Patří snad děti státu? Republikánka táhne do boje proti přepsané historii. A horším věcem

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.09.2023 8:00 | Rozhovor

Julie Pickrenová je členkou Statní rady pro vzdělávání ve státě Texas. A snaží se jít proti tomu, co v USA prosazuje ve školství federální vláda. Totiž přístup, že o vzdělání dětí nerozhodují jejich rodiče, ale stát. A také vyučování genderu, LGBT ideologie a „kritické rasové teorie“, nemluvě o přepisování historie. Souzní s Donaldem Trumpem v názoru, že celé ministerstvo školství by se mělo zrušit. A správu vzdělání by měly převzít státy, jak tomu bylo ještě před 50 lety.

Patří snad děti státu? Republikánka táhne do boje proti přepsané historii. A horším věcem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Julie Pickrenová, texaská odbornice na vzdělání

Každý student, každý den. Zásada, kterou si Julie Pickrenová napsala do záhlaví svého webu. Kromě toho tam lze najít také heslo „dosáhnout na americký sen texaskými hodnotami“. Matka dvou synů, která se přes aktivity v sousedské komunitě a místní dobrovolničení dostala až do Statní rady pro vzdělávání ve státě Texas.

Rázná texasanka upoutala pozornost svým odporem proti „kritické rasové teorii“. Tento koncept vzniklý v šedesátých letech má být intelektuálním naplněním boje proti rasismu. Kriticky zkoumá americkou zásadu rovných příležitostí a tvrdí, že právní systém je důsledkem rasové nadřazenosti bělochů. Teorie vytváří různé kombinace moci a znevýhodnění, o jehož odstranění usiluje. Jejím praktickým naplněním je například „pozitivní akce“, zvýhodňující vybrané skupiny při přijetí na vysokou školu.

„Kritická rasová teorie má kořeny v socialismu a je proti texaským hodnotám a americkému snu. Všechny děti jsou si rovny a zaslouží si rovný přístup ke vzdělání,“ vzkazuje Julie Pickrenová.

Nyní je v Evropě. V Berlíně ji poslanec Petr Bystroň představil v Bundestagu, nyní je na pozvání Tomio Okamury a SPD v Praze a svou cestu má zakončit v Budapešti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

9:10 Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenach…