Někteří lidé už raději nepouštějí televizi ani rádio. Svědectví podnikatele o Slovensku Igora Matoviče

28.01.2021 21:55 | Zprávy

ROZHOVOR Dovolím si říct, že téma vzdělávání není výlučně slovenské, ale jde o celoevropský problém. Hovoří o něm i obchodní partneři z Česka, Polska a Německa. Známý z Německa se po zhodnocení úrovně vzdělávání s dcerou shodl na tom, že propadne. Tak hovoří podnikatel z Žiliny a cestovatel Pavel Vítek. Návrat k normálu očekává až počátkem roku 2022.

Někteří lidé už raději nepouštějí televizi ani rádio. Svědectví podnikatele o Slovensku Igora Matoviče
Foto: Archiv PV
Popisek: Cestovatel a podnikatel Pavel Vítek

Vedete firmu Pressta Eisele, která obchoduje s průmyslovými stroji jako pily, frézy a tak dále. Jak na vaše podnikání dopadla koronakrize?

Takto podnikám nepřetržitě třicet let. Koronakrize je v pořadí třetí velká krize, kterou s firmou překonáváme. V mnohých ohledech je jiná než ty, které jsme přežili v letech 1998 a 2009. V březnu 2020 jsme se náhle zastavili. Ne výroba. V té jsme měli zásobu práce, protože prodáváme stroje a zařízení a ty mají delší dodací lhůtu. Zastavil se obchod a servis. Byl to přímý důsledek omezení cestování. V předchozích krizích jsme naopak s prvními signály poklesu objednávek mobilizovali obchodní aktivity.

Pozitivní bylo, že až na jednu zakázku od dodavatele dílů pro letecký průmysl nikdo ze zákazníků nezrušil objednávku. Mimořádně negativní bylo, že v dubnu už jsme nezískali žádnou novou objednávku. Šlo o důsledek všeobecného šoku z krize a také totálního omezení cestování obchodníků. Dodávali jsme jen náhradní díly. Měli jsme zprávy, že výrobní závody pracují. V květnu jsme získali objednávky od firem, které v koronakrizi našly možnosti růstu. Některým našim partnerům zvýšil odbyt nárůst osobní spotřeby obyvatel a v jiných případech to bylo získání nových trhů. Je třeba si uvědomit, že na jaře bylo odstavení výroby ve střední Evropě výrazně mírnější než na jihu kontinentu. Některé firmy to šikovně využily a získaly nový prostor na odbyt například ve Švédsku, kde se na jaře uplatňovala jen mírná opatření. Na zabezpečení zvýšené produkce tak potřebovaly nové stroje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Rychetský

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

21:45 „Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

Jan Cemper, který spoluzaložil a vede spolek Manipulátoři.cz, čelí žalobě ze strany Matouše Bulíře, …