Tak se zdá, že z těch sankcí za „naporcování“ novináře Chašúkdžího nic nebude. Donald Trump dal najevo, že Saúdové jsou stále partneři. K čemu všemu Amerika Saúdy až tak moc potřebuje? A jinak, jaké škody způsobila aféra klice korunního prince Mohameda bin Salmána?
Celá ta kauza vyústila v další potvrzení faktu, že když se západní hodnoty – třebas všechny ty tolikrát omílané cennosti kolem lidských práv nebo vlády zákona – dostanou do střetu s jejich zájmy, zájmy zvítězí. Fakt, že USA, Německo a pár dalších států zakázalo vstup na své území asi osmnácti saúdským vrahům, je sice pěkný, ale sotva stačí alespoň na uchování tváře. Je vcelku legrační, že Trump teď, namísto aby odsoudil „svého“ korunního prince MbS, dokonce prohlásil, že to už bychom mohli rovnou odsuzovat celý svět, protože je to fakt kruté místo jako takové. Dost dobré! S takovou logikou lze obhájit naprosto cokoli.
Je jasné, že Berlín, Londýn nebo Paříž si „potrestáním“ vrahů a „vyviněním“ MbS ponechávají otevřené dveře k saúdským petrodolarům, pro USA má takový postup i reálnou „cenovku“. Mluví se o zhruba 450 miliardách dolarů investic, které Saúdové Trumpovi do jeho „Ameriky především“ naslibovali, ale zatím neposílali. Tahali ho vlastně za nos, ale Chašúgdžího vražda mu nyní dala do ruky silnou páku, aby „svého“ MbS konečně donutil k tomu, aby ty peníze „vysolil“, protože „jinak“… CIA prý má nahrávku, která MbS ve vraždě Chašúgdžího utopí. A „vrahova přítele“ Trumpa navrch. Takže, vrahu, plať, nebo to bude všechno ještě horší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský