně třetina toho, co bere ředitel ČT. 

Neplyne z vaší strany kritika vůči České televize jen proto, že o vás často natáčejí a referují v ne zcela hezkém světle?

O tom to není. Spíš i díky tomu, co o mě všechno ČT nalhala, jsem na vlastní kůži poznal, jak fungují. Ale abych nebyl pouze negativní, musím ČT poděkovat. Od té doby, co o mě každou chvíli vycházejí kritické a z velké většiny lživé pořady, tak mám plný penzion, a tolik lidí, kteří k nám chodí se podívat a vyjádřit podporu, jsem ještě nezažil. Děkuji České televizi, že mi svou negativní reklamou láká lidi do Osvětiman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

16:43 Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

ROZHOVOR „Ten protikrok bude rázu zejména ekonomického. Naše firmy v Ruské federaci budou mít opravd…