Matěj Stropnický: Bursík. Lidé v Praze. Zlom kolem Ukrajiny. Já a život v Rusku?

11.03.2024 12:05 | Rozhovor

Ukrajina se nachází ve zlomovém okamžiku války, řekl ParlamentnímListům.cz Matěj Stropnický. S ParlamentnímiListy.cz však expředseda Strany zelených otevřeně mluvil zejména o hlubších záležitostech: O působení Zelených za Martina Bursíka v Topolánkově vládě. O důvodech postojů pražských liberálů a o tom, co je i „druhou stranu“ nutí k poslušnosti. O tom, proč zelené hnutí podporuje válku na Ukrajině. I o tom, proč by nemohl žít ani v Rusku, ani v USA.

Matěj Stropnický: Bursík. Lidé v Praze. Zlom kolem Ukrajiny. Já a život v Rusku?
Foto: Podcast Náměstí Míru
Popisek: Matěj Stropnický

Posledně jsme spolu mluvili začátkem roku, kdy jste „slavil“ výročí vaší petice Mír a spravedlnost. Od té doby se média plní titulky, že kvůli pozastavené pomoci z USA a dalších zdrženích v dodávkách munice je Ukrajina ve velmi vážné situaci. Máte dojem, že se blížíme konci celé války?

Jsme zřejmě u konce zákopové fáze války, ruská strana zákopovou linii prolomila. Nepostupuje sice bez odporu obránců, ale zatlačit ji zpátky je nemožné bez dalších dodávek zbraní, proto v Evropě tolik zesílil tlak na to, aby k nim došlo. Pokud je Ukrajina rychle nezíská, hrozí jí zhroucení celé fronty. Ani dodávky zbraní ale nic nezmění na tom, že je válka pro Ukrajinu prohraná, a hlavně že nikdy neměla vojenské řešení. To by muselo NATO do bojů vstoupit oficiálně a přímo a já věřím, že k tomu nedojde, protože to by rozpoutalo třetí světovou válku. Stejně tak ale doufám, že budou Rusové na druhé straně alespoň tak rozumní, že nevyužijí své současné převahy a nepůjdou za čtvrt roku obsazovat Kyjev, to by totiž eskalaci mohlo ještě způsobit. Stále je možné jednáním dosáhnout toho, že Ukrajina zůstane samostatným státem, byť ve zmenšeném územním rozsahu. Jednání měsíc po invazi, které zhatil britský premiér Boris Johnson a jehož neúplný výsledek dnes už známe, mohl Ukrajině zachránit zřejmě i Donbas, byť s odlišným statusem. Ještě jednání před ohlašovanou ukrajinskou protiofenzivou mohlo zachránit víc než dnes. Jestli ale jednání nezačnou ani teď, obávám se, že bude Ukrajina nakonec přinucena k podpisu ruského míru, který bude blízký kapitulaci. Zdá se mi, že to má na mysli i papež ve svém nezvykle rázném vyjádření o bílém praporu před několika dny. To, že takřka souběžně nabídl zprostředkovat jednání o příměří i míru znovu i turecký prezident, jehož země v tom byla před dvěma lety nejúspěšnější, nepochybně značí, že se Ukrajina nachází ve zlomovém okamžiku války.    

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ač jsem , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFendy , 11.03.2024 14:46:58
dříve s jeho názory často nesouhlasil, musím říct, že ten člověk to má v hlavě srovnané a umí to přesně vyjádřit. Klobouk dolů.

|  20 |  0

Další články z rubriky

Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU

23:59 Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Byl jedním z novinářů, kteří rozkryli aféru Twitter Files. Příběh o tom, jak polit…