Primátor v akci: To přeci nejde, aby házeli výkaly na sousedy. Kdo ničí byty, toho prostě vystěhujeme. Sexuální život v jedenácti. Je mi jedno, kdo je Cikán a kdo ne

24.06.2015 10:27 | Zprávy

ROZHOVOR Problémy s nepřizpůsobivými samozřejmě neřeší jen české obce a města. Podstatně intenzivněji to zažívají i na Slovensku, které trápí vysoká nezaměstnanost, s níž se jednotlivá sídla „perou“, jak se dá. Město Partizánske má pro nás, Čechy, navíc mimořádný spojovací moment – osobu Tomáše Bati a jeho rodiny. O rozhovor proto ParlamentníListy.cz požádaly o rozhovor primátora Jozefa Božíka, který byl dříve členem ĹS- HZDS a nyní je nezávislý.

Primátor v akci: To přeci nejde, aby házeli výkaly na sousedy. Kdo ničí byty, toho prostě vystěhujeme. Sexuální život v jedenácti. Je mi jedno, kdo je Cikán a kdo ne
Foto: Archiv J. Božíka
Popisek: Primátor slovenského města Partizánske Jozef Božík

Pane primátore, představte našim čtenářům město Partizánske, které má s Českou republikou, co se týká historických souvislostí, mnoho společného.

Narozeniny našeho města jsou 8. 8. 1938, to vzniklo město Baťovany, dnes Partizánske. Jan Antonín Baťa, Dominik Čipera a Hugo Vavrečka – to byl triumvirát, který řídil firmu Baťa a rozhodlo se, že zde bude stát firma na výrobu bicyklů a šicích strojů. Potom však došlo k rozhodnutí, že se tu bude vyrábět obuv. Naše jméno je spojeno se jménem Jan Antonín Baťa, který je vnímán trochu negativně, protože tam v minulosti byla nějaká historická setkání s Göringem, který vedl německou Lutftwafe a chtěl, aby celá německá Luftwafe byla obouvaná firmou Baťa. Jan Antonín to odmítl a odešel do Jižní Ameriky.

Baťovany byly v roce 1949 přejmenovány na Partizánske. Město Baťovany se výrazně zapojilo do Slovenského národního povstání. Dnes je v areálu bývalého podniku ZDA zhruba čtyřicet společností, které zaměstnávají 2000 zaměstnanců. Významná je tu obuvnická slovenská firma Novesta, která se dříve jmenovala Vulkán, ale koupila značku ze Zlína, protože to byla česká značka, avšak tam skončila výroba obuvi a část managementu přešla do Partizánského. Tato firma zaměstnává kolem 400 zaměstnanců.

Baťovy závody byly znárodněny již v roce 1945 a v roce 1948 zanikla i terminologie Baťovy školy práce, i když uniformy se v Partizánském používaly až do roku 1962.

Již Baťa tu vybudoval základy letiště a řada lidí z České republiky sem tedy dokonce přilétá. Naše letiště je totiž tak kvalitní, že již dvakrát tu bylo mistrovství ČR v bezmotorovém létání. Naše lázně navštíví ročně 90 000 hostů, rádi sem chodí lidé z Moravy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…