Petr Hampl: Zeman je hrdý a správný buran. Je tu příliš rozmazlených hajzlíků, co nechtějí pracovat ani bránit vlast. Češi odmítají válčit s Ruskem. A mávání konvoji USA...

01.04.2015 7:47

ROZHOVOR Podle pravicového sociologa jsou pro Němce Češi podlidé. Němci prý není líto zabít špinavého Čecha. Pokračovatelé Solženicyna jsou u nás označováni za komunisty a bývalí estébáci vítají americký konvoj a naznačují, že Rusové jsou méněcenná rasa předurčená k bolševismu. Dle Hampla musíme mít odvahu hlasitě říkat, že současná americká politika vůči Rusku je hloupá a nebezpečná stejně jako její postup vůči islámu. Hrdý buran hájí svoje zájmy. Klidně se uprdne v přítomnosti knížete, nebo dokonce knížete kopne do zadku, je-li to zapotřebí. Prvním mezi burany je Zeman.

Petr Hampl: Zeman je hrdý a správný buran. Je tu příliš rozmazlených hajzlíků, co nechtějí pracovat ani bránit vlast. Češi odmítají válčit s Ruskem. A mávání konvoji USA...
Foto: David Hora
Popisek: Sociolog Petr Hampl na besedě v Českých Budějovicích

V únoru jste napsal, že si nemůžete pomoct, ale okamžiky, kdy jste na svého prezidenta hrdý, jsou čím dál častější. Platí to stále? A v čem tedy může být český občan na svého prezidenta hrdý?

Nechci tvrdit, že jsem nadšený ze všeho, co Miloš Zeman dělá. Ale Česká republika je dnes jednou z mála evropských zemí, jejíž prezident je schopný nezávislého myšlení a má odvahu říkat věci, které jsou pravdivé, ale nepopulární. To se ostatně týká i řady našich vnitřních záležitostí. Konec financování České televize daňovými poplatníky nebo ukončení státního financování právnických a humanitních fakult – to jsou záležitosti, o kterých každý ví, že jsou správné a potřebné. Pouze Miloš Zeman má odvahu říkat je nahlas. De facto tak nahrazuje opozici, která tady prakticky není. 

Z čeho nadšený nejste?

Z jeho ekonomické politiky. Když se podíváte, co prezident podporuje v ekonomice, všechno to jsou katastrofální záležitosti – pevné svázání kurzu s eurem, zvýhodňování nadnárodních korporací proti českým podnikům, nové byrokratické povinnosti pro živnostníky. V téhle oblasti pan prezident nejedná moudře. 

Na Facebook jste také napsal „poznámku pro ty, co nejsou schopni rozlišit mezi Ruskem a Sovětským svazem“. Pochopil jsem to správně, že nacismus byl podle vás pro český národ mnohem nebezpečnější než sovětská verze komunismu a že kdyby se bolševická revoluce uchytila v Německu a ovládla by i naši zemi, tak by probíhalo vyhlazování českého národa (Ostatně Němec Karel Marx neměl Slovany v lásce.)?

S určitým zjednodušením bychom mohli říct, že po většinu moderních dějin tomu bylo tak, že když Němec viděl Čecha, sahal po pušce. Když Rus viděl Čecha, sahal po stakanu vodky. 

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Milana Uhdeho, Pavla Šafra (z 30.3.)+ (z 21.3.), Pavla Svobody, Miroslavy Němcové, Zdeny Mašínové, gen. Jiřího Šedivého, Karla Schwarzenberga (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.) Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1) Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka LaudátaPavla Teličky, Romana Jocha (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.), ,  Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), Michaela Kocába (z 25.2.) + (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Daniela Kroupy , Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, Jiřího Zlatušky, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského,  Martina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) , , Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyKarla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

Pro Němce jsou Češi podlidé. Pokud tedy jakoukoliv totalitní ideologii zaváděli Němci, vždycky ji zaváděli s děsivou brutalitou vůči domácímu slovanskému obyvatelstvu. Němci není líto zabít špinavého Čecha. Třeba k Norům se nacističtí okupanti chovali podstatně lépe. 

Rusové si naopak Čechů jako národa velmi vážili. Čech – to pro Rusy není špinavý podčlověk, ale bratr Slovan. Skoro bych řekl, že nás vnímají jako své chytřejší a kultivovanější bratry. Můžeme mluvit o velikém štěstí, že bolševismus u nás prosazovali právě etničtí Rusové, a nikoliv etničtí Němci. Ostatně, naprostou většinu komunistických zvěrstev v České republice provedli Češi a Slováci, nikoliv Rusové. Jestliže dnes třeba paní poslankyně Němcová tvrdí, že jí Rusové zabránili v 70. letech studovat, je to lež. Komunistický funkcionář, který jí nepovolil studium, téměř jistě mluvil česky, nikoliv rusky. Vládcům v Kremlu bylo úplně jedno, jestli paní Němcová studuje nebo nikoliv. Také jste napsal, že „hrdý buran hájí svoje zájmy. Klidně se uprdne v přítomnosti knížete nebo dokonce knížete kopne do zadku, je-li to zapotřebí, zatímco zakomplexovaný buran se stydí za to, čím je. Cítí nesmírnou vděčnost za každý závan pozornosti, kterou mu šlechta věnuje“. Jaký typ buranů dle vás převládá v našem národě?

Myslím, že jednoznačně ti správní burani. To je vidět třeba z toho, že ani soustředěná několikaměsíční kampaň České televize a hlavních deníků nedokázala Čechy přesvědčit, že je zapotřebí válčit proti Rusku. Lidi, kteří se stydí sami za sebe a za svůj národ (v té stejné glose jsem je nazval zakomplexovanými burany), to je pořád ta stejná parta lidí přezdívaná jako pražská kavárna. 

Nebyla o tom i prezidentská volba? Není Zeman prvním (mezi rovnými) z hrdých buranů?

Rozhodně. Z výzkumů víme, že lidé hlasovali v druhém kole prezidentské volby především proti někomu. Lidé, kteří volili Miloše Zemana, tím říkali, „nechceme se stát znovu nevolníky cizího panstva. Chceme žít ve své zemi podle svého.“

Napsal jste, že jestliže dnes čeští intelektuálové tvrdí, že vinu za nastolení marxistického socialismu v Československu nesou Rusové, je to hnusné, amorální a v ostrém rozporu s fakty. Můžete to rozvést?

Hlavní proud české inteligence už od 20. let intenzivně pracoval na tom, aby komunistům ulehčil cestu k moci. Ti lidé obdivovali Stalina, omlouvali koncentrační tábory v Rusku, podporovali veškerá omezování občanských svobod. Podívejte se na Rakousko. Bylo okupováno Rudou armádou až do 50. let, a přesto tam nebyla nastolena marxistická diktatura. O tom, že Československo nešlo rakouskou cestou, o tom nerozhodl žádný Rus. O tom rozhodla pražská kavárna. 

Vnukové těch levicových intelektuálů, kteří tu pohromu zavinili, dnes spílají do komunistů Rusům, jejichž dědečkové byli umučeni v komunistických koncentračních táborech. Pokračovatelé Solženicyna jsou označováni za komunisty a bývalí estébáci vítají americký konvoj. 

Zajímavé je, že v 80. letech tu vládli komunisté, nesnášeli jsme české i ruské komunisty, ale všichni jsme si uvědomovali, že Rusové jsou velký národ. Národ Dostojevského, Puškina, Solženicyna a třeba i Rachmaninova. Dnes nám lidé, kteří o té době neví vůbec nic, nebo to jsou dokonce bývalí estébáci, naznačují, že Rusové jsou méněcenná rasa předurčená k bolševismu. Neberme to vážně. A že si Rusové hájí svůj životní postoj? Každý skutečný národ by na jejich místě jednal stejně. Také si zoufáte, že zmizeli „staří socialisté“, které byste chtěl obejmout. A kdyby je napadlo pověsit mocipány z tvz. Lidového domu na lucerny, posílal byste jim do vězení balíčky...

Víte, byly doby, kdy socialistům záleželo na chudých lidech. Jejich ekonomické teorie byly naprosto bláznivé, takže jejich snaha pomáhat pokaždé skončila špatně. Ale měli aspoň dobré úmysly. „Moderní levice“, jejímiž hlavními představiteli jsou u nás TOP 09 a Dienstbierova část ČSSD, se cíleně snaží chudým lidem ubližovat. Odebírání dětí z rodiny, jak je prosazuje soudružka Tominová-Marxová, je selektivně zaměřeno proti nejchudším rodinám. Sociální programy, které způsobují závislost – opět tím nejvíc trpí ti nejchudší. Nesmyslná ekologická opatření vytvářející místa v neziskovkách pro hejsky z lepších rodin a rušící dělnická místa – opět je to zaměřené proti pracujícím. A kvóty pro ženy? Zeptejte se nějaké kadeřnice, zda je pro ni důležitější počet žen v představenstvech, nebo aby její chlap měl pořádnou práci. A když si nějaká chudá ženská pomůže sama a otevře ve svém domě krámek, paní Marxová-Tominová tam pošle kontrolu a napaří jí likvidační pokutu za to, že měla v krámě kluka. To je moderní levice. 

Našel byste v ČSSD některé staré socialisty k obejmutí, se kterými byste zašel na pivo a tlačenku s cibulí? A neměli by se aspoň v některých věcech spojit levicoví burani a pravicoví burani? Tedy čeští vlastenci v odporu k odnárodněné elitě, které nezáleží na českém národě a české vlasti?

Nevím. Neznám všechny členy ČSSD. Ale z těch funkcionářů, kteří jsou vidět, nevím o žádném, který by patřil k té staré dělnické straně. Ostatně, i Milan Urban, který vypadal nejsympatičtěji, nakonec prosazuje přísnost na chudé a miliardové dotace zahraničním manažerům. 

Naprosto ale souhlasím s myšlenkou, že všichni, kdo hájí zájmy pracujících, by měli spolupracovat. Ostatně, strany pracujících se rodí po celé Evropě a všude jsou úspěšné – Faragova UKIP, Národní fronta ve Francii, Švédští demokraté, Praví Finové… Myslím, že i v České republice je to jen otázka času. Rodí se tu některé projekty, které vypadají docela slibně. 

Můžete být konkrétnější?

Třeba Strana svobodných občanů. Pokud se jí podaří zbavit se ultralibertariánského balastu, který za sebou vláčí jako železnou kouli na odsouzencově noze, mohla by výrazně zamíchat kartami.

Co říkáte akci paní Šabatové ohledně toho, že její spolupracovnice si chtěly fingovaně najmout byty s tím, že jsou Romky?

O paní Šabatové se říká, že se chová estébácky. Ve skutečnosti ale jedná hůř, než jednali předlistopadoví estébáci. Ty by nenapadlo posílat agenty-provokatéry, aby lidi kontrolovali, jak si řeší své soukromé záležitosti. Paní Šabatová navíc vědomě porušuje zákony České republiky. Je naprosto skandální, že taková osoba může setrvávat ve funkci. A nejen to, hlavní politické strany jí dokonce chtějí přidělit další pravomoci. Je zapotřebí volat k odpovědnosti i pány Sobotku a Babiše, kteří Šabatovou podporují. 

Říkáte, že obyvatelé České republiky jsou oprávněně zděšeni, že mezi dorůstajícími mladými muži je neúnosně mnoho sobeckých fracků – tolik, že to začíná ohrožovat přežití národa jako celku. Jak jste to myslel? A čím to je?

Myslel jsem to, tak jak jsem to řekl. Vždycky a v každém národě existují rozmazlení hajzlíci neschopní nést odpovědnost, pořádně pracovat, oženit se a tak dále, o obraně vlasti nemluvě. Ale když jich je příliš mnoho, je to průšvih. 

Podle mě je to důsledek mnoha faktorů, které přišly zároveň. Poctivá práce není ve vážnosti, protože cesta k bohatství vede přes dotace, regulace nebo nesmyslné papírování. Z rodin se ztratila autoritativní výchova a vymizely fyzické tresty. Někde je to dobře, ale někteří kluci to prostě potřebují k tomu, aby z nich vyrostli rovní muži. A k tomu máme vzdělávací systém cíleně zvýhodňující holčičky. Kluk má ve škole v zásadě dvě možnosti – buď si osvojí dívčí poddajnost, nebo si ponechá svou klukovskou povahu, ale pak čelí vysokému riziku, že bude vyřazen ze vzdělávacího systému a nedostane se na slušnou vysokou školu. A co vrátit rákosku do škol?

Rákoska sama o sobě nic nevyřeší. Ale musí být obnoveny školy, jejichž atmosféra bude vytvářená na míru klukům. Školy s vojenským duchem a vojenským drilem, kde uplatňování kázně nebude lámat charakter. Není náhodou, že dvě nejnabitější střední školy v zemi jsou vojenská střední škola a policejní střední škola. Zatímco běžná gymnázia berou každého a učňovské školy zejí prázdnotou, vojenská a policejní střední škola mají skoro 10 uchazečů na jedno místo. I já jsem uvažoval o tom, že bych na takovou školu poslal svého syna. 

Vedle toho musí skončit státní dohled nad výchovou v rodinách. Kluci z dělnických rodin potřebují být vychováváni jako kluci z dělnických rodin. Není možné, aby o takových věcech rozhodovala nějaká panenka Barbie, která vystudovala sociální práce, dva roky se bavila v neziskovce, další dva strávila na stáži v Bruselu a o skutečném životě neví vůbec nic. 

Také jste napsal: „Když mají jiní lidé problém se sebehodnocením, doufají, že to za ně vyřeší americká armáda. Když zamávám na mariňáka, nebo ho dokonce obejmu, budu si připadat stejně statečný jako on. Věřte mi nebo ne, ono to zase nebude fungovat. Týden po jízdě dragounů si budete připadat stejně uboze jako před ní. Skutečné sebevědomí se získává jinak.“ Takže to fangličkaření s cizími vlajkami je podle vás jistá „substituční“, náhražková hrdost? Tedy, když někteří lidé nejsou schopni být hrdi na svou zemi, přimknou se k nějaké větší a stanou se například „americkými“ patrioty?

Bez vlastní hrdosti a bez samostatného myšlení jsme úplně k ničemu i jako spojenci. Američané jsou dnes v podobné situaci jako my. Jejich hlavním nepřítelem je jejich vlastní vláda. Jestliže někdo té vládě poklonkuje a žije tím, zda ho marxistický prezident přijme na audienci nebo zda ho pochválí nějaký newyorský levicový intelektuál, je prostým Američanům k smíchu. Musíme mít odvahu hlasitě říkat, že současná americká politika vůči Rusku je hloupá a nebezpečná. Musíme mít odvahu hlasitě říkat, že jejich postup vůči islámu je katastrofální. Musíme mít odvahu jasně říkat, že když něco dělají špatně, my se na tom podílet nebudeme. Musí být jasné, že se pokládáme za spojence, ale že se o sebe dokážeme postarat sami. Musíme být hrdí na práci, která je za námi, a nesmíme být závislí na tom, zda nás velvyslanec podrbe za uchem. Jen tak můžeme být spojencem, jakého Američané potřebují. Pochlebujících ubožáků mají dost i bez nás.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půjdeme do války s Ruskem? Žádná vláda nemá tak ostrou rétoriku, jako naše. Diplomat Novotný vysvětluje, o co dnes jde NATO

19:44 Půjdeme do války s Ruskem? Žádná vláda nemá tak ostrou rétoriku, jako naše. Diplomat Novotný vysvětluje, o co dnes jde NATO

„Nikdo nemá tak ostrou protiruskou rétoriku jako česká vládní garnitura,“ říká Jaromír Novotný. Podl…