Primátorka Brna: K předání agendy v pravém slova smyslu od mého předchůdce nedošlo

01.02.2019 16:45

Celostátní politika mne neláká, ani o ní neuvažuji. Brno je moje téma, moje cesta a moje láska, říká primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Koaliční jednání byla plná zvratů. Jaká atmosféra panuje v zastupitelstvu nyní? Co se v jejím životě změnilo a jaké má ambice? Do konce srpna slibuje nastavit nová pravidla rezidentního parkování. Doprava je hlavní, nikoliv však jediné téma, kterým se chce zabývat. Co dalšího plánuje?

Primátorka Brna: K předání agendy v pravém slova smyslu od mého předchůdce nedošlo
Foto: archiv primátorky
Popisek: Primátorka Brna Jana Vaňková (ODS)

Po dramatickém vyjednávání, změnách a odkladech nakonec v Brně vznikla koalice složená z ODS, Pirátů, KDU-ČSL a ČSSD. Jak byste atmosféru v zastupitelstvu hodnotila nyní? Jaké jsou vaše vztahy s opozicí?

V koalici podle očekávání pracujeme bez problémů. Vztahy s opozicí jsou z mého pohledu standardní a plně odpovídají tomu, že opozice má v rámci politického uspořádání svoji jasně danou funkci. Na mnohých záležitostech dokážeme najít shodu napříč celým zastupitelstvem, čehož si samozřejmě vážím.

Předával vám agendu úřadu váš předchůdce osobně?

K předání agendy v pravém slova smyslu nedošlo, s Petrem Vokřálem jsme se po mém zvolení v rámci poskytnutí informací nutných k výkonu mé funkce sešli pouze k jedné záležitosti, a to k MOTO GP.

Změnila jste nebo máte v plánu si nějak upravit vaši kancelář? A co nesmí na vašem pracovním stole v žádném případě scházet?

Chybět nesmí fotografie mých synů, tu jsem si samozřejmě přinesla. Určitě také přibylo víc květin. Jinak na nějaké přestavování nábytku nebyl ani čas a považovala bych to za zbytečné.

Do jaké míry ovlivnilo vaše zvolení váš život? V politice sice nejste žádný nováček, ale přeci jen nyní řídíte druhé největší město v ČR.

Ještě ani neuplynulo sto dnů od chvíle, co jsem přijala primátorský řetěz. Pořád se ještě učím a poznávám, s čím vším je funkce primátorky Brna spojená. Takže podobnou otázku mi, prosím, položte třeba za rok. Ale možná přeci jen jedna změna, která je patrná již nyní: Mám výrazně méně času na mé nejbližší.

Co je pro vás v nové úloze nejnáročnější?

Přesně to, co jsem očekávala. Sladit pracovní povinnosti tak, abych zvládala i rodinu, i když syny určitě nevídám tak často, jak bych chtěla. Překvapilo mne třeba, kolik společenských povinností je s pozicí primátorky spjato, takže někdy je opravdu složité vše nastavit.

Prozradíte nám, jaké jsou vaše politické ambice? Láká vás celostátní politika? Proč?

V tuto chvíli si nedokážu představit, že bych dokázala být spokojená a šťastná někde jinde než v Brně. Do komunální politiky jsem vstupovala s tím, že chci pomáhat Brno měnit k lepšímu. Doufám, že jako primátorka k tomu budu mít víc příležitostí. Celostátní politika mne neláká, ani o ní neuvažuji, i když nemohu předvídat, co mne v životě čeká. Ale vím, že zůstanu vždy brněnskou patriotkou. Brno je moje téma, moje cesta a moje láska.

Jste teprve druhou primátorkou jihomoravské metropole. Čím si vysvětlujte, že jsou ženy v politice stále v menšině? A je podle vás nějaký rozdíl mezi tím, jak práci v politice vnímají muži a ženy?

Nejsem příznivcem nějakých povinných kvót a podobných umělých opatření. Do politiky by měli vstupovat jen ti, kteří mají chuť, čas a osobní předpoklady se jí zabývat. A z tohoto pohledu nehraje roli, zda jde o muže, nebo o ženu. Podle mého názoru se ženy do politiky příliš nehrnou hlavně proto, že mají zcela odůvodněné obavy, že nebudou mít dostatek času na rodinu. Obecně by ale ženy mohly, a myslím, že se většinou tak i děje, do politických jednání vnášet umírněnost a empatii.

Co jste za dva měsíce ve funkci stihla pro město učinit?

Dva měsíce jsou moc krátká doba na to, aby byly vidět konkrétní výsledky a úspěchy. Jedním z největších, dlouhodobých problémů Brna je doprava. Vybudování Velkého městského okruhu sice příliš z pozice města ovlivnit nejde, ale řadu dílčích opatření pro zlepšení přijmout určitě můžeme a usilovně na tom pracujeme. Už se nám podařilo zřídit skupinu Koordinátora oprav a uzavírek, jejímž cílem je sladit všechny důležité stavby ve městě tak, aby dopady na průjezdnost byly minimální. Letošní, už naplánované stavby pochopitelně nejde zrušit, ale přesto se už po prvních jednáních členové skupiny snaží o posuny některých termínů vzhledem k objízdným trasám tak, aby zůstal zachován alespoň základní komfort pro řidiče. Pokračujeme také v jednání o novém nádraží, zřídili jsme skupinu pro cyklodopravu, která dosud v Brně neexistovala a která bude promýšlet další možnosti pro začlenění cyklistické dopravy a navrhovat způsoby realizace. 

Jaké jsou vaše hlavní priority pro letošní rok?

Dořešit co nedříve rezidentní parkování, napnout všechny síly ke zlepšení dopravní situace ve městě, rozhodnout o definitivním umístění nové multifunkční hokejové haly, posunout přípravy stavby Janáčkova kulturního centra, tedy nové špičkové hudební scény nejen pro brněnskou filharmonii, pokračovat v krocích směřujících k novému železničnímu uzlu Brno včetně přípravy potřebné související infrastruktury a bez zdržení činit kroky vedoucí k přijetí územního plánu.

Čím aktuálním se zabýváte? Řešení jakého problému považujete nyní za nejzásadnější?

Je toho samozřejmě velké množství. Mám-li zmínit pouze jednu záležitost, pak určitě řešení rezidentního parkování, které jsme Brňanům slíbili. Model nastavený minulým vedením radnice se ukázal jako nepřipravený a nevyhovující, protože chybělo to základní: dostatek parkovacích míst. S tímto handicapem se potýkáme tudíž i my a chápu, že někteří mohou mít pocit, že jsme ještě nic neudělali a že šlo jen o předvolební kampaň. Není tomu tak, pokud ale chceme, aby nová pravidla byla opravdu funkční, přehledná a aby vše bylo opravdovým posunem k lepšímu pro Brňany i pro ty, kteří dojíždějí, je to opravdu velmi náročné. Předpokládám však, že s novou podobou rezidentního parkování seznámíme veřejnost na jaře a nejpozději od poloviny roku bude vše fungovat.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venkov není Praha, pane Mináři! A neziskovky, pozor... Poslankyně SPD reaguje na nový plán Milionu chvilek

20:23 Venkov není Praha, pane Mináři! A neziskovky, pozor... Poslankyně SPD reaguje na nový plán Milionu chvilek

ROZHOVOR „Pan Minář a jeho parta brzy poznají, že venkov není Praha, a prožijí veliké rozčarování, n…