„Zavlečou Česko do války“? Ptáte se ve svém komentáři na webu Vasevec.cz. Pane inženýre, čeho se v tomto směru konkrétně obáváte?
Obávám se samozřejmě několika věcí současně. Jednak jsou to ty dodávky munice například té britské, těch protitankových granátů s ochuzeným uranem. Je otázka, jestli takováto munice vůbec odpovídá Ženevské konvenci. Protože při explozi té nálože dochází k uvolňování určitých toxických plynů. A dochází k určitému zvýšení radioaktivity tak, jak se to ukázalo v Jugoslávii a zejména v Iráku. Kromě toho si myslím, že ještě vážnější problém jsou eventuální dodávky letadel, stíhaček F-16. Protože stíhačky F-16 jsou velmi citlivé, co se týče stavu přistávacích ploch.
Takže by potřebovaly, aby přistávací a odletové plochy byly téměř vyluxované. Aby byly naprosto čisté. A to je samozřejmě v podmínkách válečného konfliktu na Ukrajině asi těžko splnitelná věc. Takže by byly případně dodány tyto stíhačky a zaškoleni letci, což není zase až tak úplně jednoduchá záležitost. Ale dodavatelé těch letadel tvrdí, že jsou schopni ukrajinské letce zaškolit za čtyři měsíce. No ale pak to bude chtít asi technický personál z těch zemí, které ty dodávky uskutečnily. Takže i kdybych připustil, že se bude létat z ukrajinských letišť, což vidím jako skoro nemožné, tak tam bude muset být zahraniční personál a také zahraniční díly tak, aby eventuální poškození toho letadla mohlo být okamžitě opraveno.
Ale spíš to vypadá, že – a to by měl někdo kompetentní také buďto potvrdit, nebo vyvrátit, že k použití těch F-16 budou potřeba opravdu bezvadná letiště. Takže spíše to vypadá na letiště v okolních zemích. Vylučme tedy Maďarsko – takže Slovensko, Polsko, možná ČR, asi Pobaltí… No a to samozřejmě generuje možnost Rusům zasahovat i na těchto letištích. Jestli se německá vláda vyjádřila, že považuje za legitimní útoky na civilní cíle na ruském území, no tak se asi můžou stejně dobře považovat za legitimní útoky na vojenské cíle na cizím území. No a pak už je jenom centimetr nebo spíš milimetr ke skutečnému konfliktu.
I náčelník generálního štábu Řehka uvedl, že „válka mezi Ruskem a NATO je možná, není nemožná“. Dodal také, že „Pokud by válka vypukla, od první chvíle jsme aktivním účastníkem.“ Váš komentář?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
BIS , Paroubek , USA , expremiér , Michal Koudelka
autor: David Hora
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 25 | 0
Další články z rubriky

4:40 „A tehdy zavládla výborná nálada.“ Vidlákovy detaily z jednání se SOCDEM
VIDLÁKŮV TÝDEN Předseda hnutí STAČILO! Daniel Sterzik alias Vidlák v rozhovoru pro ParlamentníListy.…
- 17:15 „Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy
- 22:22 Člověče, nezlob se s Trumpem? Proč ne. Která opice si zničí banány jadernými pšouky? Doubrava vydává knihu
- 15:45 „Řídila nás Moskva, řídí nás Washington a Brusel.“ Vadim Petrov o tajných službách dneška
- 17:15 Fialova dýka do zad Středočechům. Praha 70 tisíc, my jen devět, zuří předák SPD
- 20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský